Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ogłasza inaugurację. Instytucja powołana została uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy w lipcu ubiegłego roku. Misję CKF, jego cele oraz zespół przedstawimy podczas konferencji prasowej w środę 8 maja.

Centrum służyć ma rozwojowi kultury filmowej, jej upowszechnianiu, ożywianiu i inicjowaniu. Celem CKF jest krzewienie uznania dla kina, kształtowanie świadomej publiczności poprzez prezentację filmów oraz promowanie filmowych projektów artystycznych.

Dyrektorką Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy została w trybie konkursu Joanna Rożen-Wojciechowska, filmoznawczyni, wieloletnia dyrektorka programowa Telewizji Kino Polska, a do niedawna szefowa Działu Projekcji i Wydarzeń Filmowych Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Zaproponowana przez nią koncepcja programowa łączy progresywne myślenie o kulturze filmowej z szacunkiem dla Patrona instytucji, autora przełomowych dla polskiej kinematografii arcydzieł, nauczyciela i mentora wielu pokoleń filmowców.

CKF w nowoczesny sposób reaguje na potrzeby współczesnego widza. Nasze innowacyjne pomysły wynikają ze świadomości zmian w dystrybucji i odbiorze treści – wychodzimy naprzeciw tym zmianom. Aby zainspirować do udziału w kulturze filmowej, Centrum będzie działało transmedialnie, korzystając z różnych platform i kanałów dotarcia. CKF jest miejscem, w którym możliwość obcowania z dziełami filmowymi oraz rozmowa o kinie to dobro najwyższe i cel, który zamierzamy osiągać na rozmaitych płaszczyznach. Wierzymy, że kino w znaczący sposób może wpływać na jakość życia. Wspólne spojrzenie na dzieło sztuki i wymiana refleksji zawsze stanowią punkt wyjścia do dialogu, którego tak bardzo dziś potrzebujemy.

Pierwszą okazją do naszego z Państwem spotkania będzie konferencja prasowa inaugurująca działalność CKF. W środę 8 maja o godz. 11:00 w Forcie Sokolnickiego w Warszawie przedstawimy nasze plany, które realizować będziemy od jesieni. Zaprosimy również na czerwcowe wydarzenia inauguracyjne: projekcje i warsztaty filmowe, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ujawnimy kierunek prac badawczych, naukowych i wydawniczych CKF. Opowiemy m.in. o Dyskusyjnym Klubie Filmowym X, Konferencji VR, Trampolinie do kina i Warsaw Film Nest, a także o Warszawskich Spacerach Filmowych. Przedstawimy działy CKF: projekcji, edukacji filmowej oraz badań i rozwoju.

W swoich działaniach CKF pragnie nakłaniać do spotkań z twórcami filmów, którzy przez rozmowę o swojej pracy zaszczepiają w widzach potrzebę pasji. Dyrektorka Joanna Rożen-Wojciechowska przywołuje postać Patrona Centrum: „Pasja jako immanentna część światłego i pełnego życia jest dla nas priorytetem i schedą po Andrzeju Wajdzie, który był w jej realizowaniu nieugięty. Jesteśmy przekonani, że kino może być sposobem na ciekawe i szczęśliwe życie. Do takiego życia zapraszamy w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.”

Strona Centrum: http://ckf.waw.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.