Wydarzenia w Domu Kultury Kadr: Styczeń 2017

Wydarzenia w Domu Kultury Kadr: Styczeń 2017

Program artystyczny Domu Kultury Kadr na styczeń 2017 roku.


4 środa godz. 18.00 Sycylia – historyczny tygiel południa Europy – spotkanie globtroterów Towarzystwa Eksploracyjnego

wstęp wolny

Autor pokazu: Zbigniew Bochenek

Sycylia to klucz do zrozumienia południowej Europy. Z racji swego położenia na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych między Wschodem i Zachodem ślady tu zostawili przedstawiciele różnych kultur: starożytni Grecy, Rzymianie, Normanowie i Hiszpanie. Bogate pozostałości tych kultur zobaczymy, odwiedzając takie miejsca jak Syrakuzy i Taorminę na wybrzeżu wschodnim, Palermo, Cefalu i Erice na północnym zachodzie wyspy, Enna i Piazza Armerina w jej centralnej części. Ale Sycylia to również wspaniałe górskie krajobrazy, piękne klifowe wybrzeża, a także najwyższy w Europie czynny wulkan – Etna. Bogactwo atrakcji historycznych i przyrodniczych wyspy sprawia, iż przyciąga ona liczne rzesze turystów. Zapraszamy w podróż po tym niezwykłym zakątku południowej Europy.


5 czwartek godz. 19.00 Warsaw Short Framing – cykl pokazów filmowych prezentujących najnowsze dokonania polskiego i światowego kina offowego. W programie filmy z Hiszpanii, Polski, Rosji i Hong Kongu

wstęp wolny, rezerwacja miejsc na www lub telefonicznie

Pogoda zmienna, śnieg miesza się z deszczem, a na Warsaw Short Framing wciąż tylko najciekawsze krótkometrażowe filmy, o których można dyskutować godzinami.

Dziadek w sieci, reż. Ian Lui (Hong Kong), 23’

Historia dziadka, który, chcąc nawiązać kontakt ze swoim wnukiem, staje się gwiazdą Internetu.

Maskarada, reż. Javier Oliver (Hiszpania), 17’

Oskarżony o wykorzystanie młodej dziewczyny Felipe spotyka się z prawnikiem, by przygotować linię obrony. W trakcie rozmowy na jaw zaczynają wychodzić mroczne tajemnice…

Przedtem, potem, reż. Edyta Sewruk (Polska), 32’

Oniryczna, tragikomiczna opowieść o miłości i pożegnaniu, pretekstem do której staje się rodzinna stypa.

Trzysta, reż. Aleksiej Bochenin (Rosja), 19’

Kostja chce kupić prezent urodzinowy dla córki, ale nie ma pieniędzy. Na jeden dzień zostaje taksówkarzem. Wkrótce przekona się, że nie jest to łatwa praca.

ŁĄCZNY CZAS: ok. 90 min

Maciej Misztal – producent i kierownik produkcji wielu programów telewizyjnych emitowanych w Polsce i zagranicą. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży oraz spotów promocyjnych. Pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego (do 2016 r. MFF Złote Mrówkojady). Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży (m.in. Lubelskie plotkojady). Pomysłodawca i gospodarz cyklu pokazów Warsaw Short Framing w DK Kadr w Warszawie.


11 środa godz. 18.00 Indie Wschodnie – z wizytą u plemion – spotkanie globtroterów Towarzystwa Eksploracyjnego

wstęp wolny

Relacja z wyjątkowych podróży do mało znanych Indii Wschodnich, niemal całkowicie różniących się od pozostałej części kraju. Tereny zamieszkują głównie skośnookie plemiona pochodzenia birmańskiego i tybetańskiego. Wpływy hinduizmu są tu znacznie mniejsze. Rośnie za to rola chrześcijaństwa i religii rodzimych, np. buddyzmu. Różnorodność kulturowa jest niezwykła, a każdy stan to unikatowa kultura. Niejednokrotnie w obrębie jednego stanu mówi się wieloma językami i wyznaje różne religie. Wjazd bez specjalnych pozwoleń, m.in. do Nagalandu, zniesiono dopiero w 2012 roku. Obecnie łatwiej też uzyskać zezwolenie na wjazd do himalajskiego Arunaćal Pradeś. Mimo to cały region pozostaje w cieniu na turystycznej mapie Indii. Podczas pokazu będzie można posłuchać o Parku Narodowym Kaziranga, który jest domem dla ponad 2 tys. nosorożców, o stanie Arunaćal Pradeś i „Małym Tybecie”. Udać się tam można przez przełęcz Sela (4176m n.p.m.), wprost do krainy Tawang, gdzie żyje ludność pochodzenia tybetańskiego. Tam też znajduje się jeden z największych na świecie tybetańskich kompleksów klasztornych. Będzie to też opowieść o wschodniej części Arunaćal Pradeś: o miejscowościach Ziro i Along i ich mieszkańcach. Dalej pojedziemy wzdłuż Brahmaputry, aż pod granicę birmańską do Nagalandu. Żyje tam plemię wojowników Naga, którym przewodzą od wieków królowie…

