Udźwiękowienie pomnika Umschlagplatz na podstawie wiersza Ireny Klepfisz

Udźwiękowienie pomnika Umschlagplatz

Flecistka Ania Karpowicz od trzech lat programuje muzykę klasyczną dla przestrzeni pomnika Umschlagplatz w ramach jednego z pasm festiwalu WarszeMuzik. Tym razem wchodzi do miejsca pamięci, aby skomponować autonomiczny utwór muzyczny, będący udźwiękowieniem monumentu.

31 lipca, w roku 80. rocznicy akcji likwidacyjnej w warszawskim getcie, pomnik zagra własną muzykę, daleką od klezmerskiego folkloru, daleką od żałobnych pieśni, muzykę „tu i teraz”, muzykę wrażliwej pamięci włączonej w codzienne życie wokół pomnika.

31 lipca (niedziela), 18:00 – PREMIERA
4 sierpnia (czwartek), 18:00
11 sierpnia (czwartek), 18:00
18 sierpnia (czwartek), 18:00

Inspiracją do nakreślenia formy muzycznej stał się wiersz Ireny Klepfisz zatytułowany „Umschlagplatz” z 1983 roku, wydany w języku polskim w antologii „Moja dzika koza” (wyd. Austeria) w tłumaczeniu Belli Szwarcman-Czarnoty.

W utworze Irena Klepfisz staje w miejscu pamięci jako ocalona w czasach, gdy nie było jeszcze pomnika, ale jej wrażliwa obserwacja nie straciła nic na aktualności. „O co tu płakać? Zwyczajna ulica” – ludzie przechodzą zajęci własnymi sprawami, lipa szumi, pszczoła bzyczy znad niedawno założonej tu miejskiej łąki. Miejsce po miejscu, miasto po mieście – Warszawa.

Dźwiękowo punktem wyjścia do napisania utworu stały się nagrania terenowe zrealizowane w pomniku, a także wrażenia dźwiękowe zasłyszane i zapamiętane z interwencji WarszeMuzik. Odgłosy miasta niejednokrotnie wdzierały się do pomnika, niwelując brzmienie instrumentów i zakłócając trwająca tam nieustannie swoistą „minutę ciszy”: to miejsce pamięci zamknięte i otwarte zarazem, o trudnej, charakterystycznej akustyce.

Z treści wiersza usłyszymy w utworze jedynie kilka wybranych słów, między innymi tytułowe: „Myślę. Nie płaczę.” Całość zapisana została na flet i flet basowy z towarzyszeniem warstwy audio, złożonej wyłącznie z przetworzonych dźwięków miasta zarejestrowanych w pomniku.

Czas trwania: ok. 30 minut.
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY
„Myślę. Nie płaczę.”
Tekst: Irena Klepfisz, tłum. Bella Szwarcman-Czarnota
Muzyka i flet solo: Ania Karpowicz
Produkcja i montaż: Ania Karpowicz, Dominik Strycharski
===
Organizatorem projektu jest Fundacja Sfera Harmonii.
Projekt współfinansuje Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.
Patronat honorowy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.