Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Jednym z popularnych mitów w świecie ginekologii jest przeświadczenie, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę. Jest ono oczywiście błędne i seks bez zabezpieczenia w tym czasie może być równoznaczny z zapłodnieniem, nawet mimo faktu, że ryzyko to jest wówczas nieco niższe.

Mimo że współżycie w trakcie krwawienia miesiączkowego to wciąż temat tabu, wiele pań decyduje się na seks w tym okresie. Rośnie wówczas popęd seksualny, a zwiększone przekrwienie narządów płciowych sprawia, że kobiety intensywniej reagują na bodźce seksualne.

Aby odpowiedzieć na pytanie “Czy podczas okresu można zajść w ciążę?” należy bliżej przyjrzeć się cyklowi miesiączkowemu.
Jak powszechnie wiadomo, owulacja następuje 14 dnia cyklu, jednak nie oznacza to, że to jedyny czas, kiedy może dojść do zapłodnienia. Regularny cykl trwa ok. 28 dni i składa się z kilku faz, w trakcie których zmienia się płodność kobiety. Dzielną się one na:

  • niepłodność względna, która występuje przed owulacją,
  • dni płodne – najbardziej płodne dni przypadają właśnie w dzień owulacji i dobę przed nią. Nieco mniejsze szanse na zajście w ciążę są w czasie czterech dni przed owulacją.
  • niepłodność poowulacyjna, która trwa do pierwszego dnia miesiączki.

W trakcie miesiączki szanse na zajście w ciążę są niskie, ale nie jest to niemożliwe. Ryzyko to zwiększa się jeśli kobieta ma nieregularne cykle lub gdy miesiączki trwają długo. Warto również pamiętać, że ciąża jest możliwa, ponieważ plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety dłużej niż żyje komórka jajowa – nawet do 7 dni. Przykładowo więc, jeśli do stosunku dochodzi 3 dnia cyklu, a jajeczkowanie wypada na 10 dzień, ciąża jest wówczas możliwa.

Najmniejsze ryzyko zapłodnienia w trakcie miesiączki jest wtedy, gdy kobieta ma cykle regularne, a krwawienie trwa do 5-6 dni. 

Ile dni po miesiączce możliwe jest zajście w ciążę? 

Druga faza cyklu, która zaczyna się po okresie trwa od 9 do 11 dni. Wówczas szansa na zajście w ciążę wzrasta. Dochodzi wówczas do wzrostu pęcherzyków Graffa oraz wydzielania estrogenu Na końcu fazy pęcherzykowej występuje dzień jajeczkowania.

Czy przed okresem można zajść w ciążę?

Przed miesiączką w organizmie kobiety dochodzi do gromadzenia się większej ilości wody, tkanki pochwy i okolice łechtaczki są wówczas obrzęknięte, szybciej więc dochodzi do orgazmu, a skurcze są silniejsze. Uważa się, że czas zaraz przed krwawieniem jest okresem niepłodnym, a szanse na zajście w ciążę są bliskie zeru. Może okazać się to jednak zgubne, zwłaszcza u Pań z krótszymi cyklami, nie powinno się zatem rezygnować wówczas z antykoncepcji

Czy możliwe jest miesiączkowanie w czasie ciąży?

W fizjologicznych warunkach, miesiączka w ciąży nie występuje, a jakiekolwiek krwawienie, które się wówczas pojawia, jest patologiczne i może wynikać z:

  • niedoboru progesteronu,
  • nieprawidłowego zagnieżdżenia się jaja płodowego,
  • ciąży pozamacicznej,
  • wady jaja płodowego,
  • obumarcia zarodka,
  • zmian patologicznych w obrębie szyjki macicy,
  • zmian w pochwie m.in. nadżerki, polipów czy żylaków pochwy.

Jeśli świadomie planujesz zostać przyszłą mamą, warto odpowiednio przygotować się do tego czasu. Mowa tu nie tylko o psychicznym przygotowaniu, ale również fizycznym. Z zestawem suplementów dla kobiet planujących ciążę “z myślą o dziecku” od WIMIN przygotujesz ciało na ciążę, dodasz sobie energii, odporności i promiennego blasku Twoje skórze.

/artykuł sponsorowany/

Reklama