Festiwal Otwarte Mieszkania online – Modernizmy

Najbliższe dwa tygodnie będziemy odkrywać tajemnice modernistycznych mieszkań. Przed nami filmiki, wykłady, warsztat, relacje, a nawet spacer – wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa, wszystko online, na profilu Festiwal Otwarte Mieszkania.

Sobota 05.12.2020

11:30, al. Przyjaciół 9 (film)

Pomiędzy zielonymi alejami Ujazdowskimi, a gwarną Koszykową znajduje się niewielka, urocza aleja Przyjaciół. Zwarta zabudowa składająca się z luksusowych, modernizujących kamienic o podobnej wysokości, obłożonych jasną kamienną okładziną sprawia wrażenie, że na tej uliczce czas się zatrzymał. Po mieszkaniu mieszczącym się w domu Haliny i Karola Wellischów oprowadzą nas jego mieszkańcy: Katarzyna Brańska i Kamil Czarniecki oraz varsavianista i architekt Grzegorz Mika.

12:30, kamienica przy al. Waszyngtona 134 (relacja)

Trójkondygnacyjna, siedmioosiowa kamienica przy alei Waszyngtona 134 to przykład typowego budownictwa mieszkaniowego lat 30′ XX wieku. Symetrycznie rozmieszczone otwory okienne i balkony zostały przedzielone niewielką wnęką, w której umieszczono okna klatki schodowej. Budynek, znajdujący się tuż przy rondzie Wiatraczna na Grochowie, wybudowano dla Alicji Gold. Opowie nam o nim Jerzy Tarłowski.

15:00, dom Lachertów na Katowickiej (relacja)

Saska Kępa słynie z modernistycznego budownictwa, a perłą w jej koronie jest bez wątpienia ulica Katowicka. Pod numer 9/11/11A mieści się willa Lachertów, zaprojektowana przez Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę. Była świadkiem wielu wydarzeń: awangardowych lat dwudziestych i terroru okupacji hitlerowskiej (Lachertowie udostępniali pomieszczenia w swoim domu na potrzeby Armii Krajowej, przechowywali też w domu uciekinierów z getta). Dzisiaj będziecie mogli obejrzeć ją od wewnątrz z naszym przewodnikiem, architektem Tadeuszem Bieniasem.

niedziela 06.12.2020

11:30, Sady Żoliborskie (spacer)

Śliwki? Jabłka? Gruszki? To muszą być Sady Żoliborskie! Mieszkania na tym osiedlu ciągle należą do najbardziej poszukiwanych na rynku nieruchomości. To wszystko dzięki jego projektantce, Halinie Skibniewskiej, która najpierw postanowiła spytać przyszłych mieszkańców jakie są ich potrzeby i zwyczaje, a dopiero potem usiadła przy rajzbrecie. Po tym urokliwym osiedlu oprowadzi nas dziś Katarzyna Domagalski z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz mieszkanka Sadów Żoliborskich.

18:30, Szklany Dom (film)

Szklany Dom, bo nazwa „dom mieszkalny Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Pracowników Umysłowych” jest za długa. Trzy słowa wystarczą żeby go opisać: elegancki, nowoczesny, modernistyczny. Zaprojektowany przez Juliusza Żórawskiego, architekta znanego z zamiłowania do Le Corbusiera. Poznajcie jedno z jego 110 mieszkań, oprowadzi nas jego mieszkanka: Magdalena Ponagajbo.

Sobota 12.12.2020
 
10:30, Wystrój i detal architektury modernizmu. Tynki szlachetne (spacer)
Dyscyplina projektowa modernizmu przywiązywała ogromną wagę do szczegółów wykończenia budynków. W latach trzydziestych XX wieku ściany fasad pokrywano tynkami szlachetnymi. Były to zaprawy murarskie zawierające specjalne dodatki, np. minerały miki, drobinki kamieni lub były barwione w masie. Wiele ciekawych opracowań tynkarskich zachowało się na warszawskiej Pradze. Oprowadzi nas po nich konserwatorka malarstwa Katarzyna Onisk.
 
