Automatic for the People w Dolby Atmos

Automatic for the People w Dolby Atmos

1 lutego 2018 roku w NInA odbędzie się prezentacja najsłynniejszej płyty R.E.M. – „Automatic for the People”, która świętowała niedawno swoje ćwierćwiecze. Album zostanie odtworzony w technologii dźwięku Dolby Atmos. Wieczór uzupełni pokaz dwóch krótkich dokumentów oraz rozmowa wideo Piotra Metza z basistą grupy Mike’iem Millsem.

Album „Automatic for the People” ukazał się w październiku 1992 roku i był ósmym studyjnym wydawnictwem w dyskografii R.E.M. To z niego pochodzą popularne single grupy: „Man on the Moon”, „Drive” czy słynny „Everybody Hurts”. Krążek, przy którym R.E.M. współpracowali z Johnem Paulem Jonesem z Led Zeppelin, sprzedał się w kilkunastu milionach egzemplarzy i zachwycił krytykę, bardzo szybko zyskując status płyty klasycznej, regularnie plasującej się w czołówkach podsumowań lat 90. 

Wydawnictwo wznowiono pod koniec zeszłego roku. Zostało wzbogacone o wcześniej niewydane nagrania koncertowe, książeczkę z komentarzami od zespołu, niepublikowane wcześniej zdjęcia, CD z wersjami demo, płytę Blu-Ray ze zremasterowanymi teledyskami oraz bonusowym materiałem wideo. Dźwięk oryginalnego albumu został też przygotowany w formacie Dolby Atmos®. Technologia ta, stanowiąca ogromny progres w stosunku do standardowego dźwięku Surround, pozwala zabrać słuchacza do studia, by dzięki wielowymiarowemu dźwiękowi odtworzyć emocje towarzyszące nagraniu płyty w 1992 roku. Reedycję zmiksował i zmasterował Scott Litt, który produkował album 25 lat temu oraz odpowiedzialny wówczas za miksy Cliff Norell.

System dźwiękowy w sali Ziemia Obiecana w siedzibie FINA posiada certyfikat Dolby Atmos – głośniki są umieszczone z przodu i z tyłu pomieszczenia, a także po jego bokach i na suficie. Wykorzystują 40 kanałów dźwięku. W adaptacji akustycznej tej sali zastosowano ustroje rozpraszające dźwięk i sufit podwieszony w celu ukształtowania pola akustycznego, dającego wrażenie zanurzenia w obrazie dźwiękowym. Otwarta w maju 2015 roku, była jedną z pierwszych sal kinowych w Polsce dostosowanych do tej technologii.

Odsłuchowi płyty towarzyszyć będzie pokaz dwóch krótkich dokumentów przybliżających kulisy powstawania płyty, a także wywiad na żywo z Mike’iem Millsem, basistą i współzałożycielem R.E.M. Wieczór poprowadzi dziennikarz muzyczny, Piotr Metz.

Organizatorami wydarzenia są Universal Music Polska i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Kiedy: 1 lutego 2018, godz. 19:00

Miejsce: Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5

Wstęp/:
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będą wydawane od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na salę po rozpoczęciu wydarzenia ze względu na komfort odsłuchu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Filmy dokumentalne nie będą tłumaczone na język polski.

https://www.facebook.com/events/292280657964581/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.