20. Piknik Naukowy

20. Piknik Naukowy – Zdrowie 

csm_piknik2016_zdrowie_560_joanna_franczykowska_eae54f4c15

Stoły operacyjne. Zabiegi wszczepiania organów. Endoskopy, penetrujące najbardziej niedostępne zakątki organizmu. Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Smartfony wykrywające ataki epilepsji, aplikacje monitorujące hałas i mierzące tętno. Tegoroczny Piknik Naukowy przybliży nam związki nauki z naszym zdrowiem.

Mapa Pikniku Naukowego znajduje się pod tym linkiem

Program Pikniku Naukowego w pliku PDF

O niebywałym postępie w medycynie ostatnich dziesięcioleci najlepiej świadczy przeciętna długość ludzkiego życia. Na początku dwudziestego wieku było to zaledwie 31 lat, raptem trzy lata więcej niż przed wiekami w starożytnej Grecji. Dziś żyjemy przeciętnie aż 36 lat dłużej. Coraz łatwiej i skuteczniej ingerujemy w ludzkie ciało. Wymieniamy organy, wszczepiamy endoprotezy i rozruszniki serca. Tak rewolucyjny niedawno zabieg, jak wymiana soczewki oka, jest dziś wykonywany rutynowo niemal na całym świecie.

Technologia zrewolucjonizowała możliwości medycyny. Na Pikniku poznamy ratującego życie robota chirurgicznego, dowiemy się, jak często należy myć ręce, przyjrzymy się pasożytom i zbadamy, na co chorowali starożytni. Porozmawiamy o uprawianiu sportu z wszczepionym stymulatorem serca, odkryjemy potencjał kleszczy w leczeniu i samodzielnie stworzymy maść cynkową. Spróbujemy rozpoznać drzewo po jego zapachu, policzymy, ile wysiłku potrzeba by spalić zjedzoną tabliczkę czekolady. Będziemy sterować sztucznym sercem i sprawdzimy, jak wchłaniają się biodegradowalne implanty. Wypróbujemy interfejs, łączący mózg ze sztucznymi kończynami i częściami robotów. Przekonamy się, jak ważna podczas operacji jest neuronawigacja. Dowiemy się, na co chorowali prehistoryczni ludzie i… dinozaury.

W Pikniku weźmie udział ponad 212 instytucji, które zaprezentują przeszło 900 pokazów, dotyczących zjawisk z zakresu medycyny i innych dziedzin nauki. Wspólnie pokażą, jak nauka i  technika torują drogę postępowi w medycynie i ochronie zdrowia. Oraz odwrotnie, jak walka o życie i zdrowie ludzi stymuluje rozwój pozostałych nauk.

Stadion Narodowy, sobota 7 maja, od 11.00 do 20.00.
Wstęp wolny.

Odnośnik do wydarzenia na stronie Organizatora

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.