Rusza 15. sezon Warszawskich Linii Turystycznych

warszawskie linie turystyczne
Fot. L. Peczyński

1 maja  2023 roku startuje 15. sezon Warszawskich Linii Turystycznych

1 maja rusza jubileuszowy 15. sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Na ulice Warszawy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje, dwa brzegi Wisły połączą promy, a w słoneczne soboty na przejażdżkę wąskotorówką zawiezie ikarus.

Zabytkowy autobus lub tramwaj i widok warszawskich ulic z ich okien to wspaniałe połączenie, a także idealny pomysł na spędzenie wolnego weekendu. Sentymentalny przejazd drewnianymi wagonami z lat 40. i 50. to jeden z wielu punktów podróży linią tramwajową T, natomiast zielony Żoliborz, powojenny Muranów i Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa to obowiązkowe przystanki na trasie linii tramwajowej 36 obsługiwanej tramwajami z lat 60., 70. i 80. – parówkamistopiątkami i kanciakiem. Nie można zapomnieć o przejażdżce linią autobusową 100, która starymi autobusami połączy najciekawsze atrakcje Warszawy.

W upalne dni świetne będą rejsy po Wiśle – prawy z lewym brzegiem połączą trzy promy: WilgaPliszka i Słonka. Na wycieczkę Kanałem Żerańskim i Zalewem Zegrzyńskim zabierze statek Zefir.

W soboty śladem nieistniejącej linii trolejbusowej pojedzie autobus linii 51, który dowiezie na wycieczkę Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową.

15. sezon Warszawskich Linii Turystycznych

Linia tramwajowa T

Linia kursować będzie w weekendy i święta od 24 czerwca do 3 września. Obsłużą ją dwie brygady zabytkowych tramwajów klasycznych – obie z brygadą konduktorską na pokładzie.

Linia tramwajowa 36

Linia kursować będzie od 1 maja do 24 września w weekendy i święta – co 30 minut – obsługiwana przez trzy brygady. Dodatkowo, od 26 czerwca do 3 września trzydziestka szóstka będzie kursowała także w dni powszednie – co godzinę – obsługiwana przed dwie brygady.

Jelczem i Ikarusem po Warszawie

Dla miłośników motoryzacji, ale i turystów chcących zwiedzić stolicę z okien starych autobusów na ulice wyjedzie linia autobusowa 100.

Autobusy swoje kursy zaczną z Dworca Centralnego, zahaczą o Mirów, Muzeum Powstania Warszawskiego, dawny Kercelak, Muzeum POLIN, Muranów, Multimedialny Park Fontann, Pragę, ZOO, praską plażę, bulwary wiślane, Centrum Nauki Kopernik, Powiśle, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową i plac Konstytucji.

Linia kursować będzie od 1 maja do 24 września w weekendy i święta – co 45 minut – obsługiwana przez dwie brygady: Jelcza i Ikarusa.

Rozkład: https://kmkm.waw.pl/

Wąskotorówką, promem albo statkiem

Spacer na bulwary wiślane lub prawy brzeg Wisły ułatwią trzy promy – Wilga, Pliszka i Słonka. Ten pierwszy połączy Podzamcze z plażą przy ZOO, drugi most Poniatowskiego z plażą Poniatówką, trzeci Cypel Czerniakowski z Saską Kępą.
Promy kursować będą w soboty, niedziele i święta od 1 maja do 24 września oraz 2 maja i 9 czerwca. W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działać będą codziennie. Rejsy będą bezpłatne, na pokład będzie można wprowadzić rowery i zwierzęta.
Szczegółowe informacje

Rejs do Serocka

Do wodnych atrakcji dołączą także rejsy statkiem do Serocka. W trakcie całodniowej wycieczki Zefirem do dyspozycji pasażerów będą potrawy z grilla, ciepłe i chłodne napoje. W Serocku wycieczkowicze będą mieli około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży.
Rejsy odbywać się będą w soboty, niedziele i święta od 1 maja do 24 września oraz 2 maja i 9 czerwca. Konieczny będzie wcześniejszy zakup biletów w dedykowanym punkcie sprzedaży lub przez internet.
Szczegółowe informacje

Przejażdżki piaseczyńsko-grójecką kolejką wąskotorową odbywać się będą w każdą sobotę od 1 maja do 24 wrześniaAutobus linii 51 dowożący do stacji Piaseczno Miasto odjedzie z Centrum. Po trzygodzinnej przejażdżce pociągami wąskotorowej kolejki autobus odwiezie pasażerów do Warszawy.
Konieczny będzie wcześniejszy zakup biletów przez internet.
Szczegółowe informacje


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik
Reklama