CAVALIADA Warszawa – finał finałów

CAVALIADA Warszawa – finał finałów.

Już po raz ósmy dzięki CAVALIADZIE, w dniach 7-10 marca 2019 roku Centralny Ośrodek Sportu Torwar zamieni się w arenę międzynarodowych zmagań jeździeckich czterech konkurencji: skoków przez przeszkody, Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego, ujeżdżenia i powożenia. To właśnie na Torwarze poznamy złotych medalistów Halowego Pucharu Polski WKKW i Powożenia Zaprzęgami Czterokonnymi, a także zwycięzców CAVALIADA Tour 2018/2019 czterech konkurencji. Dodatkowo, CAVALIADA w Warszawie to jednocześnie Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.

Program CAVALIADY w Warszawie gwarantuje kibicom wiele sportowych emocji. Oprócz uwielbianych przez publiczność, rozrywkowych konkursów takich jak: Potęga Skoku, Venus vs Mars, sztafeta czy CAVALIADA Future, nie zabraknie prestiżowych klas wysokiej randze sportowej.

Do zawodów CSI podczas Cavaliady w Warszawie zgłosiło się ponad 220 par z 15 krajów. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się w tym roku walka w finale Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.


PROGRAM


W zawodach CSI3*-W w dniach 7 – 10 marca wystartują zawodnicy z: Austrii, Bahrajnu, Belgii, Czech, Estonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Rumunii, Rosji i oczywiście Polacy. W programie sportowym na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w finale Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. O trzy miejsca premiowane prawem startu w światowym finale w Goeteborgu (4-7 kwietnia) walczyć będzie 20 zawodników.

Międzynarodowa Federacja Jeździecka opublikowała ranking uwzględniający pięć najlepszych rezultatów sezonu jeźdźców w subligach południowej i północnej. Na czele listy dwudziestu uczestników warszawskiego finału jest Jarosław Skrzyczyński, który wygrał aż trzy konkursy kwalifikacyjne (Pezinok, Leszno, Poznań). Drugie i trzecie miejsce zajmują Estończycy Kullo Kender i Rein Pill. Dobre pozycje wyjściowe mają też nasi: Wojciech Wojcianiec (6 miejsce) i Maksymilian Wechta (8.).

Przypomnijmy, że w ramach finału ligi zostaną rozgrane trzy konkursy: w czwartek szybkości 145 cm, w piątek 150 cm z rozgrywką i w niedzielę Grand Prix (155 cm). Rywalizacja w nich ma charakter otwarty i obok czołowych zawodników naszej części Europy zobaczymy w nich wielu doskonały jeźdźców z zachodu jak: wicemistrz Niemiec Michael Kolz, Austriak Gerfried Puck, Holender Sander Geerink, Belg Jan Vinckier czy Włosi Eugenio i Guido Grimaldi. Wszyscy oni walczyć będą nie tylko o wysokie premie (ponad pół miliona złotych) i punkty do światowego rankingu, ale i o czołowe lokaty w rankingu końcowym Cavaliady Tour 2018/19.

Na najlepszych czekają atrakcyjne premie finansowe. Zawody w Warszawie podzielone zostały na dwie rangi CSI3*-W i CSI1*. Każdy z zawodników od poziomu 120 cm do Grand Prix znajdzie tu coś dla siebie.

Nowością programu zawodów w hali Torwaru jest mała runda (125-130 cm), która rozgrywana będzie w ramach CSI1*. To oznacza łatwiejszy dostęp do startu dla mniej zaawansowanych polskich skoczków (konie nie potrzebują paszportów FEI).

CSI3*-W podporządkowane będzie zmaganiom w finale Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata oraz finałowi CAVALIADA Tour. Puchar Świata to wszystkie konkursy dużej rundy. Zgodnie z regulaminem rywalizacja rozpoczyna się w czwartek od konkursu szybkości, dalej w piątek konkurs 150 cm z rozgrywką i po dniu odpoczynku w niedzielę Grand Prix (155 cm).

Piątkowy i niedzielny konkurs PŚ będą też decydowały o ostatecznych wynikach CAVALIADAY Tour. W piątek będzie to ostania, siódma kwalifikacja (z siedmiu konkursów liczą się cztery najlepsze wyniki), a w niedzielę finał, gdzie punkty mnożone są razy dwa. Tu na najlepszych czekają nagrody za łączną klasyfikację Tour’u. Ich pula to 75 tysięcy złotych. Pierwszy w rankingu otrzyma z tego 20 tysięcy, a premiami specjalnymi nagrodzeni zostaną najlepszy polski zawodnik (20 000 PLN) i najlepszy młody jeździec (5 000 PLN).

Dwa konkursy Pucharu Świata i Cavaliady Tour oraz sobotni Speed&Music zaliczane będą do światowego rankingu. Podobnie jak rok temu, i teraz już zgodnie z nowymi przepisami FEI, zwycięzca Grand Prix, z pulą bliską 200 000 złotych, otrzyma 80 punktów LR. W programie trzech gwiazdek znalazły się też trzy konkursy 140 cm z sobotnim finałem o puli 40 000 PLN oraz czwartkowa potęga skoku.

