Gerardo Nunez Trio wystąpi na Festiwalu Jazz na Starówce

Pionier flamenco nuevo Gerardo Nunez Trio wystąpi na festiwalu Jazz na Starówce.

W sobotę, 7 lipca 2018 roku na jedynym koncercie w Polsce, wystąpi jeden najwybitniejszych współczesnych gitarzystów,  pionier flamenco nuevo Gerardo Nunez Trio.

Gerardo Nunez nazywany  jest „koronowanym następcą Paco de Lucii”. Jego techniką zachwycał się  sam Paco de Lucia, mówiąc o Nunezie, że” gra rzeczy niemożliwe do zagrania i prawdopodobnie dysponuje najlepszą techniką gitarową na świecie” . Jego grę wyróżnia wirtuozeria i niezwykła umiejętność łączenia stylów muzycznych.

Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w tradycji flamenco, jednak muzyk nie boi się czerpać także z innych gatunków,  zwłaszcza z jazzu.  Koncertuje na całym świecie, bierze udział w prestiżowych festiwalach oraz współpracuje z największymi wykonawcami muzyki flamenco, klasycznej i jazzowej, takimi jak Michael Brecker, John Pattitucci, Dave Holland, Paquito D’Rivera czy Plácido Domingo.

 „Wybitne wirtuoz –  jego gust muzyczny i mistrzowska fuzja stylów są jeszcze bardziej niezwykłe”. –  Magazyn Guitar Player

Gerardo Núñez Díaz urodził się w Jerez de la Frontera (andaluzyjskiej prowincji Cádiz) w 1961 roku.  To jeden z najwybitniejszych pionierów flamenco nuevo. Artyści Flamenco Nuevo wyróżniają się umiejętnością łączenia różnych gatunków muzycznych i stylów. W przypadku Núñeza doprowadziło to do niezwykłej współpracy z artystami różnych gatunków. Núñez współpracował z gwiazdą opery – tenorem Plácido Domingo, pop-idolem Julio Iglesiasem, grającym na harfie Andreasem Vollenweiderem i rockowym zespołem Mecano. Innym przykładem jego muzycznej wszechstronności był jego unikalny kwartet z trębaczem Enrico Rava, wirtuozem akordeonu Richardem Galliano i basistą Eberhardem Weberem. Nuñez również wyrobił sobie nazwisko jako kompozytor kilku popularnych hiszpańskich piosenek. Międzynarodową sławę przyniósł mu w album  Flamencos de Nuewa York  z 1989 roku.

Kolejne albumy (nagrane dla prestiżowej wytwórni ACT Music), m. in.: Jazzpaña II z udziałem pianisty Chano Domingueza, saksofonisty Perico Sambe, perkusisty Toni Di Geraldo, basisty Renaud Garcia-Fons oraz pieśniarki Esperanzy Fernandez – zdobył on pierwsze miejsce wg German Jazz Charts; kolejne albumy Travesía, Jazzpana Live (z Ulfem Wakeniusem), potwierdzają kreatywność i  wielki talent artysty.

Dziś koncertuje na całym świecie, bierze udział w prestiżowych festiwalach oraz współpracuje z największymi wykonawcami muzyki flamenco, klasycznej i jazzowej, takimi jak Michael Brecker, John Pattitucci, Dave Holland, Paquito D Rivera czy Placido Domingo.

Dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej sztuki gitarowej. Krytycy doceniają przede wszystkim sposób, w jaki łączy on różne nurty muzyczne. Jednocześnie podkreślając, że pomimo czerpania z wielu form, w tym z jazzu, Nunez zachowuje wierność flamenco.

Jego żoną jest słynna tancerka, Carmen Cortez.

Gerardo Nunez Trio

Gerardo Nunez Diaz – gitara flamenco

Jose Antonio Miguel Artigas – kontrabas

Angel Sanchez Cepillo – instrumenty perkusyjne

7 lipca 2018, godz. 19:00
Rynek Starego Miasta
Wstęp wolny

Program wszystkich koncertów – klik

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.