Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022 – ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE

Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022 Zamek krolewski

Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022 – ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE

Zapraszamy na wystawę prezentującą cenne dzieła pozyskane ostatnio do zamkowych zbiorów: Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022.

Obrazy sygnowane takimi nazwiskami jak Bernardo Bellotto, zwany Canalettem, Marcello Bacciarelli czy Angelika Kauffmann, cenne okazy porcelany miśnieńskiej, zabytkowe meble, srebra, militaria… Łącznie 130 najważniejszych nabytków, starannie wyselekcjonowanych spośród niemal pięciuset, które wzbogaciły kolekcję Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 2021–2022, można podziwiać w ramach wyjątkowej wystawy czasowej.

Wyjątkowej z uwagi na bogactwo i różnorodność prezentowanych obiektów – zarówno pod względem dziedziny sztuki, jak i czasu oraz miejsca powstania, a także tematyki, motywów, odniesień oraz związanych z nimi zagadnień.

nabytki 2021–2022 - ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE

W latach 2021–2022 kolekcja Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciła się o blisko 500 wysokiej klasy dzieł sztuki, wybranych spośród bogatej oferty prestiżowych europejskich galerii i antykwariatów, a także znalezionych na aukcjach, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Część nabytków uzupełniła wystrój historycznych wnętrz: Apartamentów Królewskich oraz Apartamentu ks. Józefa Poniatowskiego w pałacu Pod Blachą, część znalazła swe miejsce w Galerii Arcydzieł.

Ich zakup wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez Zamek Królewski w Warszawie misję pozyskiwania na nowo obiektów, które kiedyś miały swoje stałe miejsce w jego murach, a także zakupu nowych – wpisujących się w profil zamkowej kolekcji ze względu na swoje walory artystyczne i/lub określony rodowód historyczny.

Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021–2022

Na wystawie prezentowanych jest około 130 najważniejszych i najcenniejszych spośród zakupionych w ostatnich latach dzieł sztuki. To unikatowe zestawienie malarstwa, rysunku i grafiki, mebli, sreber, ceramiki oraz militariów podzielone jest na trzy spójne zespoły tematycznie: pierwszy – związany z dworem królów dynastii saskiej: Augusta II i Augusta III, drugi – związany z mecenatem króla Stanisława Augusta, i trzeci – związany z osobą księcia Józefa Poniatowskiego.

Wystawa wyjątkowych nabytków ZAMKU KRÓLEWSKIEGO

 „𝐂𝐫è𝐦𝐞 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐜𝐫è𝐦𝐞. 𝐖𝐲𝐛𝐫𝐚𝐧𝐞 𝐧𝐚𝐛𝐲𝐭𝐤𝐢 𝟐𝟎𝟐𝟏–𝟐𝟎𝟐𝟐”
18 marca – 14 maja 2023
II piętro, Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa czynna w środy, soboty i niedziele w godz. 10.00–17.00
Wstęp bezpłatny (na podstawie wejściówek do pobrania w kasie Zamku)

18 marca14 maja 2023

źródło: https://www.zamek-krolewski.pl/creme-de-la-creme


Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik