Filmoterapia z Sensem: Eksperyment na tratwie

Seks, relacje i kilka innych współczesnych problemów…
Zapraszamy na pokazy w ramach 4. edycji cyklu Filmoterapia z SENS psychologia dla ciebie. Wspólnie zobaczymy filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

———————-
26 LUTY, godz. 20:00, Kinoteka PKiN

EKSPERYMENT NA TRATWIE (FLOTTEN)
reż. Marcus Lindeen, Szwecja, Dania, Niemcy, Stany Zjednoczone, 97 min.

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=HDYhbbtdCBQ

Las Palmas, 11 maja 1973 rok. Socjologiczny eksperyment. Sześć kobiet i pięciu mężczyzn wyrusza w podróż przez Atlantyk do Meksyku. Mają spędzić ze sobą trzy miesiące na pokładzie Acali – stalowej tratwy bez silnika o wielkości 12x7m. Dziesięciu ochotników zwerbowano w trakcie castingu. Wybrano mężczyzn i kobiety różnych narodowości, religii i środowisk społecznych. Przed wejściem na pokład statku wszyscy przeszli medyczne, fizyczne i psychologiczne testy. Autorem eksperymentu był meksykański antropolog Santiago Genovés, który filmował i dokumentował ich zachowanie i wydarzenia na pokładzie w najdrobniejszych szczegółach.

Zainspirowany wojną wietnamską i ruchem pokojowym, chciał zbadać, czy ludzie są naturalnie agresywni i wojowniczy. Badania należało przeprowadzić w całkowitej izolacji: pośrodku oceanu. Genovés przypuszczał, że istnieje związek między agresją a seksem, dlatego świadomie wybrał najbardziej atrakcyjnych kandydatów. Czterdzieści lat później spotykają się ponownie na replice tratwy Acali, aby spojrzeć na wspólną trzymiesięczną przygodę z przeszłości. Reżyser przywołuje również archiwalne nagrania Genovésa i fragmenty jego dziennika. W ten sposób opowiada kulisy tego „jednego z najdziwniejszych eksperymentów grupowych wszechczasów.

GOŚCIE:
terapeuci Robert Milczarek i Agata Wilska, którzy włączają film w proces terapeutyczny. Twórcy „Seansu Psychologicznego” w Łodzi.

—- Agata Wilska (www.agatwilska.pl) – psycholożka, psychoterapeutka, publicystka. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par i rodzin. Jej misją jest szeroko rozumiana psychoedukacja. Publikuje dla takich magazynów jak: Zwierciadło, Pani, Twój Styl. Jest ekspertem portali Sympatia i SympatiaPlus.
— Robert Milczarek (www.robertmilczarek.pl) – psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności miękkich. Prowadzi psychoterapię indywidualną i par oraz warsztaty dla grup.
Autorzy projektu psychoedukacji poprzez sztukę filmową: www.seanspsychologiczny.pl

PROWADZĄCA CYKL:
Martyna Harland – autorka projektu Filmoterapia.pl, psycholożka Uniwersytetu SWPS. Pracuje jako dziennikarka miesięcznika „Sens”.

———————-
KOLEJNE SPOTKANIA:

25/03: 3100: BIEGNIJ I MEDYTUJ (3100: RUN AND BECOME)
dir. Sanjay Rawal, Stany Zjednoczone, 2017, 81 min.
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=p9znCx90mfE

29/04: A TO MÓJ PRZYJACIEL ROBOT (Hi, A.I.)
reż. Isa Willinger, Niemcy, 2019, 88 min.
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=aZIdQTUed50

W maju pokaz specjalnie wybranego filmu z przyszłorocznej edycji festiwalu – niedługo więcej informacji!

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.