Przystanek Niepodległość na Cytadeli Warszawskiej 2024

Przystanek Niepodległość na Cytadeli Warszawskiej 2024

Już po raz 19. zapraszamy na „Przystanek Niepodległość”, coroczne wydarzenie przygotowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji Święta Niepodległości. Głównymi atrakcjami wydarzenia w tym roku będą: gra terenowa „Zagubiony skarb” (dla dzieci, młodzieży i dorosłych), teatr dla dzieci, twórcze warsztaty historyczne, zwiedzanie naszej nowej wystawy „1025. Narodziny Królestwa”, upamiętniającej 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Kiedy?  Poniedziałek 11 listopada, 10.00-22.00
Gdzie? Muzeum Historii Polski, ul. Gwardii 1, Warszawa

Program wydarzenia w MHP

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Uwaga! Od godziny 14.30 między Krakowskim Przedmieściem i Cytadelą Warszawską będzie kursować retro autobus, który dowiezie gości na Cytadelę.

Od 11 listopada 2024 r. zapraszamy na wyjątkową wystawę, upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. To nie tylko pierwsze z serii wydarzeń towarzyszących obchodom tej rocznicy. To zarazem pierwsza ekspozycja, gdzie w ramach jednej przestrzeni prezentowane będą zarówno wysokiej klasy zabytki sztuki, jak i eksponaty pozyskane dzięki badaniom archeologicznym. Pokażemy bezcenne obiekty z skarbca katedralnego w Gnieźnie, które niezwykle rzadko są eksponowane poza ich miejscem przechowywania, a także serię obiektów, których jak dotąd nie wystawiano na widok publiczny (m.in. romańska archiwolta z Gniezna i tzw. Codex Pretiosus).

11 listopada wystawę można zwiedzić w godzinach 10.00-22.00. Wstęp wolny, ostatnie wejście na wystawę o godz. 21.00

Zapraszamy także na zwiedzanie wystawy „1025. Narodziny Królestwa” z przewodnikiem o godz. 13:00, 15.00, 16:00 oraz na oprowadzanie kuratorskie o godz.14:00.  Zwiedzanie w trybie: dołącz do grupy. Liczba miejsc w grupie: 30. Decyduje kolejność przybycia. Miejsce zbiórki: Hol główny.


MUZEUM HISTORII POLSKI ZAPRASZA NA FESTIWAL NIEPODLEGŁA

W ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń skierowanych dla dzieci i dorosłych. Pokazy i parady, teatrzyki dla dzieci, warsztaty artystyczne, koncerty polskich gwiazd, pokazy filmów historycznych w technologii VR, warsztaty tańców polskich. Wydarzenia odbywać się będą w godz.  13:00-20:00 na Krakowskim Przedmieściu pomiędzy Pomnikiem Kopernika, a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród zaplanowanych atrakcji:

Akcja #NiepodległaDoHymnu

Tradycyjnie o godz. 12:00 wraz z zespołem „Warszawianka zaśpiewamy razem Mazurka Dąbrowskiego na Placu Zamkowym

Retro autobus

Od godziny 14.30 między Krakowskim Przedmieściem i Cytadelą Warszawską będzie kursować retro autobus, który dowiezie gości na Cytadelę.

Festiwal Niepodległa 2024

Parady na Krakowskim Przedmieściu

Parada otwarcia – godz. 14:00 – Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Parady zabytkowych samochodów – cztery przejazdy od 14:20 do 18:20 co około godzinę – Start z Placu przy Kościele Sióstr Wizytek w kierunku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Parady szczudlarzy – trzy pokazy od 14:20 do 18:00 co około dwie godziny – Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego

Parady taneczne z motywem przewodnim poloneza – trzy parady co godzinę od 15:30 do 18:20 – Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego

Występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka” – co półtorej godziny od 14:50 do 17:20 – Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego

Prezentacja mody retro i pokazy bicykli – co półtorej godziny od 14:50 do 17:20 – Start z Placu przy Kościele Sióstr Wizytek

Parady muzyczne z orkiestrami – od 15:10 do 17:40 – Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Parada finałowa – godz. 18:30 – Start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek.

11 listopada 20234festiwal niepodległa

Występy brass bandów

W godz. 14:00 – 18:15

W trzech lokalizacjach: przy hotelu Bristol na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na balkonie Uniwersytetu Warszawskiego (budynek Wydziału Geografii).

Wystąpią:

  • Aldęte Brass Band
  • Ferajna z Hoovera
  • Olek Orkiestra Dęta
  • Wah Wah Brass Band
  • Brass Federacja
  • Orkiestra Dęta Kurzętnik
  • Orkiestra Dęta Echo Gór

Scena Muzyczna

godz. 15:30 – 20:00

Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego polscy artyści i fantastyczne koncerty rozgrzeją publiczność. Na scenie, jako pierwszy, wystąpi Oskar Cyms, czyli piosenkarz i autor tekstów, który w 2024 wygrał Bursztynowego Słowika podczas Top of the Top Sopot Festiwalu. Natalia Przybysz to z kolei jedna z najbardziej wyrazistych osobowości muzycznych, laureatka Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV i kilkukrotnie Fryderyków.  Dzień zakończy hip-hopowy występ zespołu Paktofonika doceniony m.in. Fryderykiem.

