BIALOSZEWSKI i KOMEDA – Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin

W Warszawie trwa 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. W najbliższą sobotę, 3 sierpnia dwa ciekawe koncerty . Wystąpią: Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin: Białoszewski Autoportret  oraz Wojtek Mazolewski Quintet: Komeda. Start o godz. 19.00.

Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin: Białoszewski Autoportret 

Gary Guthman –  trąbka, flugelhorn

Sasha Strunin- wokal

Filip Wojciechowski-  fortepian

Paweł  Grzesiuk – kontrabas  

Cezary Konrad – perkusja

 

Premiera. Oryginalny projekt wybitnego amerykańsko – polskiego kompozytora i trębacza Gary Guthmana i charyzmatycznej wokalistki o polsko- rosyjsko- ukraińskich  korzeniach Sashy Strunin . Najnowszy materiał składa się z utworów jazzowych skomponowanych do poezji Mirona Białoszewskiego – prozaika, dramaturga, poety warszawskiego, który mówił o sobie , że jest „nocnym stróżem opisującym w swoich wierszach stosunek do drobin rzeczywistości”. Strunin i Guthman zachwyceni twórczością Białoszewskiego, która jest surrealistycznie nierealna a równocześnie niesamowicie rytmiczna. Postanowili oddać mu hołd w postaci przełożenia jego poezji na język muzyki.  Powstało dziewięć unikalnych  kompozycji do wierszy jednego z kultowych twórców XX wieku. 

Autorem wszystkich kompozycji  jest Gary Guthman.

Gary Guthman. Wybitny amerykańsko- polski trębacz, kompozytor, aranżer, orkiestrator . Laureat nagrody National Band Award.  Otrzymał nagrodę krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forewer Swing.

Urodził się w Portland  w stanie Oregon , USA.  Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. W 1970 przeniósł się do  Kanady, gdzie przez 20 lat występował z najlepszymi orkiestrami, m.in. z Edmonton Symphony ,Vancouver Symphony,, Calgary Philharmonic, Winnipeg Symphony, Toronto Symphony. Koncertował również w USA z The Memphis Symphony, Austin Symphony, The Oregon Symphony, The Orlando Philharmonic. Chętnie współpracował z gwiazdami jazzu i piosenki, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Dionne Warwick, Tomem Jonesem, Burtem Bacharachem, Paulem Anką.  W latach 1999 – 2001 był dyrektorem muzycznym Michaela Buble .

Był liderem wielu zespołów jazzowych; największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet. Jest autorem, wykonawcą, aranżerem i producentem projektów „A Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing” i „Swingmatism” które prezentuje na całym świecie.

Gary Guthman & Włodek Pawlik Trio wystąpili na festiwalu  9 lat temu prezentując materiał  z filmu „Rewers” Borysa Lankosza ( Orły 2010 – nagroda Polskiej Akademii Filmowej za muzykę). Wzbudzili  zachwyt publiczności.

 

Sasha Strunin .Wokalistka o słowiańskiej duszy, urodziła się w wielonarodowej rodzinie o artystycznych konotacjach. Jej rodzice, rosyjski baryton Igor Strunin oraz ukraińska mezzosopranistka Vita Nikołajenko, to soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziadek wokalistki był reżyserem teatralnym, zaś jej babcia Nelli – aktorką. 

Sasha ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu . Już jako nastolatka występowała na scenach polskich i europejskich rozwijając swoją karierę wokalną, którą wspierały przy wydawaniu kolejnych płyt firmy Universal i Sony.

Premiera jej albumu „Woman In Black”, wydanego nakładem Agencji Muzycznej PR  miała miejsce w 2017. Zaowocowała wspaniałymi recenzjami w m.in.: Audio, JazzPress i Jazz Forum.

Program był prezentowany wielokrotnie na licznych koncertach m.in.: Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach,  Królewskich Arkadach Sztuki , Festiwalu Warszawa Singera .

 

godz. 20.00

 

Wojtek Mazolewski Quintet: Komeda

Wojtek Mazolewski –kontrabas

Joanna Duda – fortepian

Marek Pospieszalski – saksofon

Oskar Toroka- trabka

Qby Janicki – perkusja

 

Usłyszymy najnowszy projekt poświęcony i stworzony w hołdzie dla legendy polskiego jazzu – Krzysztofa  Komedy.

 (Rok 2019 to obchodzona pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO  – 50 rocznica śmierci K. Komedy).

Mazolewski i muzycy jego kwintetu od lat inspirują się muzyką legendy jazzu. Ciekawie łączą tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu, łączy elektronikę i współczesne brzmienia. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków.

Rynek Starego Miasta

Wstęp wolny

Program koncertów Jazz na Starówce 2019 – klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.