Co warto zobaczyć w Warszawie? Najlepsze darmowe atrakcje w warszawie

11 listopada 2023 wstęp do Muzeum Narodowego jest bezpłatny!
Muzeum Narodowe w Warszawie

Jeśli szukasz ciekawych pomysłów na spędzenie czasu w stolicy, nie musisz wydawać fortuny na bilety i opłaty. Warszawa oferuje wiele atrakcji, z których możesz skorzystać bezpłatnie lub za symboliczną kwotę. Oto 15 propozycji, które z pewnością zainteresują zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta.

1. Zwiedź muzea

Wiele warszawskich muzeów udostępnia swoje ekspozycje za darmo w określone dni tygodnia lub miesiąca. Możesz podziwiać zabytki, sztukę, historię i kulturę w takich miejscach jak Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Polin. Lista darmowych muzeów.

2. Przespaceruj się po Starówce

Starówka to serce i duma Warszawy, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki drobiazgowej odbudowie po zniszczeniach wojennych. Podziwiaj kolorowe kamieniczki, Rynek z pomnikiem Syrenki, Barbakan i Zamek Królewski z pięknymi ogrodami. Wstęp wolny do Zamku w każdą środę.

3. Odkryj zieloną Warszawę

Wydarzenia w Warszawie weekend

Warszawa to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, a jej parki i ogrody zachęcają do spacerów, pikników i relaksu na łonie natury. Nie przegap takich perełek jak Łazienki Królewskie, Ogrody Zamkowe, Ogród Saski, Park Ujazdowski czy Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej.

4. Odpocznij nad Wisłą

Wisła to żyła Warszawy, która tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Możesz spacerować po bulwarach, korzystać z plaż i trampolin, podziwiać panoramę miasta z punktów widokowych lub przepłynąć się bezpłatnym promem na drugi brzeg rzeki. Spacerując zielonym bulwarem  odkryjesz również historię Cytadeli Warszawskiej.

5. Obejrzyj świetlne pokazy w parku fontann

W Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu możesz podziwiać spektakularne pokazy laserowe wyświetlane na ekranie wodnym. Pokazy odbywają się w weekendy i święta od maja do września oraz od grudnia do stycznia i są połączone z muzyką nawiązującą do warszawskich legend i postaci. Program pokazów tu – klik

6. Posłuchaj jazzu na Starówce

Jeśli lubisz jazz, nie możesz przegapić festiwalu Jazz na Starówce, który odbywa się w lipcowe i sierpniowe soboty na Rynku Starego Miasta. Na scenie występują legendy i odkrycia muzyki jazzowej, a koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Program koncertów tu – klik

7. Zobacz panoramę miasta z budynku Forest

taras na dachu budynku Forest

Forest to kampus biurowy, który powstał w pobliżu centrum handlowego Arkadia w Warszawie. Na 7 piętrze budynku znajduje się taras, z którego można podziwiać panoramę Śródmieścia i Woli. Więcej informacji tu – klik

8. Zobacz street art na Pradze

Praga to jedna z najstarszych i najbardziej klimatycznych dzielnic Warszawy, która zachowała wiele zabytkowych kamienic i fabryk. To także miejsce, gdzie kwitnie street art, czyli sztuka uliczna. Możesz podziwiać murale, graffiti i instalacje artystów z Polski i zagranicy, które zdobią ściany i elewacje budynków. Mapa murali tu – klik

9. Poznaj historię Żydów warszawskich

Warszawa była przed wojną największym skupiskiem ludności żydowskiej w Europie i ważnym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Dziś możesz poznać historię i dziedzictwo Żydów warszawskich odwiedzając takie miejsca jak Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN /wstęp wolny w czwartek/, Pomnik Bohaterów Getta, Umschlagplatz czy Cmentarz Żydowski.

10. Zobacz zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza to jeden z najważniejszych symboli narodowych i miejsce pamięci o poległych za ojczyznę żołnierzach. Przy. Zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się o każdej pełnej godzinie. Uroczystą zmianę warty ma miejsce tylko raz w tygodniu. Ceremonia odbywa się w każdą sobotę o godzinie 12:00. Ponadto w dniach świąt państwowych tj.: 15 sierpnia oraz 11 listopada przy Grobie Nieznanego Żołnierza ma miejsce uroczysta zmiana warty honorowej z udziałem wszystkich wojsk.

11. Zobacz pomnik Chopina i posłuchaj muzyki

Koncerty Chopinowskie w Lazienkach

W 2023 roku odbędzie się 64. sezon Koncertów Chopinowskich, który potrwa od 14 maja do 24 września. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich i są bezpłatne dla publiczności. Program koncertów tu – klik

12. Policz warszawskie Syrenki

Syrenka to symbol Warszawy, bohaterka legend i wszechobecny element przestrzeni miejskiej. W stolicy Syrenkę zobaczysz niemal co krok: wypatruj jej rzeźb oraz elementów dekoracyjnych z jej wizerunkiem na kamienicach, bramach, a nawet studzienkach kanalizacyjnych.

13. Weź udział w warsztatach i wykładach

Warszawa to miasto pełne kultury i edukacji, a wiele instytucji oferuje bezpłatne warsztaty i wykłady na różne tematy. Możesz nauczyć się czegoś nowego, rozwinąć swoje pasje i zainteresowania, a także poznać ciekawych ludzi. Sprawdź ofertę takich miejsc jak Dom Spotkań z Historią, Instytut Teatralny czy Muzeum Narodowe w Warszawie.

14. Zobacz film w plenerze

Kino Plenerowe w Parku Górczewska

Kino plenerowe to doskonały sposób na spędzenie letniego wieczoru. W stolicy można wybrać się na seans do jednego z wielu miejsc, gdzie pokazywane są filmy pod chmurką. Lista miejsc z darmowymi pokazami – klik


Przeczytaj też

Wydarzenia w weekend – klik