Dni Transportu Publicznego 2018

Dni Transportu Publicznego 2018.

Dni Transportu Publicznego obchodzimy od 2002 roku. Tegoroczna edycja odbędzie się 22 września, a jej główna część zostanie zorganizowana na terenie Zajezdni Ostrobramska.

Zajezdnia Ostrobramska, ul. Ostrobramska 38:

  • wystawa taboru historycznego i technicznego,
  • linia „codzienna obsługa” pojazdu i co się z nim dzieje, aby następnego dnia mógł ponownie wyjechać na ulice,
  • linia spacerowa wokół zajezdni obsługiwana Ogórkiem Cabrio,
  • linia spacerowa po zajezdni obsługiwana Ogórkiem z przyczepą (możliwość jazdy w przyczepie!)

Zajezdnia Wola (Zakład Napraw Tramwajów), ul. Młynarska 2:

  • wystawa taboru historycznego,
  • prezentacja wagonu K nr 446 po remoncie,
  • występ Orkiestry Tramwajów Warszawskich,

Zakład Energetyki Trakcyjnej i Torów, al. Prymasa Tysiąclecia 102:

  • wystawa taboru oraz sprzętu technicznego,
  • pokaz spawania, cięcia oraz naprawy szyn,

Program Dni Transportu Publicznego (DTP) jest niezwykle bogaty. Wszystkich chętnych zapraszamy do zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych przy ulicy Ostrobramskiej 38 w sobotę, 22 września od godziny 10.00. Będzie można obejrzeć pokaz odbicia autobusu przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej, pokaz Ratowników Drogowych i wziąć udział w konkursach rzutów do kosza o różnych poziomach trudności, które poprowadzą zawodniczki klubu SKK Polonia. A oglądając zabytkowe autobusy wyobrazić sobie, w jaki sposób podróżowali nasi rodzice lub dziadkowie. Będą też najnowsze pojazdy elektryczne, gazowe i hybrydowe, które są przyszłością Warszawskiego Transportu Publicznego.

Dzieci zapraszamy na warsztaty z ceramiki i malarstwa. Na zajęciach z ogrodnictwa będzie można zasadzić własną roślinę: do dyspozycji będą doniczki, narzędzia, ziemia, nasiona. W strefie rozrywki będzie można wsiąść na karuzelę łańcuchową, poskakać na eurobungee, przejechać się tyrolką, a nawet zagrać w warcaby czy monopoly junior. Najmłodsze dzieci z pewnością ucieszą się na widok żółwia-piaskownicy, koników bujanych czy rowerków biegowych. W strefie malucha rodzice znajdą też namiot z miejscem do karmienia i przewijania.

Na stoisku Zarządu Transportu Miejskiego będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z układem komunikacyjnym Warszawy i wgrać e-hologram. Dzieci będą mogły spotkać się z Panem Bilecikiem, pokolorować „komunikacyjne” obrazki, zagrać w koło fortuny, wielkoformatową grę planszową, ułożyć giga puzzle i zobaczyć jak pracuje kasownik.

Zapraszamy też na wycieczki „Tajemnice zajezdni” (co 40 minut), „Co kryje stara dyspozytornia” (co godzinę) albo przejazd linią spacerową po zajezdni – wycieczka odbywać się będzie starym jelczem (tzw. „ogórkiem”) z przyczepą (co 15 minut).

Z zajezdni przy ul. Ostrobramskiej autobusy specjalnie uruchomionej przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej linii 400 przewiozą chętnych do zajezdni tramwajowej Wola (wejście od strony ul. Wolskiej). Tam, w sobotę od godziny 10.00, na gości również czekać będzie wiele atrakcji. O 11.00 zaprezentowany zostanie zabytkowy wagon K #446 z 1940 roku, będą omnibusy konne oraz zabytkowe i nowoczesne tramwaje. W zajezdni będzie się można spotkać z siatkarzami ONICO Warszawa. Dla dzieci przewidziano m.in.: budowanie zajezdni z klocków, tworzenie książeczek, składanie modeli i poszukiwanie złotego tramwaju.

Prosto z zajezdni, tramwajami linii „0” będzie się można udać w podróż do Zakładu Energetyki Trakcyjnej i Torów przy ul. Prymasa Tysiąclecia 102, gdzie tramwajarze przygotowali wystawę pojazdów technicznych, maszyn stosowanych podczas produkcji rozjazdów, zwrotnic, stoisko Teleinformatyki Tramwajów Warszawskich oraz stoisko osprzętu sieci trakcyjnej.

Po zakończeniu zwiedzania tramwajem linii „0” można będzie przejechać do Zakładu Naprawy Tramwajów na ul. Młynarską 2, gdzie tramwajarze zaproszą na grochówkę oraz pajdę chleba ze smalcem.


Dojazd:
specjalna linia przyspieszona 400 kursująca na trasie:
ZAJEZDNIA WOLA – Towarowa – Raszyńska – Trasa Łazienkowska – Ostrobramska – ZAJEZDNIA OSTROBRAMSKA

Częstotliwość kursowania: co 15 minut, przejazd bezpłatny!

22 września 2018, godz. 10:00-17:00 – klik

Dni Transportu Publicznego z WKD 2018 w Grodzisku Mazowieckim – klik

Dni Transportu Publicznego z Kolejami Mazowieckimi – klik


Organizatorzy:
Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie
Miejskie Zakłady Autobusowe Warszawa
Tramwaje Warszawskie
Warszawski Transport Publiczny
SKM: Warszawska Szybka Kolej Miejska
Metro Warszawskie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.