Tomek Tułak – właściciel Om Tramping Klub, organizator wypraw po świecie. Z wykształcenia leśnik i religioznawca, miłośnik fotografii oraz fantastyki, ale nade wszystko – urodzony podróżnik. Od kilkunastu lat praktycznie stale w trasie. Włóczył się po dzikich rejonach Karakorum i himalajskich bezdrożach, przemierzając tysiące kilometrów pieszo. Poznał obie Ameryki (w tym Alaskę), Syberię, Pakistan, Wietnam, Indonezję. Mieszkał m.in. w Indiach, gdzie czuje się jak w domu. Gdy nie podróżuje, o podróżach opowiada…


12 czwartek godz. 13.00–18.00 Konkurs Kolęd i Pastorałek – prezentacje konkursowe

wstęp wolny

Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek, któremu przyświeca cel, by kolędowanie przetrwało pokolenia, organizowany jest od 2005 r. przez Tomasza Ziułka, nauczyciela gitary w Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 175. Konkurs umożliwia promocję amatorskich zespołów i indywidualnych wykonawców. Pierwsze edycje konkursu miały zasięg międzyszkolny i odbywały się na terenie OPP nr 175 przy ul Niegocińskiej 2. Od 2014 r.  konkurs organizowany jest w Domu Kultury Kadr.

Organizator przeglądu: Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 175 Warszawa ul. Niegocińska 2


13 piątek godz. 19.00 ANTYPODY – Baśnie z Tej i Tamtej Strony Świata wernisaż wystawy Michaliny Czurakowskiej, prezentującej wielkoformatowe, barwne obrazy, utrzymane w klimacie baśni australijskich i rysunki – urocze ilustracje z polskimi motywami bajkowymi i świątecznymi. Australijski cykl dyplomowy został wyróżniony i prezentowany na wielu wystawach w Polsce i w Australii.

wstęp wolny

Michalina Czurakowska – urodzona w Płocku w 1986 r., absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki (Wydział Grafiki i Malarstwa) oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2014 roku jej dyplom otrzymał ocenę celującą z wyróżnieniem. Prace dyplomowe inspirowane trzymiesięczną podróżą do Australii zostały zakwalifikowane do Ogólnopolskiego Konkursu „Najlepsze Dyplomy 2014” w Gdańsku. Tworzy obrazy, tkaniny, ilustracje oraz projekty graficzne i scenograficzne. Pasjonuje się jogą i sztuką surrealistyczną. Od 2009 bierze udział w działaniach charytatywnych Biura Młodych – Fundacji Anny Dymnej “Mimo Wszystko” i wolontariatów w Krakowie i Warszawie.

Więcej na: www.michalinaczurakowska.com

wystawa czynna do 23 lutego 2017 r.


14 sobota godz. 18.00 Koncert Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne w jidysz

wstęp wolny, rezerwacja miejsc na www lub telefonicznie

BERJOZKELE to projekt muzyczny reinterpretujący, w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Album „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne” w maju 2015 roku otrzymał tytuł Folkowego Fonogramu Roku przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia, najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w kraju. „Zaiste nowe życie tchnięto w te piękne kompozycje. Wzruszające, zapadające w pamięć, czasami niepokojące, a do tego zniewalające jak narkotyk. Nie można przestać słuchać” – mówiła Lopa Kothari na antenie BBC Radio 3.

Ola Bilińska – śpiew, OP-1, dzwonki orkiestrowe, looper

Kacper Szroeder – trąbka, flugelhorn, cymbały białoruskie, looper

Michał Moniuszko – kontrabas, mandolina

Ola Bilińska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. Liderka mistyczno-folkowego Babadag; współtworzy trio elektroniczne Bye Bye Butterfly, wspiera wokalnie Muzykę Końca Lata; współpracuje m. in. z muzykami Maciejem Cieślakiem, Raphaelem Rogińskim, Andrzejem Smolikiem oraz reżyserami, tancerzami, grafikami i wideoartystami.

Michał Moniuszko – urodzony i wychowany w Sejnach, animator kultury, członek Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Twórca programu muzycznego i edukacyjnego Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej.

Kacper Szroeder – wychowanek muzyczny Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, członek projektów muzycznych Cukunft, Sztetl oraz Banda Dzeta.


18 środa godz. 18.00 Papua – goło i wesoło – spotkanie globtroterów Towarzystwa Eksploracyjnego

wstęp wolny

Autorzy pokazu: Beata i Janusz Jaworscy

Papua to czwarta z rzędu podróż Beaty i Janusza Jaworskich do Indonezji. Każda z ichindonezyjskich wypraw była skierowana w inny rejon tego wspaniałego i różnorodnego państwa. Tym razem zostali zauroczeni, ale też zaskoczeni ogromną odrębnością tego regionu od pozostałych części Indonezji. Zdumiewające były dużo wyższe ceny i odrębność religijna (Papua to w większości enklawa chrześcijańska), muzyka, nieznane zwyczaje, różnorodność krajobrazu, a na koniec całkowita nieprzewidywalność podróży związanej z prawie nieistniejącym ruchem turystycznym. Trudno, ale i ciekawie jest podróżować, gdy w związku z brakiem dróg lądowych trzeba korzystać z samolotów i promów, których rozkład zmienia się w zależności od nieznanych przyczyn.


19 czwartek godz. 18.30 Między Kadrami. Nowe Kino Polskie – cykl prezentujący ambitne kino polskie oraz promujący młodych reżyserów

wstęp wolny, rezerwacja miejsc na www lub telefonicznie

W programie spotkania 2 filmy:

16.03, reż. Natalia Siwicka, Polska 2016, 16’

Młoda kobieta budzi się kilka chwil przed brzaskiem w położonym na pustkowiu domu. Nerwowo ubiera się i odjeżdża swoim autem. Dokładnie na 16 minut i 3 sekundy przenosimy się do świata bohaterki, która doświadcza dziwnej i niepokojącej sytuacji na drodze. Nieświadomi zagrożenia, utożsamiamy się z nią. To mogłoby się przecież przytrafić każdemu…

Kamper, reż. Łukasz Grzegorzek, Polska 2016, 85’

Para trzydziestolatków, kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu zrobią razem czy osobno. Mania i Kamper. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie życie bez większych zobowiązań. Kiedy w życiu Mani pojawia się dojrzały mężczyzna, zaczyna się zastanawiać, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi zawalczyć. Zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.


20 piątek godz. 19.00 Pięknie ładnie – spektakl Teatru Porywacze Ciał z Poznania

wstęp: 10 zł, zakup biletu na www lub w kasie DK Kadr

Spektakl „Pięknie ładnie” jest drugim po „OUN” monodramem Katarzyny Pawłowskiej zrealizowanym według scenariusza i w reżyserii Macieja Adamczyka pod szyldem Teatru Porywacze Ciał. Według zgodnego głosu krytyki i środowiska teatralnego jest to jedna z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce; artyści w swoich autorskich spektaklach mierzą się z mitami popkultury, łamią tabu i komentują rzeczywistość. Przedstawienie zostało wyróżnione na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie.

Maciej Adamczyk – polski aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu, reżyser teatralny, twórca i dyrektor Teatru Porywacze Ciał.

Katarzyna Pawłowska – aktorka, absolwentka Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, gdzie w 1992 roku wraz z Maciejem Adamczykiem założyła Teatr Porywacze Ciał. Instruktorka i organizatorka warsztatów aktorskich, producentka spektakli dla dzieci, akcji reklamowych i koncertów.


21 sobota godz. 13.00–15.00 Między nami jaskiniowcami – bal karnawałowy dla dzieci

wstęp: 10 zł, zakup biletu na www lub w kasie DK Kadr

Zapraszamy dzieci w wieku 2–6 lat w przebraniach na rodzinny bal karnawałowy! Fred Flinston i jego żona Wilma wprowadzą nas w tajniki życia Jaskiniowców. Poznamy ich zwyczaje i ulubione zabawy. Zobaczymy, jaką żywiołowością, humorem i radością tryskają bohaterowie znani wszystkim z filmu „The Flinstons”. Będziemy mieli, zatem okazję wziąć udział w wielu wspaniałych konkurencjach, zabawach integracyjnych i zawodach.

Spotkanie w ramach cyklu Rodzinny Dziedziniec Nadzwyczajności.


21 sobota godz. 17.00 Mieczysław Fogg – wspomnienia dawnych dni

– recital z okazji Dnia Babci i Dziadka

wstęp wolny, rezerwacja miejsc na www lub telefonicznie

„Mieczysław Fogg – Wspomnienia dawnych dni” to autorski koncert wykonywany w składzie:

Piotr Kopietz – akordeon, bandoneon

Piotr Kędziorek – baryton, gitara, beatbox

Jarema Jarosiński – perkusjonalia.

Podczas koncertu artyści zaprezentują najpiękniejsze piosenki z repertuaru jednego z najwybitniejszych polskich śpiewaków XX wieku – Mieczysława Fogga. Nowe aranżacje starych, znanych i popularnych przebojów oraz kameralny klimat koncertu sprawią, że wspomnienia dawnych dni staną się na nowo wyraźne i wyjątkowo mocne. W programie koncertu m.in.:  „To ostatnia niedziela”, „Tango milonga”, „Bo to się zwykle tak zaczyna”, „Jesienne róże”, „W małym kinie”, „Bluzeczka zamszowa”, „Piosenka o mojej Warszawie”.

Piotr Kopietz – muzyk, aranżer, kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Studiował ponadto w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii oraz uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych oraz kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury RP.

Piotr Kędziorek – baryton. Urodził się 1990 roku w Warszawie. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Jerzego Knetiga. Sztukę wokalną doskonali pod kierunkiem prof. Krystyny Wysockiej-Kochan. Zdobywca I miejsca i wyróżnienia za najlepsze wykonanie pieśni F. Chopina na II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. prof. Haliny Słonickiej oraz finalista krajowych konkursów wokalnych. Kreował główne role w kraju i za granicą w realizacjach oper Mozarta: Cosi fan Tutte, Wesele Figara.

Jarema Jarosiński – perkusista, pianista, aranżer, kompozytor. Studiuje na wydziale instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracuje z Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Filharmonią Narodową, Filharmonią Warmińsko-Mazurską oraz teatrami IMKA i ATENEUM.


25 środa godz. 18.00 Andaluzja z morza i lądu – spotkanie globtroterów Towarzystwa Eksploracyjnego.

wstęp wolny

Autor pokazu: Andrzej Wasiluk

Grotbombramsztaksel to najwyższy (ok 30 m) maszt na polskim żaglowcu szkoleniowym Pogoria. Właśnie na jego pokładzie na przełomie kwietnia i maja 2016 Andrzej Wasiluk miał przyjemność opłynąć większą część południowego wybrzeża Hiszpanii. Zatem: będzie kilka słów o życiu na statku, zawitamy również do Andaluzji krainy słońca, szczęścia i pokoju. Odwiedzimy wspaniałą jaskinię w Nerja, malowniczo położoną Rondę i zapierającą dech w piersiach ścieżkę króla Caminito del Rey. Odwiedzimy również piękną Cordobę i Granadę i zobaczymy jak wygląda jesień w Andaluzji.


25 środa godz. 18.00 ART MOKOTÓW 2017

Służewski Dom Kultury, wstęp wolny

Widowisko artystyczne przygotowane przez mokotowskie domy kultury. Młodzi artyści i animatorzy życia kulturalnego mają możliwość publicznej prezentacji swoich osiągnięć, publiczność zaś – okazję do poznania, jak wygląda życie kulturalne dzielnicy. Mokotów jest dzielnicą, w której mieści się najwięcej domów kultury w Warszawie. Corocznie od 2007 r. prezentujemy ich dokonania w specjalnym widowisku. W tym roku jego reżyserem będzie Bartosz Figurski. Organizatorem widowiska jest Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, a realizatorami mokotowskie instytucje kultury. Producentem jest DK Dorożkarnia, partnerem Służewski Dom Kultury.

Dom Kultury Kadr reprezentować będzie orkiestra Laboratorium Dźwięku pod kierownictwem Marka Żurawskiego.


26 czwartek godz. 19.00 Warsaw Short Framing – cykl pokazów filmowych prezentujących najnowsze dokonania polskiego i światowego kina offowego. W programie spotkania filmy z Niemiec, Polski, Kanady i Hiszpanii.

wstęp wolny, rezerwacja miejsc na www lub telefonicznie

Pogoda zmienna, śnieg miesza się z deszczem, a na Warsaw Short Framing wciąż tylko najciekawsze krótkometrażowe filmy, o których można dyskutować godzinami.

Zapraszamy!

Guy, reż. Lorenz Piehl (Niemcy), 22’

Guy jest utalentowanym muzykiem, który marzy o karierze gwiazdy rocka. Pewnego dnia spotyka kogoś, kto składa mu niecodzienną propozycję…

Bezgłos, reż. David Uloth (Kanada), 22’

Edgar pracuje w rzeźni. Kocha operę i striptizerkę Ginette. Kiedy staje się świadkiem jej zdrady, traci swój własny głos i zaczyna… kwiczeć jak świnia.

Antek, reż. Sylwia Galon (Polska), 20’

Życie Antka wydaje się podobne do życia reszty wychowanków pogotowia opiekuńczego. Wszystko zmieni się, kiedy do ośrodka trafia dziewczyna po przejściach – Anka.

Jestem taki szczęśliwy, reż. Juan Gautier (Hiszpania), 20’

Fran kończy staż w szpitalu. Poznaje przystojnego lekarza, który jest nią bardzo zainteresowany. Dziewczyna musi jednak opiekować się chorą matką. Czy ułoży sobie życie?

ŁĄCZNY CZAS: ok. 85 min

Maciej Misztal – producent i kierownik produkcji wielu programów telewizyjnych emitowanych w Polsce i zagranicą. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży oraz spotów promocyjnych. Pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego (do 2016 r. MFF Złote Mrówkojady). Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży (m.in. Lubelskie plotkojady). Pomysłodawca i gospodarz cyklu pokazów Warsaw Short Framing w DK Kadr w Warszawie.


27 piątek godz. 19.00 Kobiece wieczory – warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet

wstęp wolny, rezerwacja miejsc telefonicznie

Ciekawe rozmowy, inspirujące tematy z dziedziny rozwoju osobistego, zdobywanie wiedzy o sposobach na samorealizację, wymiana doświadczeń. Spotkanie prowadzi psycholog Elżbieta Dybińska.


28 sobota godz. 17.00 NASŁUCH – dźwięki Wietnamu

wstęp wolny

Pierwsze z cyklu spotkań poświęconych wyjątkowej dyscyplinie sytuującej się na pograniczu muzyki, sztuki dźwięku i reportażu. Fragmenty pyty „Bikes in Hanoi. Bats in Phong Nha” (Saamleng, 2016) – akustycznej przejażdżki ulicami Wietnamu – zaprezentuje Tomek Mirt. W drugiej części spotkania odbędzie się otwarty przegląd nagrań terenowych autorstwa warszawskich artystów zajmujących się field recordingiem. Każda z osób będzie miała 10 minut na odtworzenie nagrania i krótkieb wprowadzenie publiczności w okoliczności jego powstania.

Tomek Mirt – ceniony muzyk, współtwórca pierwszej polskiej manufaktury produkującej syntezatory modularne. Współpracował z wieloma ważnymi dla sceny elektronicznej i eksperymentalnej artystami z całego świata, m.in. z Wolframem, Angelicą Castelo, czy Black Forest/Black Sea. W swoim dorobku ma kilkanaście albumów, w tym dziewięć solowo wydanych w Polsce, Włoszech i USA.


28 sobota godz. 19.00 Koncert MIRT/TER

wstęp wolny

Mirt i Ter toną w kablach, od lat unikają laptopów i komputerów, skupiając się na syntezatorach modularnych – analogowych instrumentach elektronicznych, których historia sięga początku lat 60. Przeciwwagą dla powtarzalności, która jest fundamentem ich muzycznych poszukiwań, jest równie ważna dla artystów improwizacja.

Tomek Mirt – ceniony muzyk, współtwórca pierwszej polskiej manufaktury produkującej syntezatory modularne. Współpracował z wieloma ważnymi dla sceny elektronicznej i eksperymentalnej artystami z całego świata, m.in. z Wolframem, Angelicą Castelo, czy Black Forest/Black Sea. W swoim dorobku ma kilkanaście albumów, w tym dziewięć solowo wydanych w Polsce, Włoszech i USA.

Magda Ter – jedna z niewielu kobiet w Polsce grających na żywo na syntezatorach modularnych. Przez szereg lat występowała w zespole Brasil and the Gallowbrothers Band. Jej solowy debiut „Fingerprints” spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno w Polsce, jak i poza nią. Występowała na prestiżowych imprezach w kraju i za granicą.


Dom Kultury Kadr ul. Gotarda 16

Strona internetowa: http://www.dkkadr.waw.pl

źródło: informacja prasowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.