Urodziny warszawskiej Starówki: 23-24 lipca 2016

63 urodziny warszawskiej Starówki

 W weekend 23–24 lipca 2016 roku w Centrum Interpretacji Zabytku świętować będzie Urodziny Starówki. Przed nami dwa dni obchodów urodzin warszawskiej Starówki. Dokładnie 63 lata temu Stare Miasto na nowo zaczęło tętnić życiem. Szacuje się, że zniszczenia wojenne, jakie objęły Stare Miasto, wyniosły 85–90%. Podjęty zaraz po wojnie projekt odbudowy był przedsięwzięciem bezprecedensowym, niespotykanym dotychczas w Polsce i Europie.

23 lipca 2016 r.  (sobota)
Pierwszy dzień to okazja do zapoznania się z powojenną historią Starówki. W serii porannych wykładów dr. Andrzeja Skalimowskiego dowiemy się o kulisach odbudowy z trzech różnych perspektyw: Jana Zachwatowicza, Józefa Sigalina i Stanisława Żaryna.

Popołudniu natomiast startuje specjalnie przygotowany na ten dzień blok sześciu trzydziestominutowych wykładów dr. Olafa Kwapisa, poświęcony miejscom wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

PROGRAM WYKŁADÓW (wykłady trwają 30 minut)

Prowadzący: dr Andrzej Skalimowski

  • 10:00 – Warszawska Starówka z trzech perspektyw – Jan Zachwatowicz
  • 11:00 – Warszawska Starówka z trzech perspektyw – Józef Sigalin
  • 12:00 – Warszawska Starówka z trzech perspektyw – Stanisław Żaryn

Prowadzący: dr Olaf Kwapis

  • 13:00 – Paryż – brzegi Sekwany
  • 14:00 – Berlin – wyspa muzeów
  • 15:00 – Londyn – opactwo Westminster
  • 16:00 – Bruksela – domy Wiktora Horty
  • 17:00 – Kraków – historyczne centrum
  • 18:00 – Piza – Campo dei Miracoli

W przerwach między wykładami warto zwiedzić wystawę stałą i wziąć udział w grze urodzinowej. Dla wszystkich przewidziane są upominki!

24 lipca 2016 r. (niedziela)
Natomiast w niedzielę zapraszamy do rodzinnego świętowania wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w projektowaniu staromiejskich kamienic. W godzinach 11:00–15:00 odbędzie się specjalna edycja warsztatów Zajrzyj do Muzeum, w ramach której będzie można wziąć udział w aż dwóch różnych zajęciach:

Z czego składa się kamienica?

Podczas zajęć nauczymy się rozpoznawać detale architektoniczne i zastanowimy się nad sposobami budowania kompozycji w architekturze. Każdy z uczestników zajęć będzie także miał okazję poprawić architektów z Biura Odbudowy Stolicy i zaprojektować własną fasadę kamienicy.

Staromiejskie malowidła

Spotkanie będzie dla nas okazją do bliższego przyjrzenia się malowidłom zdobiącym fasady staromiejskich kamienic. Spróbujemy odczytać przedstawione w malarstwie historie, nauczymy się rozpoznawać różne techniki malarskie i spróbujemy swoich sił w komponowaniu polichromii.

Zajrzyj do Muzeum

Cykl rodzinnych warsztatów, odbywających się w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy. Proponowane zajęcia nie mają z góry wyznaczonego początku ani końca – między 11:00 a 15:00 każdy może w dowolnym momencie zajrzeć do muzeum, dołączyć do grupy i zostać na warsztatach tak długo, jak będzie chciał i mógł. Zapraszamy przede wszystkim rodziny z dziećmi od 6. do 12. roku życia (znajdzie się jednak również miejsce dla starszego i młodszego rodzeństwa).

Wstęp na wykłady jest wolny. Ze względu na komfort i bezpieczeństwo liczba miejsc ograniczona.

Adres wydarzenia
Centrum Interpretacji Zabytku
lokalizacja Muzeum Warszawy
ul. Brzozowa 11/13

Odnośnik do wydarzenia na stronie Organizatora: http://ciz.muzeumwarszawy.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.