Szkoła przy Różanej po modernizacji

Modernizacja Zespołu Szkół Specjalnych nr 99 dobiegła końca. W piątek, 12 marca, siedzibę Szkoły Podstawowej nr 111 i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 1 odwiedziła wiceprezydent Renata Kaznowska.

Reklama
Reklama

Dbamy o nasze placówki specjalne. Teraz dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 111 oraz uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 1 „SOS” mają wreszcie zapewnione komfortowe warunki do nauki – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Modernizacja szkoły przy ul. Różanej 22/24 kosztowała 29,3 mln zł. Prace rozpoczęły się w 2016 r., od grudnia 2020 r. trwały odbiory, a 4 marca br. placówka na Mokotowie została oficjalnie oddana do użytku.

Budynek ocieplono i przebudowano, wymieniono instalacje, dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wyposażono w nowy sprzęt sportowy, rehabilitacyjny i multimedialny. Powstały dwie nowe hale sportowe, odnowiono szkolne boiska i zagospodarowano teren wokół budynku szkoły. A na terenie zielonym obok boisk zamontowano siłownię plenerową.

Reklama
Reklama

Szkołę wybudowano w latach 1934-1935 według projektu Juliusza Żórawskiego. Na froncie szkoły znajduje się odrestaurowany, modernistyczny, trójkolorowy wizerunek syrenki warszawskiej, napis „Szkoła powszechna im. Generała Juljana Stachiewicza” oraz okrągła odznaka I Brygady Legionów Polskich (patron był legionistą, generałem brygady Wojska Polskiego oraz historykiem wojskowości).

W zmodernizowanym obiekcie przy ul. Różanej 22/24 uczą się dzieci ze Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 111. Obecnie jest to 95 uczniów w 21 oddziałach. Są to głównie uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Likwidacja barier architektonicznych w budynku przy ul. Różanej pozwoli dyrektorowi szkoły na przyjęcie większej liczby uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi – w tym z niepełnosprawnością ruchową – i utworzenie dodatkowych oddziałów. Ten fakt w dużej mierze przyczyni się do zaspokojenia potrzeb m.st. Warszawy w tym zakresie.

Nowoczesny, zmodernizowany i wyposażony adekwatnie do potrzeb budynek pozwoli na zapewnienie wysokiej jakości opieki i edukacji dla uczniów objętych kształceniem specjalnym. Obiekt spełnia także standardy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Jest położony w centralnej części miasta, w dzielnicy Mokotów, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność dla uczniów i ich rodziców, ze względu na łatwy dojazd m.in. komunikacją miejską.

Reklama
Reklama

Ta profesjonalna baza, którą otrzymały właśnie Szkoła Podstawowa Specjalna nr 111 oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 „SOS” w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju oraz wzmocnienia sieci szkół i placówek organizujących kształcenie specjalne na terenie naszego miasta – dodaje wiceprezydent.

Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami zajmie parter i pierwsze piętro obiektu. Dzieci mają tutaj do dyspozycji liczne, przestronne pomieszczenia lekcyjne, sale terapeutyczne, salę gimnastyczną (z widownią), nowoczesną salę do integracji sensorycznej. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne środki dydaktyczne, niezbędne do realizacji podstawy programowej.

Powstałe na terenie szkoły 2 boiska wielofunkcyjne, siłownia plenerowa i plac zabaw pozwolą uatrakcyjnić zajęcia z wychowania fizycznego i umożliwią zdrowe, aktywne spędzanie czasu wolnego po lekcjach. Dzięki stworzeniu ogrodu sensorycznego uczniowie będą mogli rozwijać umiejętności uważnego postrzegania i doświadczania rzeczywistości. A w bardzo nowoczesnym bloku żywienia – przygotowywać się do samodzielnego dorosłego życia.

Profesjonalnie zaprojektowany i przygotowany budynek pozwala na połączenie różnych funkcji: edukacyjnych, opiekuńczych, wychowawczych, terapeutycznych oraz noclegowych. To istotne, gdyż w siedzibie przy ul. Różanej mieści się też Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 „SOS”, w skład którego wchodzi m.in. 15 oddziałowe LXI Liceum Ogólnokształcące im. Janiny Zawadowskiej oraz internat. Nowa siedziba uwzględnia specyficzne potrzeby młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym. A miejsca w tego typu ośrodkach są na terenie miasta bardzo potrzebne, w związku z rosnącą liczbą orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym.

Reklama
Reklama

MOS nr 1 zajmować będzie drugie i trzecie piętro budynku. W liceum ogólnokształcącym znajdują się sale przedmiotowe, pracownie kierunkowe, gabinety, pomieszczenia terapeutyczne, sale do zajęć pozalekcyjnych i fizycznych. Natomiast w internacie – starannie wyposażone pokoje wychowanków i wychowawców, izolatka oraz zaplecze kuchenne wraz z jadalnią. Ogółem powierzchnia użytkowa ośrodka zwiększyła się ponad dwukrotnie, liczba miejsc noclegowych wzrosła z 20 do 36, a liczebność klas wzrośnie do 16 osób.

Warszawa dla uczniów

Warszawa ma rozbudowaną sieć szkół i placówek specjalnych – łącznie 71 (w 45 lokalizacjach). Jest ona stale rozwijana i dostosowywana do potrzeb.

Za kadencji prezydenta Rafała Trzaskowskiego zmodernizowano już Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10 przy ul. Tarchomińskiej 4, przy ul. Halnej 32 wybudowano siedzibę dla Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 oraz przebudowano budynek ul. Twardej 8/12 na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących nr 15, wyremontowano też Bursę nr 6 przy ul. Okopowej 55a.

Miasto przygotowuje już modernizację kolejnych placówek – m.in. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8 przy ul. Koźmińskiej 7, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 9 przy ul. Paska 10, Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Reymonta 16 oraz Instytutu Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży 4/6.

Reklama
Reklama

Obecnie z kształcenia, opieki i specjalistycznego wsparcia w placówkach specjalnych korzysta ponad 4 tys. uczniów.

źródło: UM Warszawa

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.