Sportowe sławy CAVALIADA Warszawa

Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody

Michael Kolz – aktualny brązowy medalista mistrzostw Niemiec. W swojej karierze wygrywał konkursy Grand Prix i inne zaliczane do światowego rankingu na CSI w: Gerze, Redefin, Sommerstorf, Darmstadt-Kranichstein, Jakubowicach, Besiekierzu i na Cavliadzie w Poznaniu (w 2011 Speed&Music). Jednak za swoje największe sportowe osiągnięcie uważa zeszłoroczny występ w Wielkiej Nagrodzie Akwizgranu. W tym najtrudniejszym Grand Prix na świecie miał przejazd tylko z jednym błędem. W Krakowie zobaczymy go z żoną Ellen, z którą prowadzi ośrodek treningu koni w Leisning.

Rein Pill – najbardziej doświadczony z estońskich skoczków (ma 58 lat). Trzykrotny uczestnik finałów Pucharu Świata, dwa razy startował w Mistrzostwach Europy. W ostatnich latach konkursy zaliczane do światowego rankingu wygrywał w: Chernyakhovsku, Zagare, Helsinkach (CSI5*), St Petersburgu, Siauliai, Rydze, Ciekocinku, Warszawie i Poznaniu. Zapisał się w historii naszego cyklu jako pierwszy zwycięzca Grand Prix pod nazwą Cavaliada (Poznań 2010 rok, koń Virgin Expres).

Andrius Petrovas – od wielu lat najlepszy litewski jeździec, wielokrotny mistrz swojego kraju. Od 1998 roku nieprzerwanie jest członkiem kadry narodowej Litwy. Finalista finału Pucharu Świta 2014 w Lyon. Zajął drugie miejsce w rozgrywkach Cavaliady Tour 2013/14 ustępując Alesowi Opatrnemu zaledwie jednym punktem. W ostatnich latach wygrywał konkursy zaliczane do światowego rankingu na zawodach w: Lyon, Celje, Moskwie, Konakovie, Vazgaikiemis i Sopocie. Wraz z żoną Daivą prowadzi własny ośrodek jeździecki w Wilnie.

Jarosław Skrzyczyński – lider rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego, aktualny i czterokrotny mistrz Polski i co najważniejsze 53. zawodnik zestawienia najlepszych skoczków świata. W zeszłym roku na arenie międzynarodowej wygrał 18 konkursów zaliczanych do światowego rankingu, w tym dwa Grand Prix na CSI4* w Samorinie i Poznaniu. Był członkiem polskiej ekipy, która zajęła 4 miejsce w Pucharze Narodów na CSIO w Sopocie. W poprzednim sezonie halowym po zwycięstwach w Grand Prix Lublina i Warszawy po raz czwarty stanął na najwyższym stopniu podium Cavaliady Tour. W Warszawie walczy o trzeci w karierze awans do finału Pucharu Świata.

Krzysztof Ludwiczak, który cały sezon 2018 podporządkował startom w reprezentacji w Pucharach Narodów i Mistrzostwach Świata. Był najlepszy w polskiej ekipie (0/4), która zajęła drugie miejsce w Pucharze Narodów w Drammen. Jego największe indywidualne sukcesy to drugie miejsce w Grand Prix CSI4* w Arezzo. Ten rok rozpoczął bardzo udanie wygrywając w styczniu Grand Prix na CSI2* w Sopocie. Jeszcze lepiej spisał się na w Lublinie, gdzie wygrał Grand Prix i został liderem Cavaliady Tour 2018/19.

Wojciech Wojcianiec – wicelider rankingu PZJ, aktualny brązowy medalista mistrzostw Polski. W poprzednim sezonie halowym drugi w rozgrywkach Cavaliady Tour. W 2018 roku wygrał 2 konkursy zaliczane do LR. Dużymi osiągnięciami są też drugie miejsce w Grand Prix CSI3*-W w Warszawie i czwarte miejsca w Grand Prix CSIO5* w Sopocie i CSI4* w Poznaniu. Członek polskiej ekipy na zeszłoroczne rozgrywki o Puchar Narodów.

CAVALIADA Tour przed Finałem

Liderem CAVALIADA Tour, dzięki zwycięstwu w Grand Prix Poznania, w piątkowej, dużej rundzie w Krakowie i drugiemu miejscu w Grand Prix Krakowa, został Jarosław Skrzyczyński z sumą 64 punktów. Na drugie miejsce spadł Krzysztof Ludwiczak (57 pkt.), a na trzecią pozycję awansował Wojciech Wojcianiec (40 pkt.).

