Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie

00 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie ROZWAŻNI I ROMANTYCZNI. 100 LAT GABINETU MONET I MEDALI MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE.

Historia początku zbiorów numizmatycznych MNW to barwna opowieść o dwóch darczyńcach Kazimierzu hr. Sobańskim i dr. Władysławie
SemerauSiemianowskim. W latach 20. XX wieku przekazali oni dwie duże kolekcje monet: polskich i antycznych, które stały się filarami dzisiejszego zbioru numizmatów. Wybór obiektów pochodzących z tych darów będzie można obejrzeć na nowej wystawie czasowej w MNW. Otwarcie ekspozycji zbiega się z obradami XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego.

Opowieść o darczyńcach
Wystawa opowiada o dwóch darczyńcach Muzeum Kazimierzu hr. Sobańskim (18591909), który przekazał do MNW bogaty zbiór monet polskich oraz dr. Władysławie SemerauSiemianowskim (18491938), który ofiarował kolekcję numizmatów antycznych. Dary stały się podstawą rozwijanych po dziś dzień zbiorów Gabinetu Monet i Medali MNW. W stulecie istnienia Gabinetu Muzeum przypomni o swoich darczyńcach i pokaże bogatą prezentację kolekcji. Zabytki na wystawie są świadectwami naukowych poszukiwań, podróży i przygód obydwu kolekcjonerów.

100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie

25 wieków i sześć kontynentów

Na ekspozycji znajdzie się ponad 350 obiektów. Pochodzą z sześciu kontynentów, a rozpiętość czasu, w którym powstały, obejmuje ponad 2500 lat. Niektóre z nich, głównie te z kolekcji hr. Sobańskiego, nigdy nie były pokazywane publicznie. Największą kategorią prezentowanych zabytków będą monety polskie i antyczne. Nie zabraknie też medali, fotografii, różnych form środków płatniczych i współczesnych odniesień, osadzonych w szerszym kontekście kulturowym. Wystawa będzie w najbliższym czasie jedyną okazją, żeby zapoznać się z numizmatami MNW. Poprzedni przekrojowy pokaz kolekcji miał miejsce w latach 20122016, a poprzednia wystawa czasowa ponad 40 lat temu.

Najcenniejsze

Zbiory numizmatyczne Muzeum należą do jednych z najcenniejszych w Europie. Na wystawie można będzie zobaczyć wiele obiektów niezwykle rzadkich lub unikatowych, znanych tylko w pojedynczym egzemplarzu. Szczególną uwagę warto zwrócić na kolekcję monet polskich ze zbioru Kazimierza hr. Sobańskiego.

Historia Polski zapisana w numizmatach

„Rozważni i romantyczni…” to m.in. znakomity przegląd polskiego pieniądza od początków istnienia naszego państwa. Wśród wielu innych zaprezentowana zostanie jedna z najstarszych polskich monet, denar Prince[p]s Poloniae wybity za panowania Bolesława Chrobrego oraz unikatowe monety nowożytne, m.in. dukat podwójny koronny Zygmunta I Starego, cztery dukaty gdańskie Jana III Sobieskiego, talar koronny Jana II Kazimierza. Na ekspozycji zobaczymy też monety próbne, np. talar koronny Stanisława Augusta Poniatowskiego, szeląg
gdański w złocie Wolnego Miasta Gdańska i dukat w miedzi wyemitowany w Księstwie Warszawskim. Uwagę zwraca m.in. tablica z fałszywymi ortami koronnymi z czasów Augusta III Sasa, służąca do rozpoznawania tych monet w obiegu. Zaprezentowane zostaną także insygnia Orderu Polonia Restituta, którym odznaczony został Ignacy Jan Paderewski, zabytki sztuki medalierskiej oraz sfragistyki m.in. polskie pieczęcie królewskie w wosku i ich suche odciski.

Antyczne skarby

Z kolei dar dr. Władysława SemerauSiemianowskiego to niezwykle cenna kolekcja zabytków antycznych, w której skład wchodzą monety, pieczęcie bizantyjskie, terakoty i tabliczki zapisane pismem klinowym oraz przedmioty ze szkła. Zbiór charakteryzuje się wielką rozpiętością chronologiczną i geograficzną. Prezentuje przegląd mennictwa antycznego od monet greckich z okresu archaicznego, przez pieniądz rzymski do średniowiecznych monet bizantyńskich. Na szczególną uwagę zasługuje oktodrachma trackiego plemienia Derronów, wybita w latach 520480 przed Chr. w Macedonii. Na wystawie zostaną zaprezentowane także monety wczesnośredniowieczne bite w VIIIIX wieku m.in. przez Longobardów, Anglosasów, Franków oraz późniejsze niemieckie, francuskie i angielskie.

Natura pieniądza

Wystawa zaprezentuje także inne niż monety i banknoty typy pieniądza. Będzie to pieniądz niemonetarny i pieniądz przedmiotowy (płacidła) m.in.: afrykańska Handa, naszyjniki z muszelek z Melanezji, aztecki pieniądz w postaci brązowych siekierek, mające kulisty kształt bullet coins z Tajlandii oraz sztabka z Wietnamu w postaci stemplowanego płatka złota. Będzie można zobaczyć chiński pieniądznóż z III wieku przed Chr. i XXwieczną sztabkę srebra w kształcie przypominającym łódkę.

Szersze spojrzenie

Bardzo istotnym elementem ekspozycji będzie prezentacja pamiątek, dokumentów, fotografii dotyczących hr. Sobańskiego i dr. Semerau
Siemianowskiego. Posłużą jako ilustracja wątków biograficznych z ich życia i pozwolą opowiedzieć o historycznych okolicznościach tworzenia kolekcji i ich przejścia do zbiorów publicznych w MNW. Kontekstem dla prezentacji pieniądza będą też obiekty falerystyczne i sfragistyczne. Otwarciu wystawy w MNW towarzyszą obrady XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego, którego Muzeum jest współorganizatorem. Naukowcy z całego świata przybędą na Uniwersytet Warszawski na kilkudniowe obrady.

kurator wystawy: Andrzej Romanowski / Gabinet Monet i Medali MNW
aranżacja ekspozycji: Biuro architektoniczne KiPP Projekt z Warszawy

identyfikacja wizualna: Kaja Renkas

13 września – 11 grudnia 2022

Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3
https://www.mnw.art.pl/

źródło: materiały prasowe / fot. Bartosz Bajerski

Reklama