Bieg Powstania Warszawskiego 2019 – Zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej

Bieg Powstania Warszawskiego 2019 – Zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej.

W sobotę, 27 lipca, odbędzie się 29. Bieg Powstania Warszawskiego, który jest jednym z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych. Blisko 13 000 osób, biegnąc wieczorem ulicami stolicy w świetle płonących zniczy, uczci pamięć o uczestnikach zrywu z 1 sierpnia 1944 roku.

Zbliżamy się do obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak co roku hołd bohaterom oddadzą również sportowcy z całej Polski, którzy w lipcowy wieczór pobiegną ulicami naszego miasta. Co istotne, w tym roku bieg wraca na swoją tradycyjną, historyczną trasę, która prowadzi obok miejsc, gdzie toczyły się najcięższe walki. Jestem przekonana, że patriotyczny duch i chęć uczestniczenia w tej wyjątkowej części obchodów, zgromadzi tłumy warszawianek i warszawiaków, chcących uczcić pamięć powstańców. Życzę startującym dobrych wyników, ale przede wszystkim wspaniałych wspomnień – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Bieg Powstania Warszawskiego, drugi z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, podtrzymuje pamięć o tragicznej przeszłości naszego miasta, która wpłynęła na losy kolejnych pokoleń Polaków. 1 sierpnia 1944 padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy.

Co roku na ulicach Warszawy, w otoczeniu płonących zniczy (w tunelu na Wisłostradzie), cześć bohaterom oddają tysiące sportowców (w tym roku zgłosiło się rekordowe 13 000 osób). Bieg ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, przy udziale rekonstruktorów, wpisuje się spektakularnie w obchody kolejnych powstańczych rocznic, niezwykle ważnych dla każdego mieszkańca stolicy.

Historyczna trasa biegu
W tym roku zawodnicy wrócą na tradycyjną, historyczną trasę, która zostanie poprowadzona obok miejsc, gdzie toczyły się najcięższe walki. Biegacze wyruszą w sobotę, 27 lipca. Mają do wyboru dwa dystanse – 5 lub 10 kilometrów. Obie trasy posiadają atesty PZLA. Wspólny start znajdować się będzie na ul. Bonifraterskiej.

O godz. 20.30 na trasę wyruszą zawodnicy na krótszym dystansie. Trasa prowadzić będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Następnie zawodnicy skręcą w ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. Na Wybrzeżu Gdańskim na wysokości kamienia – Pomnik Pracy Nauczycieli wykonają nawrót, by następnie wbiec ulicą Sanguszki do mety na ul. Konwiktorskiej. Biegacze mają godzinę na pokonanie 5-kilometrowej trasy (od startu ostatniego zawodnika).

Sportowcy, którzy zmierzą się z dystansem 10 kilometrów wystartują o godz. 21.10. Dla nich trasa przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Dalej biegacze skręcą w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej. Limit na pokonanie tego dystansu wynosi dwie godziny.

W tym sezonie na uczestników Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” czeka dodatkowa, ale nie jedyna motywacja. Każdy zawodnik, który ukończy tegoroczny cykl biegowy otrzyma trzy medale, które złożone w całość stworzą kształt granic Polski i Warszawy.

6. Bieg Zdobycia PAST-y
W tym roku po raz szósty odbędzie się również Bieg Zdobycia PASTY-y, stanowiący prolog do odbywającego się w godzinach wieczornych Biegu Powstania Warszawskiego. Inicjatywa ta upamiętnia bohaterstwo powstańców i zaciętość walk o zdobycie budynku przy ul. Zielnej 39.  Wydarzenie to ma tym bardziej wzniosły i wzruszający charakter, ponieważ od pięciu lat zawodników wspierają swoją obecnością kombatanci. W biegu na 9. piętro historycznego budynku weźmie udział do 750 osób.

Bezpłatna komunikacja miejska
W dniu biegu jego uczestnicy, po okazaniu numeru startowego, skorzystają bezpłatnej komunikacji miejskiej w pierwszej strefie biletowej. Uwaga! Uczestnicy biegu korzystający z linii metra M1 oraz M2 mogą pobrać wejściówki, dostępne przed wejściem na stację, na ścianie przy bramkach kontrolnych.

Zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej
W związku z organizacją startu i mety biegu od godz. 14.00 do 24.00 zamknięte dla ruchu będą ulice:

  • Konwiktorska i Muranowska od ul. Zakroczymskiej do gen. W. Andersa,
  • Bonifraterska i Międzyparkowa od ul. Świętojerskiej do Z. Słomińskiego (nie będzie wyjazdu na ul. Bonifraterską z ulic Sapieżyńskiej i Franciszkańskiej).

