100-lecie Bitwy Warszawskiej. Dziesiątki wydarzeń w całej Polsce!

Głównym celem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej jest budowa, wzmacnianie polskiej wspólnoty. Obchodzimy te wydarzenia, żeby myśleć o doświadczeniu polskiej tożsamości, o naszej pamięci i budować, integrować naszą wspólnotę narodową – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. To koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy, widowisko multimedialne pod hasłem „1920. Wdzięczni Bohaterom” i wreszcie wielkie otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W organizację 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej włączyło się też m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej. O wydarzeniach organizowanych przez MON opowiedział podczas konferencji prasowej minister Mariusz Błaszczak.

Wielka sieć nowoczesnych muzeów

– Podstawowymi dziełami, jakie chcemy, żeby po tych obchodach pozostały w Polsce, jest wielka sieć nowoczesnych muzeów, jakie teraz budujemy. W przeddzień 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” zainauguruje swoją działalność w nowo wybudowanej siedzibie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – informuje wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Dodał, że inwestycja ta wynosi około 250 mln zł, a wraz z zagospodarowaniem całego kilkuhektarowego terenu – bo jak zauważył, jest tam też dworek Milusin i willa Bzów, gdzie przebywali adiutanci Piłsudskiego – to inwestycja znacznie poważniejsza.

Portal bitwa1920.gov.pl w 7 językach

W nadchodzących obchodach organizatorzy stawiają po równi na edukację, uczestniczenie i na aktywne zaangażowanie. Edukacyjny charakter ma wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl, który opowiada o losach bitwy i wydarzeniach roku 1920 przez pryzmat poszczególnych ludzi i zaskakujących ciekawostek.

– Poświęcony Bitwie Warszawskiej – wyzwaniu, przed jakim polskie społeczeństwo stanęło przed stu laty, portal prowadzi użytkownika przez kolejne istotne wydarzenia, fakty i opowiada o uczestnikach tamtych wydarzeń, wykorzystując archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe – mówi prof. Piotr Gliński. – Za sprawą nieszablonowego sposobu przedstawienia informacji chcemy zachęcić Polki i Polaków, zwłaszcza młodych ludzi, do poznawania historii.

Portal powstał we współpracy Biura Programu „Niepodległa” z Polskim Radiem SA. Partnerami przedsięwzięcia są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Konsultacji merytorycznej portalu udzielił prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Materiały opracowano w 7 językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim, a portal dostępny jest także pod adresem battle1920.eu – tak, by ułatwić dostęp do materiałów użytkownikom z całego świata.

Multimedialne widowisko „1920. Wdzięczni Bohaterom”

– 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się wyjątkowe, monumentalne widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom” – informuje prof. Piotr Gliński. – Widowisko powstaje dzięki współpracy operatora PGE Narodowego – spółki PL2012+, Telewizji Polskiej oraz Biura Programu „Niepodległa”, które odpowiada za część merytoryczną i artystyczną przedsięwzięcia. Szczegóły dotyczące widowiska zostaną przedstawione jutro, podczas konferencji prasowej, która odbędzie się o godz. 14:00 na PGE Narodowym.

Film w technologii Cinematic VR 360°

Dzień przed widowiskiem, 14 sierpnia br. będzie miała miejsce premiera zrealizowanego w technologii Cinematic VR 360° 3D filmu fabularnego „Wiktoria 1920”, którego producentem jest Biuro Programu „Niepodległa”, a koproducentem Narodowe Centrum Kultury. Materiał pozwoli widzowi wcielić się w bohatera walk z 1920 roku i jego oczami obserwować przebieg zdarzeń. Dla szerokiej publiczności film zostanie nieodpłatnie udostępniony w internecie.

„Wojna światów” – jedyna w swoim rodzaju opowieść

– Na zakończenie świątecznego weekendu, 16 sierpnia zapraszam na premierę filmu dokumentalnego „Wojna Światów” na antenie Programu Pierwszego Telewizji Polskiej. To jedyna w swoim rodzaju opowieść o wydarzeniach prowadzących do zwycięstwa w sierpniu 1920 roku – tłumaczy prof. Piotr Gliński. Za scenariusz i reżyserię „Wojny Światów” odpowiadają Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

„1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, największą wiktorię w historii polskiego oręża będziemy świętować także pod hasłem „1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

