Afganistan: Kobiety, góry, wojna – pokaz filmów o Afganistanie

Afganistan: Kobiety, góry, wojna – pokaz filmów o Afganistanie

Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Kartka z podróży zapraszają na wydarzenie „??????????: ???????, ??́??, ?????”. W programie znajdą się pokazy filmów dokumentalnych, prelekcje i spotkania z podróżnikami oraz wystawa fotografii „?????? ???????????”.
Podczas wydarzenia będziemy mieli okazję poznać bliżej historię i sytuację społeczną kraju od dziesięcioleci targanego wojnami. Motywem przewodnim będzie sytuacja afgańskich kobiet, które starają się odnaleźć swoje miejsce w dość konserwatywnym społeczeństwie.
Nie zabraknie także polskich akcentów związanych z wyprawami wysokogórskimi. W przerwie między prezentacjami będziemy mogli przymierzyć tradycyjne afgańskie stroje, zobaczyć, jaką biżuterię noszą Afganki oraz porozmawiać z wyjątkowymi gośćmi.

???????
1. Film „?????? ? ??́? ?????????”
Film zrealizowany dla TVP w 2003 r. Obliczono, że w tym czasie w Afganistanie żyło ponad 2,5 mln kobiet, które zostały wdowami na skutek najazdu armii radzieckiej i wewnętrznych konfliktów zbrojnych. Film stara się pokazać, jaka przyszłość czeka Afganki w kraju zdemolowanym przez wojny, bez nadziei na wolność. Film stanowi relację autorską – realizacja, zdjęcia, komentarz – Anny T. Pietraszek. Autorka świetnie wykorzystała swoje doświadczenie jako dokumentalistka telewizyjna, reżyserka, operatorka, dziennikarka telewizyjna i prasowa, żeby pokazać w ujmujący sposób sytuację kobiet w Afganistanie tuż po interwencji USA i NATO. Anna T. Pietraszek uczestniczyła w wielu wyprawach wysokogórskich między innymi w Hindukusz Afgański i Pakistański, Himalaje, Ałtaj. Zrealizowała szereg filmów dokumentalnych, reportaży filmowych m.in. z Afganistanu, Iranu, Indii, Nepalu, Pakistanu, Syberii, Kazachstanu, Mongolii, Rwandy, Konga, Rosji, filmów eksploracyjnych, społecznych, religijnych, jak i filmów z wypraw wysokogórskich. Jej praca została wielokrotnie nagradzana przez środowisko międzynarodowe m.in. w Indiach, Czechach, Francji. Pracuje także jako wykładowca realizacji programów telewizyjnych na wyższych uczelniach.

2. Prezentacja „??????? ?? ??????”
Afganistan jest od dziesięcioleci targany wojnami, gdzie niestabilna sytuacja polityczna i ciągłe zagrożenie atakiem terrorystycznym blokują rozwój turystyki wysokogórskiej. Łukasz Kocewiak pojechał w rejon Korytarza Wachańskiego, aby sprawdzić, czy jest jeszcze możliwe wspinać się bezpiecznie w afgańskim Hindukuszu. Udało mu się dotrzeć do Wachanu, poznać odrobinę kulturę Wachów, podszkolić się w języku wachi podczas górskiej wędrówki u boku pasterzy, a na koniec wejść samotnie na najwyższy szczyt Afganistanu – Noszak, który liczy sobie 7492 m n.p.m. Łukasz opowie o swoich doświadczeniach w górach Hindukusz, nawiązując także do wielkich polskich wypraw z lat 70. Odwiedź www.noszak.kartkazpodrozy.pl, aby dowiedzieć się więcej. Łukasz Kocewiak jest cenionym prelegentem na festiwalach górskich i podróżniczych. Zrealizował między innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; samotne wejście na Aconcaguę, Noszak, Manaslu; 16.ooo km pociągiem przez Azję.

3. Film „?????? ???????????: ????? ??????”
„Ascend Afghanistan: Women Rising” to wielokrotnie nagradzany film dokumentalny, który opowiada o pierwszej kobiecej drużynie alpinistycznej w Afganistanie, która chce wspiąć się na szczyt w prowincji Pandższir, pokonać skomplikowane granice społeczne bycia młodymi kobietami w Kabulu i powrócić do domu. Po projekcji porozmawiamy z założycielką Ascend, Mariną LeGree oraz połączymy się za pośrednictwem Skype’a z afgańskimi alpinistkami z Kabulu. Materiał nie jest zalecany dla dzieci poniżej 13. roku życia.
„Film, który przypomina nam, jak banalne są nasze aspiracje i osiągnięcia. Film, który nas obnaża. Jury jednogłośnie zgodziło się, że ten potężny film nie może pozostać nierozpoznany… to przypomnienie, jak daleka jeszcze droga przed nami, aby uczynić tę planetę sprawiedliwą i równą dla wszystkich, i rzuca nowe światło na nieoczekiwaną rolę sportów górskich w tych wysiłkach.” — Bruce Kirkby, członek jury Banff
Produkcja VICE Impact, film został wyprodukowany przez Erika Osterholma, ze zdjęciami Laury Hudock i Pablo Durana. Aby dowiedzieć się więcej o Ascend, odwiedź www.ascendathletics.org.

Sobota, 28 marca, godz. 16.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie
Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona.

FB-klik

Organizatorzy: Kartka z podróży, Muzeum Azji i Pacyfiku

Wspierają nas: Ascend: Leadership Through Athletics, Wydawnictwo Stapis, Wydawnictwo ANNAPURNA, Terra – Festiwal Slajdów Podróżniczych

Patroni medialni: Outdoor Magazyn, wspinanie.pl, Kontynenty, Taternik Kwartalnik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.