10 lat Animatora. Przegląd animacji nagrodzonych Grand Prix

10 lat Animatora. Przegląd animacji nagrodzonych Grand Prix.

Dekada Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator i 70-lecie polskiej animacji zobowiązują. Zapraszamy do wzięcia udziału w przeglądzie animacji nagrodzonych Grand Prix festiwalu Animator na przestrzeni jego istnienia.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia polskiej animacji. Od początku istnienia jednym z głównych elementów programowych festiwalu jest międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, ukazujący panoramę najnowszych produkcji animowanych z całego świata. Dziesięć lat później, w roku, kiedy polska animacja obchodzi swoje 70-lecie, w ramach uczczenia tego jubileuszu powstało DVD, na którym znalazły się niemal wszystkie filmy nagrodzone Złotym Pegazem. W czasie pokazu w FINA będzie można zobaczyć wybór filmów z tego wydawnictwa prezentujący wielość form, z których czerpie współczesna animacja.

Program:

„Eintritt zum Paradies um 3€20” reż. Edith Stauber, Austria, 2008, 12 minut

Mit o raju inspiruje ludzi od niepamiętnych czasów. Nowoczesne kompleksy rekreacyjne starają się ów iluzoryczny raj odtworzyć. Film złożony z drobnych obserwacji i mini zdarzeń, które jednak składają się na spójną całość.

„Ukryte” reż. Piotr Szczepanowicz, Polska, 2009, 7 minut

Nieoczekiwany gość, jeż, w domu samotnego mężczyzny, wyzwala w bohaterze refleksję nad własnym życiem. Zaskakujący dojrzałością debiut. Dyskretny, niczego nie narzucający psychologiczny portret, zrealizowany z nieukrywaną sympatią wobec bohatera.

„Sinna Mann” reż. Anita Killi, Norwegia, 2009, 20 minut

Mały chłopczyk żyjący w strachu przed wybuchami złości ojca szuka schronienia w świecie fantazji.

„Ya videl kak mishy kota horonily” reż. Dmitry Geller, Rosja, Chiny, 2011, 5 minut

Tradycyjny baśniowy temat o kocie i myszach znajduje tutaj niekonwencjonalne rozwiązanie. Jak powiadają autorzy, historia zaczyna się romantycznie, przemienia w farsę, przechodzi w thriller, ale kończy niczym klasyczna tragedia. Film urzekający plastyką nawiązującą do tradycyjnej sztuki chińskiej.

„Ab Ovo” reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi, Polska, 2012, 5 minut

Trudny proces tworzenia się nowego życia w łonie matki znajduje tutaj ciekawą formę. Film zrealizowany w technice animacji plastelinowej, znakomicie nadającej się do ukazywania wszelkiego rodzaju transformacji, w tym wypadku młodej kobiety w matkę.

„Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.” reż. Stephen & Timothy Quay, Wielka Brytania, 2014, 26 minut

Jak większość filmów braci Quay, film ten jest subtelną opowieścią w duchu realizmu magicznego. W tym wypadku inspiracją nie była literatura z Europy Centralnej i Północnej, ale proza bliskiego autorom urugwajskiego pisarza Felisberto Hernándeza. 

16 listopada 2017, godz. 19:00

NInA, ul. Wałbrzyska 3/5

Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.