Ulice na trasie biegu na 5 km, w tym jezdnia Wisłostrady prowadząca w kierunku Wilanowa, na odcinku od ul. Z. Krasińskiego do Karowej, zostaną wyłączane z ruchu około godz. 19.30. O godz. 20.30 zamknięte zostaną ulice na trasie dłuższego z biegów, tj.: Browarna, Topiel, L. Kruczkowskiego, Ludna, Wisłostrada (jezdnia zachodnia od ul. Karowej do Wilanowskiej).

Przez całą sobotę, 27 lipca, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ul. Konwiktorskiej, Bonifraterskiej, Czerniakowskiej (w rejonie ul. C. Śniegockiej), Wilanowskiej (w rejonie ul. Wioślarskiej), Wybrzeżu Gdańskim (w rejonie ulic Boleść i R. Sanguszki).

Od godz. 14.00, w związku z organizacją startu i zamknięciem ulic Konwiktorskiej, Muranowskiej, Bonifraterskiej i Międzyparkowej, autobusy linii 100 w kierunku Pragi pojadą ulicami: Miodowa – Senatorska – Nowy Przejazd – al. „Solidarności”. Autobusy linii 116 i 518 w kierunku Chomiczówki i Nowodworów, będą kursowały ulicami Świętojerską i gen. W Andersa. W przeciwnych kierunkach (Wilanowa i pl. Trzech Krzyży)  linie te pojadą ulicami gen. W. Andersa i Marszałkowską do Al. Jerozolimskich. Autobusy linii 178 i 503 będą kursowały Świętojerską i M. Anielewicza do przystanku Esperanto. Autobusy linii 227 w kierunku Bródna-Podgrodzie będą jeździły ulicami Nowolipki – L. Zamenhofa – M. Anielewicza – al. Jana Pawła II – Z. Słomińskiego. W kierunku Dw. Centralnego pojadą ul. Z. Słomińskiego, skręcą do ul. A. Dawidowskiego i dalej ul. W. Andersa.

Od godz. 19.30, w czasie biegu, swoje trasy zmienią autobusy linii: 105, 116, 118, 127, 178, 180, 185, 227, 385, 400, 503 i 518. Dodatkowo, około godz. 20.30, zmienią się trasy autobusów linii: 102, 162, 166 i nocnej N44.

Ponadto, w związku z organizacją 6. Biegu PAST-y także w sobotę, w godz. 6.00-15.00, zamknięta dla ruchu będzie ul. Zielna na odcinku od. ul. Próżnej do ul. Bagno. Ulica Bagno w tym czasie będzie dwukierunkowa.

Zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej
30 uczestników (z osobami towarzyszącymi) 29. Biegu Powstania Warszawskiego będzie mogło wziąć udział w niecodziennej lekcji historii. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie zorganizuje zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej. Zwiedzający zobaczą fragment podziemnego labiryntu, którego korytarze służyły powstańcom jako drogi łączności, ewakuacji i do przeprowadzania akcji bojowych. Spacer będzie upamiętnieniem powstańców i wielu pracowników warszawskich wodociągów, którzy kanałami przeprowadzali uczestników walk i ludność cywilną.

Szczegółowe informacje, jak można wziąć udział w tym wydarzeniu dostępne są na www.facebook.com/AKTYWNAWARSZAWA/.

Zostań wolontariuszem 29. Biegu Powstania Warszawskiego
Trwa nabór chętnych, którzy podczas 29. Biegu Powstania Warszawskiego będą wspierać organizatorów i uczestników. Wolontariat to szansa na udział w przygotowaniach jednej z największych patriotycznych imprez biegowych w Polsce i zdobycie nowych doświadczeń i bezcennych wspomnień.

Do zadań wolontariuszy będzie należało m.in.:

  • praca w punktach informacyjnych,
  • wsparcie biura zawodów,
  • wsparcie biura prasowego,
  • opieka nad kombatantami,
  • obsługa mediów i gości VIP,
  • obsługa szatni i depozytów,
  • wręczanie wody na półmetku i w strefie mety,
  • wydawanie posiłków regeneracyjnych,
  • wręczanie medali.

Kto może wziąć udział w wolontariacie?
Wolontariuszem może zostać każdy, kto skończył 12 lat. Wystarczy do 24 lipca br. (włącznie) wypełnić formularz elektroniczny, który znajduje się tutaj. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Szczegółowe informacje na temat 29. Biegu Powstania Warszawskiego dostępne są na www.facebook.com/AKTYWNAWARSZAWA/.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.