Dzień Szabli 2018

Dzień Szabli 2018.

17 czerwca 2018 roku parku przy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się 5. Dzień Szabli: szermierka bez tajemnic.

Koniec z oglądaniem szabli przez muzealną szybę. Podczas Dnia Szabli i dorośli i dzieci będą mieli możliwość sprawdzić się w roli szermierzy. Będzie dużo zabawy i fascynujących historii związanych z tą polską bronią narodową, nie zabraknie widowiskowego pokazu kawalerii i szermierki, a także wykładów i projekcji filmów. Wydarzenie odbędzie się 17 czerwca 2018 r. od godz. 13.00 w parku przy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Szabla może wydawać się łatwa w użyciu, jednak jest to broń, która wymaga ogromnej wiedzy, wprawy i wielu lat ćwiczeń. A że na treningi i zdobywanie nowych umiejętności nigdy nie jest za późno, Dzień Szabli jest świetną okazją, by sprawdzić, jak nam szabla w dłoni leży.

– Uczestnicy, dorośli i dzieci, którzy przyjdą tego dnia na warsztaty, pod opieką instruktora wykonają swoje pierwsze cięcia i wypady. Odważni będą też mogli poćwiczyć w parach i spróbować wykonać podstawowe techniki – mówi Jarosław Buć z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

DZIEŃ SZABLI 2018 – PROGRAM
Data: 17 czerwca 2018, niedziela

  • 13:15 – 13:45 Pokaz musztry konnej oraz posługiwania się szablą i lancą Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego (park Muzeum Wojska Polskiego)
  • 13:45 – 14:30 Warsztaty szermierki szablą – trening podstawowych technik szermierczych pod opieką instruktorów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą i Magyar Szablyavívó Iskola (dziedziniec Muzeum Wojska Polskiego)
  • 14:30 – 14:50 Prelekcja pt. „László Borsody, geniusz szermierki szablą i Węgierski Królewski Instytut Wojskowy Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego oraz związki z polską szermierką” – Norbert Máday (namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum, miejsca siedzące)
  • 14:50 – 15:00 Mini-film biograficzny „Kevey” (namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum, miejsca siedzące)
  • 15:00 – 15:40 Premiera książki „Major János Kevey”, panel prowadzony przez autorkę biografii fechmistrza, Aleksandrę Karp z zaproszonymi gośćmi (namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum, miejsca siedzące
  • 15:40 – 17:00 Pokazy szermiercze i historyczne zaprezentowane przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą i Węgierską Szkołę Szermierki (Magyar Szablyavívó Iskola) – namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum, miejsca siedzące

DODATKOWE ATRAKCJE:
– warsztaty szermierki szablą dla najmłodszych
– kuchnia polska i węgierska
– stoiska z literaturą historyczną

Miejsce: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, 
UWAGA – godziny mogą ulec zmianie!13:00 – 13:15 Oficjalne otwarcie (dziedziniec Muzeum Wojska Polskiego)

WSTĘP WOLNY

Jedną z atrakcji wydarzenia będzie także pokaz musztry konnej i posługiwania się bronią z konia przygotowany przez kawalerzystów Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego. Ci, którzy myślą, że przecięcie małego jabłka na pół szablą, gdy się siedzi na biegnącym koniu jest proste, zobaczą, jaki to wyczyn.

Organizatorzy opowiedzą także o szabli w pokazach szermierczych w formie scenek rodzajowych, przygotowanych z myślą o młodszych i starszych widzach. Będzie można dowiedzieć się z nich więcej na temat historii i kultury szermierczej, która zawsze była ważnym elementem świadomości narodowej Polaków.

Dzień Szabli to także spora dawka wiedzy podczas wykładów, dyskusji i projekcji filmowych. Szabla była niezwykle istotna dla historii i tradycji Polski. Jest również łącznikiem między naszym krajem i Węgrami.

– Polscy oficerowie-szermierze na początku XX wieku poznawali szermierkę według systemu opracowanego właśnie na Węgrzech. Jego autorem był major Laszlo Borsody, nazywany geniuszem szabli. Jednym z fechmistrzów zaangażowanych w rozwój polskiej szermierki tamtego okresu był János Kevey, uczeń Borsodyego. I tu uwaga ciekawostka – po wojnie to właśnie Kevey szkolił polską kadrę narodową i stał za sukcesami m.in. Jerzego Pawłowskiego, mistrza olimpijskiego i wielokrotnego mistrza świata w szabli. To fascynujący człowiek. Dużo o nim opowiemy – obiecuje Aleksandra Karp.

Podczas Dnia Szabli odbędzie się premiera biografii tego niezwykle zasłużonego dla polskiej szermierki fechmistrza pt. „Major János Kevey” autorstwa Aleksandry Karp. Jest to pierwsza publikacja opisująca tak obszernie relacje polsko-węgierskie w kontekście szermierki. To również pierwsza analiza życiorysu Keveya. Publikacja skupia się nie tylko na latach jego największej aktywności w Polsce, ale przede wszystkim opowiada o jego drodze szermierczej, o Borsodym, jego mistrzu, który oprócz niego wychował dziesiątki wybitnych fechmistrzów i szermierzy. W spotkaniu wezmą udział m.in. córka i wnuczka Jánosa Keveya, rodzina szablisty wszech czasów Jerzego Pawłowskiego, fechmistrz Stanisław Kuciński, a także Zygmunt Grodner – uczeń Keveya.

Dzień Szabli odbywa się już po raz piąty z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Magyar Szablyavívó Iskola. Jest współfinansowany ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wydarzenie jest dofinansowane przez Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej 2018 (A Magyar–Lengyel Nem-kormányzati Együttműködési Program 2018 támogatásával).
Partnerzy: Minister Obrony Narodowej, Minister Obrony Narodowej Węgier, Ambasada Węgier w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Wojska w Budapeszcie, Akademia Sztuki Wojennej, Związek Strzelecki „Strzelec”.
Patroni medialni: TVP 3 Warszawa, Radio dla Ciebie, Historykon.pl.

Dodatkowe informacje: http://www.szermierkaszabla.pl/dzien-szabli-2018-strona-glowna/

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.