18:00, Luksusowe wnętrza dwudziestolecia (wykład)
Zmiany, jakie nastąpiły w tkance urbanistycznej Warszawy, spowodowały, że osobom nieobeznanym w meandrach architektury trudno sobie wyobrazić, jak wyglądały luksusowo wykończone wnętrza przedwojennych budynków użyteczności publicznej, sklepów, restauracji czy w końcu prywatnych mieszkań. Warszawskie wnętrza w latach 20. i 30. XX w. były nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne. Cechowała je wykwintność, dbałość o detal oraz chęć nadania im indywidualnego charakteru. W ich nowoczesnych i luksusowych wykończalniach jak w soczewce skupiały się ambicie polskiej architektury i wzornictwa. Podczas spotkania zajrzymy między innymi do restauracji Adria, kina Palladium, sklepu Fuchsa oraz do kuchni, łazienek i salonów licznych warszawskich mieszkań. Wśród projektantów spotykamy Jerzego Sosnkowskiego, Edwarda Seydenbeutla czy Stefana Sienickiego. Wykład wygłosi historyk, varsavianista i przewodnik Adrian Sobieszczański.
 
niedziela 13.12.2020
 
11:30, Sady Żoliborskie (spacer)
Śliwki? Jabłka? Gruszki? To muszą być Sady Żoliborskie! Mieszkania na tym osiedlu ciągle należą do najbardziej poszukiwanych na rynku nieruchomości. To wszystko dzięki jego projektantce, Halinie Skibniewskiej, która najpierw postanowiła spytać przyszłych mieszkańców jakie są ich potrzeby i zwyczaje, a dopiero potem usiadła przy rajzbrecie. Po tym urokliwym osiedlu oprowadzi nas dziś Katarzyna Domagalski z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz mieszkanka Sadów Żoliborskich.
 
13:00, Skaryszewska 10 (film)
Początki ulicy Skaryszewskiej na Pradze-Południe sięgają końca XIX wieku. Wytyczono ją na terenie Skaryszewa (stąd jej nazwa) i stanowiła drogę dojazdową do Dworca Kolei Terespolskiej. Pod numerem 10 znajduje się kamienica wybudowana w 1937 roku. Do dziś stanowi ona świadectwo o przedwojennej zabudowie ulicy. O swoim mieszkaniu opowie Róża Karwecka wraz z Moniką Wesołowską, archeolożką, varsavianistką, społeczną opiekunką zabytków, rodowitą Prażanką.
 
16:30, Dragonów 8 (film)
Osiedle Szwoleżerów to kolejne osiedle projektu Haliny Skibniewskiej, które dostało nagrodę mistera Warszawy. Znajduje się pomiędzy ulicami Szwoleżerów, Czerniakowską i Dragonów. Zostało wybudowane w latach 1972-1974, a swoją nazwę zawdzięcza koszarom szwoleżerów Piłsudskiego, które mieściły się w tym miejscu. Projektantka i tym razem zdecydowała się na niskie budynki w otoczeniu zieleni. Ozdobą trawników zostały XVII-wieczne rzeźby pochodzące z pałacu w Brzezince na Dolnym Śląsku. Swoją przestrzeń na osiedlu Szwoleżerów zaprezentuje nam jego mieszkanka Magdalena Breńko oraz architekt i varsavianista Grzegorz Mika.
 
19:30, Nie tylko ocet i musztarda – warszawska architektura handlowa w PRL (wykład)
Problemy aprowizacyjne były uciążliwym elementem codzienności Polski Ludowej. Puste półki, gigantyczne kolejki i szczęśliwcy z wiszącymi na szyi rolkami papieru toaletowego, na długo stały się symbolem tego okresu. Jednak mimo reglamentacji towarów, na terenie całego kraju budowano różnego typu obiekty handlowe, często na bardzo wysokim poziomie architektonicznym. Poznajcie warszawskie sklepy razem z historyczką sztuki i antropolożką Klaudią Obrębską

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.