Festiwal Mezuza

MI POLIN / Z Polski Fundacja zaprasza w dniu 8 grudnia 2019 roku na pierwszy w Polsce edukacyjny festiwal poświęcony śladom po mezuzach. Aleksander Prugar i Helena Czernek od 6 lat poszukują i dokumentują zanikające ślady po mezuzach w Polsce, na Białorusi, Ukrainie oraz w Rumunii. Po latach poszukiwań postanowili podzielić się największym zbiorem śladów po mezuzach podczas pierwszego w Polsce Edukacyjnego Festiwalu Mezuza. Organizatorzy Festiwalu przybliżą zagadnienie mezuzy szerszemu gronu odbiorców w przystępnej i edukacyjnej formie.

Pierwsza część Festiwalu rozpocznie się otwartym spacerem po warszawskiej Pradze, podczas którego uczestnicy sami odkryją nadal istniejące ślady po mezuzach i dowiedzą się o ich historii. Zbiórka na rogu ulic Targowej i Ząbkowskiej o 11.00. Przewidywany czas trwania spaceru historycznego: do 1,5 godziny.

Druga część Festiwalu Mezuza to wydarzenia w JCC Warszawa, ul. Chmielna 9a, który rozpocznie się o godz. 17.00.

Program:
17:00 – otwarcie Festiwalu przez Helenę Czernek i Aleksandra Prugara
17:15 – „Mezuza jako symbol żydowskiego domu” – wykład rabina Stasa Wojciechowicza z synagogi Ec Chaim w Warszawie
18:00 – „Żydowski Muranów wymazany z mapy Warszawy” – wykład Jerzego Majewskiego, vasavianisty, autora „Spacerowników” wydawanych przez Gazetę Wyborczą.
18:45 – gala wręczenie tytułów Przyjaciela MI POLIN – wyróżnienie osób mających znaczący wkład w ochronę śladów po mezuzach
19:15 – „Mezuza – pamięć – tożsamość” – uroczyste otwarcie wystawy dokumentującej 100 śladów
po mezuzach.

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.