Program koncertów:

  • 15:30 – Oskar Cyms
  • 17:00 – Natalia Przybysz
  • 18:45 – Paktofonika

Gdzie: Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28

Scena Dziecięca

godz. 13:00 – 18:00

Kolorowy namiotu na dziedzińcu ASP to bajeczna przestrzeń artystyczno-kulturalna stworzoną przez znanych twórców dla dzieci. Przybliża polską kulturę i pokazuje, że historii naszego kraju można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat. Na scenie artyści skupiają się na dawnej i nowszej literaturze, prezentują utwory teatralne i muzyczne, zapraszają na warsztaty plastyczne, zabawy i konkursy.

Teatrzyk dla dzieci zaprezentuje:

  • Spektakl „Piosenki domowe” w wykonaniu Natalii Lesz
  • Spektakl „Bajka o szczęściu”, Teatr TeatRyle
  • Spektakl „Legendy warszawskie”, Teatr w Lesie

Przygotowano także:

  • Quizy i konkursy
  • Strefa Klocków COBI
  • Warsztaty muzyczne z Kają Prusinowską, Rodziną Burdalskich i przyjaciółmi
  • Spotkanie z Justyną Bednarek, autorką książek dla dzieci (Instytut Książki)
  • Spotkanie i pokaz piłkarski („Sport i Książki”)

Gdzie: Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5

Strefa Pałac Saski Dzieciom

Strefa Pałac Saski Dzieciom

Gdzie: Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5

Tematem przewodnim warsztatów będą charakterystyczne dla Krakowskiego Przedmieścia pomniki. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną jako tło fragmenty starych zdjęć lub zarysy tych monumentów, aby stworzyć przestrzeń do wędrówki w czasie. Czas trwania warsztatu dla jednego uczestnika to ok. 15 minut, a atrakcja będzie dostępna przez cały czas trwania imprezy.

Warsztaty dla dzieci na terenie Akademii Sztuk Pięknych:

  • 13:00–16:00 – Mój plac dla Warszawy – Dziecięce Zakłady Artystyczno-Badawcze ASP – strefa kreatywna, (Miejsce: piętro 1 Pałacu Czapskich)
  • 13:00–18:00 – Pocztówka z Krakowskiego Przedmieścia – warsztaty starej fotografii (Miejsce: parter Pałacu Czapskich)
  • 13:00-18:00 – Filmowa podróż po dawnej Warszawie – animacja z użyciem sztucznej inteligencji (Miejsce: parter Pałacu Czapskich)

Spacery historyczne z przewodnikami:

  • Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim; punkty zbiórki – fontanna w Ogrodzie Saskim oraz równolegle hotel Bristol; zaczyna się o każdej pełnej godzinie od 13:00 do 17:00
  • Spacer z Fryderykiem Chopinem; punkty zbiórki – fontanna w Ogrodzie Saskim oraz równolegle pomnik Kopernika na Krakowskim Przedmieściu; zaczyna się o każdej pełnej godzinie od 13:00 do 17:00

Spacery historyczne Pałacu Saskiego z przewodnikami

Na uczestników Festiwalu czekają dwie ścieżki tematyczne. Jedną szlakiem marszałka Józefa Piłsudskiego i jedną muzyczną z Fryderykiem Chopinem. Spacery rozpoczynają się o godz. 13:00 co pełną godzinę. Ostatni spacer o godz. 17:00.

Scena Tańców Polskich

Godz. 13:00 – 20:00

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentujemy bogatą opowieść o ostatnich wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i przedstawimy budzące nieustanne zainteresowanie Polską Muzyką Tradycyjną.

Na scenie usłyszymy muzykę z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski. Wydarzenia odbywać się będą w godz. 13:00-20:00.

Dodatkowo na uczestników festiwalu przygotowane zostały pokazy: multimedialne widowisko Iskry Niepodległej oraz pokazy filmów historycznych w technologii VR!

Na scenie wystąpią:

  • Kazimierz Marcinek – wszechstronny muzyk, skrzypek z Rzeszowszczyzny
  • Anna Chuda – śpiewaczka ludowa, tancerka i gawędziarka z Biskupizny
  • Kapela Adama Kaisera
  • Kapela Kazimierza Marcinka
  • Kapela Zastawnych
  • Kapela Agopsowicza oraz śpiewaczki i tancerze z Gałek Rusinowskich

Gdzie: Dziedziniec MKiDN, Krakowskie Przedmieście 15/17

Kiedy? 11 listopada 2024
Gdzie? Krakowskie Przedmieście, Warszawa
Dla kogo? Dzieci, młodzież, dorośli

Wstęp wolny

/materiały organizatora/


Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj naszą działalność: https://buycoffee.to/warsawnow


Przeczytaj też:

11 listopada 2023 wstęp do Muzeum Narodowego jest bezpłatny!
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzea za darmo  Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania   Warszawskiego – klik
Reklama