Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Fryderyka Chopina

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Fryderyka Chopina.

Europejskie Dni Dziedzictwa – wielkie święto europejskich zabytków odbywające się co roku we wrześniu. Z jego okazji serdecznie zapraszamy na oprowadzania tematyczne po ekspozycji stałej Muzeum Fryderyka Chopina.

W trakcie oprowadzań omówimy stosunek kompozytora do polskich zrywów niepodległościowych pierwszej połowy XIX wieku, a także rolę jego twórczości w tworzeniu i umacnianiu tożsamości narodowej Polaków żyjących pod zaborami.

7.09, g. 12.00
Chopin wobec wydarzeń kształtujących polską tożsamość narodową w 1. połowie XIX wieku

„Jako artysta jestem jeszcze w kolebce, a jako Polak trzeci krzyżyk zacząłem” – pisał Fryderyk Chopin w styczniu 1831 roku, dwa miesiące po wybuchu powstania listopadowego. Choć sam nie uczestniczył w walkach, pilnie śledził ich przebieg, zaś po przybyciu do Paryża szybko nawiązał kontakt z coraz liczniejszą polską emigracją, nazwaną wkrótce „wielką”. W kręgu jego znajomych znaleźli się wybitni działacze polityczni i artyści – Adam Jerzy Czartoryski, gen. Józef Bem, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Bohdan Zaleski. Przywołując zachowaną korespondencję oraz aktywność muzyczną Chopina, prześledzimy jego stosunek do wydarzeń lat 1830, 1846 i 1848, które dzisiaj uznawane są za kluczowe w procesie tworzenia polskiej tożsamości narodowej.

Prowadzenie: Marek Łuszczyk
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM).

14.09, g. 12.00
„Mickiewicz fortepianistów” – odbiór muzyki Chopina w okresie zaborów

Twórczość Fryderyka Chopina, nazywanego w okresie zaborów „czwartym bardem narodowym”, do dziś tworzy i umacnia polską tożsamość. Choć sam kompozytor celowo nie nadawał swoim utworom tytułów, pragnąc, by muzyka mówiła sama za siebie, wielokrotnie miał okazję zapoznać się z rozbudowanymi interpretacjami autorstwa krytyków muzycznych i działaczy niepodległościowych. Jak pisał Maurycy Mochnacki w 1830 roku, Chopin miał odpowiednie „czucie”, poznał „echa naszych pól i lasów”, słyszał „piosenkę wieśniaka polskiego”. W podobnym tonie – już na początku XX stulecia – opisywał jego kompozycje Ignacy Jan Paderewski: „(…) w tej muzyce słyszy się, czuje, poznaje, że naród nasz, ziemia nasza, że cała Polska żyje, czuje, działa: in tempo rubato”. Podczas spotkania omówione zostaną społeczne i psychologiczne aspekty twórczości Fryderyka Chopina, które służyły budowaniu wspólnoty Polaków w okresie zaborów.

Prowadzenie: Marek Łuszczyk
Wejście na wydarzenia w ramach biletu wstępu do Muzeum lub za opłatą 1 zł.

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.