Film i debata: „Zbrodniarz wojenny bohaterem narodowym. Jak walczyć z bezkarnością?”

Film i debata: „Zbrodniarz wojenny bohaterem narodowym. Jak walczyć z bezkarnością?”

Pokaz filmu „Proces Ratko Mladicia” i rozmowa „Zbrodniarz wojenny bohaterem narodowym. Jak walczyć z bezkarnością?”, odbędą się 12 maja o godzinie 16:00 w Muzeum Żydów Polskich POLIN (ul. Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa).

Gośćmi debaty będą:

Alan Tieger – prawnik, prokurator; W latach 1994-1996 pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii. W 2001 r. pełnił funkcję prokuratora w procesie Ratko Mladicia.

Rob Miller i Henry Singer – reżyserzy i producenci filmu

Po latach ukrywania się, w 2012 roku Ratko Mladić, dowódca Sił Zbrojnych bośniackich Serbów, stanął przed Trybunałem w Hadze. W trakcie trwającego 530 dni procesu, Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii uznał Mladicia odpowiedzialnym m.in. za zbrodnię ludobójstwa w Srebrenicy.

Film opowiada historie ofiar i świadków zbrodni, ale także pokazuje perspektywę zwolenników skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności Mladicia. Skłania również do zadania pytań o działanie samego Trybunału, oskarżanego o stronniczość przez wszystkie strony konfliktu na Bałkanach, a także do bardziej uniwersalnych rozważań.

 

Czy ściganie sprawców zbrodni jest skuteczne? Jakie są konsekwencje dla lokalnych społeczności dotkniętych tragediami? Co sprawia, że zbrodniarze wojenni zostają bohaterami narodowymi i jak w takich warunkach walczyć z bezkarnością?

Rozmowę poprowadzi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Wstęp na wydarzenie jest biletowany. Bilety w cenie 19 zł można nabyć na stronie: Muzeum POLIN.

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia na stronie: https://www.facebook.com/events/589049024839270/.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.