Pracownia Karola Tchorka otwarta!

Pracownia Karola Tchorka
Pracownia Karola Tchorka, fot. Tomasz Kaczor

Pracownia Karola Tchorka z zachowanym dorobkiem i wyposażeniem rzeźbiarskim oraz pamiątkami po artyście to wyjątkowe miejsce. To jedna z najciekawszych spośród Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych, otoczonych opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

W pracowni przez dziesiątki lat powstawały prace Karola Tchorka, które dziś są tam pieczołowicie przechowywane. Na Smolnej 36 Tchorek stworzył najbardziej znane dzieła: Macierzyństwo (1952), nagrobek Władysława Strzemińskiego, Warszawską Jesień (1975), a przede wszystkim koordynował realizację tablic upamiętniających uliczne egzekucje w Warszawie dokonywane przez hitlerowskich okupantów (proj. 1949).

pracownia Karola Tchorka

W pracowni znajduje się także spuścizna intelektualna jego syna, Mariusza Tchorka, uznanego krytyka sztuki, tłumacza i psychoterapeuty. Właśnie dzięki jego staraniom oraz wdowy, artystki-tkaczki Zofii Tchorek w październiku 1985 roku pracownia została wpisana do rejestru zabytków. Po śmierci Mariusza Tchorka, jego żona Katy Bentall, powoła Fundację Tchorek-Bentall, która prowadziła w pracowni ożywioną działalność artystyczną i badawczą, skoncentrowaną wokół miejsc pamięci oraz historii Warszawy.

Pracownia Tchorka jako jedna z pierwszych została w 2014 roku włączona do grona Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych, które liczy już niemal 50 miejsc i stale się powiększa. Szczegóły na stronie.

Muzeum Warszawy objęło opieką Pracownię Tchorka w 2022 roku. Przeprowadziło m.in. inwentaryzację oraz działania zabezpieczające cześć księgozbioru, szklanych negatywów i obrazów. Wypracowano także warunki pozwalające na pokazanie pracowni szerszej publiczności.

Pracownię można zwiedzać w każdy wtorek w godzinach od 10.00 do 16.00.

Wstęp jest teraz możliwy we wtorki w godz. 10.00–16.00. Pracownia mieści się w oficynie kamienicy na ul. Smolnej 36 lok. 11. Bilety, w cenie 5 i 3 zł (ulgowy) dostępne są na stronie oraz w kasie Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42). Wejścia grupowe i wizyty studyjne możliwe po uprzednim zgłoszeniu na adres: tchorek@muzeumwarszawy.pl.

Więcej informacji na stronie.

Adres pracowni: ul. Smolna 36 lok. 11

Fot. Tomasz Kaczor


Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj naszą działalność: https://buycoffee.to/warsawnow

Przeczytaj też:

muzeum narodowe w warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik