Warszawa rozwija Warszawskie Linie Turystyczne

Rozszerzamy ofertę Warszawskich Linii Turystycznych. Od weekendu, 8-9 sierpnia na tory wraca tramwajowa linia 36, zaś linia T zmienia swoją formułę.

Po zakończeniu prac torowych na placu Narutowicza tramwajowe linie turystyczne wracają na Starą Ochotę. Tym samym rozszerzamy od najbliższego weekendu ofertę Warszawskich Linii Turystycznych – na trasy wraca linia 36, a linia T na swoją podstawową trasę. Warszawiacy i turyści otrzymają możliwość dotarcia wycieczkami z WTL w wiele historycznych miejsc, a sama podróż stworzy okazję do podziwiania różnorodności Warszawy i poznania, jak zmieniała się na przestrzeni lat.

Linia zabytkowa T

Już od najbliższej soboty na tradycyjną trasę linii T wyjedzie zabytkowy skład typu N, którego konstrukcja pochodzi z lat 40 XX w. Sam skład, tzw. wagon silnikowy i wagon doczepny, pochodzą z lat 50-tych i w swojej historii po zakończeniu kursowania na ulicach Warszawy, służyły mieszkańcom Szczecina. Po zakończeniu eksploatacji w Szczecinie, powróciły do Warszawy, gdzie wyremontowane na 90-lecie tramwajów elektrycznych w Warszawie od 1998 roku tworzą kolekcję historycznych tramwajów m. st. Warszawy.

Tramwaj linii T w godz. 12.00–18.00 będzie zabierał chętnych na wycieczkę przez Warszawę na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – Al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Okopowa – Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

Pasażerowie z okien tramwaju zobaczą wiele ważnych dla historii Warszawy i Polski budynków, jak również panoramę miasta z dwóch mostów. Dworzec Centralny, Rotunda, Muzeum Narodowe, Stadion Narodowy, Stare Miasto i Muzeum Powstania Warszawskiego, to jedynie kilka z obiektów, które będą mijali w czasie podróży „tetką”.

W wagonach pasażerowie spotkają konduktorów z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Ich rolą będzie obsługa wagonu oraz pomoc przy kasowaniu biletów jednorazowych w tradycyjnych „dziurkaczach”. Bilety krótko- i długookresowe kodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej prosimy skasować wcześniej w innym pojeździe lub bramce metra.

Linia turystyczna 36

Również od najbliższej soboty, nowsze wagony (tzw. szybkobieżne) będzie można spotkać trasie linii 36, takiej jak w zeszłym roku: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – pl. Bankowy – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT.

Trasa tej linii prowadzi przez ścisłe centrum na zielony Żoliborz. Okolice placu Narutowicza to część Ochoty, w której zachowała się przedwojenna zabudowa – z neoromańskim kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Jakuba Apostoła, monumentalnym gmachem Domu Studenckiego „Akademik” czy budynkami mieszkalnymi wzdłuż ulicy Filtrowej. Tramwaj minie Stację Filtrów i budynek Najwyższej Izby Kontroli (w latach 30-tych XX w. siedziba urzędu wojewódzkiego), Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, przejedzie przez MDM i plac Bankowy. Na Żoliborzu trasa prowadzi przez zieloną (dosłownie, bo jest tam trawiaste torowisko) ulicę Adama Mickiewicza i dalej, za placem Wilsona, Juliusza Słowackiego do pętli Marymont, skąd można pójść na spacer do Parku Kaskada.

W tramwajach obsługujących linię 36 dostępne są współczesne kasowniki, w których można skasować oraz aktywować każdy rodzaj biletu ZTM.

Warszawskie Linie Turystyczne

W tym roku, w ramach Warszawskich Linii Turystycznych, w soboty zapraszamy na przejażdżkę Piaseczyńską Kolejką Wąskotorową. Do Piaseczna dowiozą nas, szlakiem nieistniejącej już linii trolejbusowej, zabytkowe autobusy linii 51. Sympatycy starych pojazdów mogą w weekend wybrać się na wycieczkę liniami specjalnymi – tramwajową T, tramwajową 36 i autobusową 100. To nie tylko okazja do komunikacyjnych wspomnień w „berliecie” i „akwarium”, ale także możliwość dojechania do wielu ciekawych zakątków Warszawy. Oczywiście nie może zabraknąć wodnych atrakcji. Brzegi Wisły w trzech miejscach łączą promy.

Szczegółowe informacje o Warszawskich Liniach Turystycznych są tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.