Ekspozycja listu George Sand w Muzeum Fryderyka Chopina

Ekspozycja listu George Sand w Muzeum Fryderyka Chopina.

Nowy obiekt będzie można obejrzeć na ekspozycji Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie przez najbliższe dwa tygodnie (do 23 czerwca br.).

Wartość literacka i faktograficzna korespondencji chopinowskiej jest niezaprzeczalna, zaś powiększanie kolekcji muzealiów związanych z Fryderykiem Chopinem stanowi jedno z najważniejszych zadań Instytutu Chopina, do których realizacji są wymagane znaczne nakłady finansowe. Dzięki wsparciu pana Marka Kellera, polskiego kolekcjonera i miłośnika sztuki, 10 czerwca 2019 r. do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie trafi 8-stronicowy autograf listu George Sand do Françoisa Rollinata z 26 lutego 1839 r.

Muzeum Fryderyka Chopina, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja chopinianów, może poszczycić się bogatym zbiorem ponad 122 listów. Wśród tych pisanych przez kompozytora istotne miejsce zajmują prywatne listy do rodziny, przyjaciół, a także korespondencja o charakterze oficjalnym (m.in. do wydawców, producenta fortepianów Camille’a Pleyela) oraz dotycząca historii spuścizny po Chopinie.

Dzięki owocnej współpracy Muzeum Fryderyka Chopina i pana Marka Kellera, zapoczątkowanej w 1999 r., muzealna kolekcja powiększyła się w sumie o ponad 60 bezcennych obiektów, m.in. 11 prywatnych listów Chopina do Wojciecha Grzymały, pisanych z Paryża, Nohant i Chaillot w latach 1838–1849, 2 listy kompozytora do George Sand pisane z Paryża w 1846 i 1847 r., czy słynny list do Marie de Rozieres pisany z Londynu w 1848 r. 15 listopada 2018 r. w paryskim domu aukcyjnym Ader Nordmann, został wystawiony na sprzedaż 8-stronicowy autograf listu George Sand do Françoisa Rollinata z 26 lutego 1839 r. Obiekt został zakupiony przez pana Marka Kellera, który postanowił przekazać go do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina. Jest to list zawierający szczegóły słynnego pobytu George Sand i Chopina na Majorce.

Pisarka adresuje swój list do jednego z paryskich przyjaciół, Françoisa Rollinata, a kreśli go tuż po powrocie z podróży na hiszpańską wyspę, odbytej na przełomie 1838 i 1839 r. To właśnie w trakcie pobytu na Majorce zacieśnił się i pogłębił związek kompozytora z George Sand. W tym czasie – pomimo pogarszającego się stanu zdrowia Chopina – powstały jedne z jego najwybitniejszych dzieł.

Źródło informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.