CafePolon: Pierwiastki żeńskie

CafePolon: Pierwiastki żeńskie.

Wśród odkrywców pierwiastków chemicznych znajdujemy zaledwie pięć kobiet: Marię Skłodowską-Curie, Harriet Brooks, Lise Meitner, Idę Noddack oraz Margeurite Perrey. Tylko dwie z nich doczekały się pierwiastków nazwanych na swoją cześć: Curium (1944) i Meitnerium (1982). „Pierwiastki żeńskie” to opowieść o tych właśnie pięciu wyjątkowych kobietach, które poprzez swoje badania i odkrycia, uzupełniły tablicę Mendelejewa.
* * * * *
NASZ GOŚĆ w #CafePolon: dr hab. Tomasz Pospieszny (Wydział Chemii UAM): pasjonat nauki; zajmuje się upamiętnianiem i popularyzacją wkładu kobiet w rozwój nauk ścisłych. Autor książek, m.in. „Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie” oraz „Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie”, oraz licznych wykładów popularno-naukowych.
* * * * *
Układ okresowy pierwiastków chemicznych jest chyba jednym z najważniejszych osiągnięć nauki, bowiem zawiera wszystkie znane pierwiastki występujące we Wszechświecie, jak i te, które do tej pory otrzymał w laboratorium człowiek. Układ okresowy pierwiastków zawdzięczamy geniuszowi Dymitrija Mendelejewa, który sformułował jego podstawy w 1869 roku. W bieżącym roku przypada 150. rocznica powstania układu okresowego pierwiastków, dlatego br. został ogłoszony przez UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych (IYPT2019).

Kiedy: 8 marca 2019, godz. 18:00

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, ul. Freta 16

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.