– Na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Wkrótce ruszą prace budowlane. Będzie to nowoczesna placówka, która w sposób godny upamiętni bohaterów broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie defilada, która odbędzie się 15 sierpnia o godz. 15.00 na warszawskiej Wisłostradzie. Obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m. in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego na bazie Forda T przez inżyniera Tadeusza Tańskiego. Także 15 sierpnia o godz. 12.00 na Placu Piłsudskiego tradycyjnie odbędzie się uroczysta odprawa wart – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Instytucje kultury z całej Polski włączają się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz Biurem Programu „Niepodległa” oraz innymi instytucjami kultury z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. W tym m.in.:

– 23 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie – wystawa „1920. Cud Wisły”

– 24 lipca Zamek Królewski w Warszawie – pokaz jednego obrazu Jana Henryka Rosena

– 31 lipca Muzeum Łazienki Królewskie – dwie wystawy plenerowe „Bitwa Warszawska 1920 r. gwarantem pokoju w Europie” oraz „Za naszą i waszą wolność. Sojusz polski-ukraiński 1920 roku”

– 8 sierpnia Muzeum Narodowe w Poznaniu – „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…” Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego”

– 13 sierpnia Muzeum Narodowe w Warszawie – wystawa „Fotorelacje. Wojna 1920” (zrealizowany w ramach Programu „Niepodległa”)

– 14 sierpnia Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – wystawa „Udział oddziałów Błękitnej Armii w wojnie polsko-bolszewickiej. Lwów 1920″

– 14 sierpnia specjalny koncert w Centrum Sztuki Współczesnej

– 20 sierpnia Muzeum Dom Rodziny Pileckich – lokalne obchody Stulecia.

Poszukiwanie pamiątek sprzed lat

„Niepodległa” zaprasza także Polaków do poszukiwania w najbliższym otoczeniu pamiątek i upamiętnień, nawiązań do wydarzeń sprzed stu lat, sfotografowania ich i opublikowania w mediach społecznościowych z hasztagiem #wiktoria1920. Mogą to być pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku, kapliczki, nazwy ulic czy inne obiekty, które skojarzą się nam z tamtymi wydarzeniami. Wybrane zdjęcia wykorzystamy do stworzenia wielkoformatowego kolażu, na którym powstanie hasło „Wiktoria 1920” składające się z dziesiątek zdjęć.

Konkurs literacki

Trwa również konkurs literacki „1920”, którego celem jest stworzenie literackiej panoramy roku 1920. Biuro Programu „Niepodległa” czeka na prace literackie, które mogą być na przykład w formie kryminału, romansu, czy opowiadania szpiegowskiego.

– Efektem konkursu będzie antologia z nagrodzonymi pracami oraz opowiadaniami napisanymi przez jurorów konkursu, popularnych polskich autorów. Zysk ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany Fundacji „Nasze Dzieci”, działającej przy Klinice Onkologii w „Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby – zapowiedział Wojciech Kirejczyk, wicedyrektor Biura

Programu „Niepodległa”.

„W całej Polsce będzie organizowane kilka tysięcy najróżniejszych imprez i wydarzeń upamiętniających”

Na początku sierpnia Biuro Programu „Niepodległa” ogłosi wyniki naboru do programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” – Wiktoria 1920. Dzięki niemu 2 mln zł zostanie przeznaczone na realizację wydarzeń upamiętniających Bitwę Warszawską.

– W całej Polsce będzie organizowane kilka tysięcy najróżniejszych imprez i wydarzeń upamiętniających – dodał wicepremier Piotr Gliński podsumowując programy grantowe Biura Programu „Niepodległa”.

Dodatkowo w 2020 roku w koordynowanym przez Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Priorytecie 1 Programu rozpoczęto realizację 13 nowych projektów, na które przeznaczono blisko 2,8 mln zł. Równolegle prowadzone będą działania w ramach 15 projektów kontynuowanych z lat poprzednich. Tegoroczny nabór w Schemacie 2C Programu na projekty własne wojewodów dotyczył tematu Bitwy Warszawskiej. Wpłynęło w nim 26 wniosków z 15 województw na łączną kwotę 2 735 976 PLN. Obecnie trwa ocena merytoryczna wniosków, spodziewane ogłoszenie wyników na początku sierpnia br.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach organizowanych dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej w załączeniu: http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/20200728_Kalendarz_Bitwa_Warszawska_.xlsx

 
Źródło informacji: MKiDN
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.