LOTTO Eventing Tour – Halowy Puchar Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego

Paweł Warszawski – wychowanek klubu Gabon Walewice. Obecnie jest jeźdźcem i trenerem Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko. Jeszcze jako junior zdobył brąz na mistrzostwach Europy. W swojej karierze był mistrzem Polski seniorów, zdobywcą Pucharu Polski i zwycięzcą rankingu PZJ. Już dwa razy startował w mistrzostwach Europy Seniorów. Jest członkiem polskiej reprezentacji, która w maju będzie walczyć o awans do IO w Tokio. Poza jeździectwem kocha polowania, narciarstwo, tenis i piłkę nożną. Mimo, że pochodzi z Mazowsza to teraz wraz ze swoimi synami jest fanem Lecha Poznań.

Mateusz Kiempa zawodnik klubu CSJ Coval. W 2018 roku zdobył złoty medal Pucharu Polski w WKKW. Wygrał poprzednią edycję Cavliada Eventing Tour, a teraz jest liderem tych rozgrywek. W swoim debiucie w 2017 roku ukończył mistrzostwa Europy Seniorów w Strzegomiu. Podobnie jak Paweł Warszawski przygotowuje się do tegorocznych kwalifikacji olimpijskich. Poza WKKW startuje również w konkurencji skoków, a że sobie radzi w niej równie dobrze pokazał wygrywając potęgę skoku na Cavaliadzie w Lublinie.

LOTTO Eventing Tour – Halowy Puchar Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego przed Finałem

Na pozycji lidera Lotto Eventing Tour umocnił się Paweł Warszawski. Drugie miejsce zajmuje Daria Kobiernik, a trzecie ex aequo Mateusz Kiempa i Joanna Pawlak.

Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi

Bartłomiej Kwiatek – Zawodnik SLKS Książ i pracownik należącego do KOWR Stada Ogierów w Książu. Aktualny mistrz świata w zaprzęgach jednokonnych (wcześniej w 2010 roku był wicemistrzem świata tej konkurencji). Siedmiokrotnie wygrywał ranking Światowej Federacji Jeździeckiej. Można powiedzieć, że to zawodnik bardzo wszechstronny, bo w rywalizacji czterokonnych zaprzęgów już dwa razy (2017 i 2018) zdobył tytuł mistrza Polski, z kolei w dwójkach wygrywał dwukrotnie cykl Cavaliady Tour w poprzednich edycjach. Powożenia nauczył go tata Arkadiusz. W reprezentacji Polski startuje też jego siostra Weronika, z którą wspólnie zdobył srebrny medal drużynowe na Mistrzostwach Europy w 2016 roku.

Piotr Mazurek – reprezentant SJ Kunowo. To najbardziej doświadczony polski powożący w kategorii czwórek – uczestnik trzech Światowych Igrzysk Jeździeckich i zwycięzca poprzedniej edycji Cavaliady Tour. W 2018 roku wygrał zawody międzynarodowe w Ptakowicach. Sam hoduje konie, którymi powozi. Tradycje hodowli koni w rodzinie Mazurków sięgają ponad 100 lat. Piotr jest też lekarzem weterynarii.

Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi przed Finałem
W klasyfikacji, przed czwartkowymi zawodami w Warszawie, na prowadzeniu HPP w Powożeniu jest Adrian Kostrzewa, drugie miejsce zajmuje Bartłomiej Kwiatek, a trzeci Piotr Mazurek.

CAVALIADA Dressage Cup
Ilona Janas zawodniczka KJ Lider Radzionków. Złota medalistka Halowego Pucharu Polski 2018. W Cavaliada Dreseage Cup triumfowała w sezonie 2016/17. Jej sukcesy ostatnich sezonów związane są z koniem Lord Django. Najpierw wygrała na nim dwukrotnie Mistrzostwa Polski Młodych Koni (5 i 6 latków), a w zeszłym roku konkurs „Stallions of the Year” podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni. Przez ostanie dwa sezony są w tak doskonałej formie, że ich oceny na czworoboku zawsze przekraczają 70%. Teraz ich celem jest kwalifikacja olimpijska. Ilona Janas to również doskonała trenerka. Jej podopieczni zdobyli już 16 medali mistrzostwa Polski i Pucharów Polski w kategoriach młodzieżowych.

CAVALIADA Dressage Cup przed Finałem
W rankingu Dressage Cup prowadzenie objęła Ilona Janas. Drugie miejsce zajmuje Litwinka Sandra Sysojeva, a trzecie Agnieszka Wiśniewska.


Miejsce:
Hala COS Torwar (ul. Łazienkowska 6A)

Godziny otwarcia:
Czwartek (7.03) 8.00-22.00*
Piątek (8.03) 8.00-22.00*
Sobota (9.03) 8.00-22.00*
Niedziela (10.03) 8.00-20.00*
*w zależności od zakończenia zawodów

https://cavaliada.pl/warszawa/

Targi Sprzętu Jeździeckiego odbędą się w dniach 7-10.03.2019 r.

Sprzedaż biletów:
tixer.pl oraz ticketmaster.pl, Kioski i Saloniki Ruchu, a także Salony Empik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.