Pokaz „Witkacy (nie)znany” przedłużony do 31 marca!

Pokaz„Witkacy (nie)znany

„Witkacy (nie)znany” – pod takim hasłem Fundacja Common Arts zaprasza na pokaz dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza z prywatnych kolekcji, organizowany z okazji 140. rocznicy urodzin artysty. Do 31 marca 2025 roku w siedzibie Fundacji na warszawskiej Woli można oglądać wybrane prace Witkacego z kolekcji prywatnych i inspirowaną nimi wystawę kolaży Weroniki Ziarek. Pokaz i wystawa towarzyszą premierze nowej odsłony wirtualnego Katalogu Dzieł Zebranych Witkacego, w którym znaleźć już można ponad 500 prac artysty.

Stanisław Ignacy Witkiewicz powszechnie nazywany jest wizjonerem wyprzedzającym swoją epokę, a zarazem dotkliwie rzeczowym prześmiewcą. Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala odkrywać go wciąż na nowo. Jego twórczość jest poszukiwana, analizowana i dyskutowana od dziesięcioleci. Stała się także inspiracją dla setek artystów z kręgu sztuki, filmu i muzyki z całego świata. 140. rocznica jego urodzin przypadła 24 lutego 2025 roku.

Pokaz„Witkacy (nie)znany

Witkacy (nie)znany

Z tej okazji w siedzibie Fundacji Common Arts można oglądać kilkanaście prac artysty z kolekcji prywatnych. Na pokazie można zobaczyć prace reprezentujące różne rodzaje twórczości wizjonera m.in. akwarelę, pastele i fotografie. Wśród nich: formistyczną pracę z prywatnych zbiorów kolekcjonera i fundatora Fundacji Jakuba Mrówki Die Atleten haben immer Recht („Atleci zawsze mają rację”) z 1922 roku, stanowiącą rzadki przykład malarstwa akwarelowego Witkacego, z którego zachowało się zaledwie kilka prac; portret nieznanej kobiety w typie  podstawkowym (z głową lub popiersiem na postumencie) z 1929 roku, wpisujący się w klasykę witkiewiczowskich wizerunków dziecięcych portret Kazimierza Burnata, fotograficzny wizerunek Stanisława Ignacego Witkiewicza jako Napoleona autorstwa Tadeusza Langiera (ok. 1937–39) czy portret Jerzego Schroedera z 1931 roku, który został odnaleziony w prywatnych zbiorach dzięki pracom nad wirtualnym Katalogiem Dzieł Zebranych Witkacego.

Wiele dzieł Witkacego nie zachowało się do naszych czasów i są znane tylko z fotografii lub publikacji w przedwojennych czasopismach. Liczne prace zostały zagubione w czasie drugiej wojny światowej, a o istnieniu wielu wiemy, ale nie znamy ich z reprodukcji. Cieszę się, że możemy uhonorować 140. rocznicę jego urodzin prezentując dzieła, których na co dzień miłośnicy sztuki nie mogą podziwiać, tym samym realizując naszą misję zwiększania dostępu do polskiej sztuki i otwierając przed publicznością drzwi do nieznanych rozdziałów twórczości Witkacego – mówi Iwona Wojnarowicz, kuratorka pokazu i prezeska zarządu Fundacji Common Arts.

Peyotlowe sensacje i dziwniejsze wizje. Kolaże Weroniki Ziarek

Obok dzieł Witkacego przestrzeń Fundacji wypełniają także kolaże Weroniki Ziarek stanowiące współczesny komentarz do twórczości artysty i jej interpretację oczami młodej artystki.

Wystawa Weroniki Ziarek to dialog z uniwersum Witkacego, które nie przestaje fascynować. Do stworzenia kolaży artystka wykorzystała wyłącznie materiały analogowe – fragmenty książek, stare fotografie, katalogi czy pocztówki. W kolażach Ziarek postaci z dzieł Witkacego zaczynają funkcjonować na swoich własnych zasadach, odzyskując swoją podmiotowość i stając się głównymi bohaterami współczesnych narracji.

Witkacy to postać tak wyrazista, że niemal każda reinterpretacja niesie ze sobą ryzyko popadnięcia w banał, dlatego większość artystów omija Witkacego – z obawy przed konfrontacją z jego legendą. By zachęcić nowe pokolenia do aktywnego czerpania z twórczości Witkacego, zaprosiliśmy Weronikę by pokazała, że jego twórczość jest niezwykle aktualna i pełna inspiracji, po które tylko wystarczy sięgnąć ręką. Kolaże Weroniki Ziarek stanowią przewrotny komentarz do twórczości Witkacego. Artystka świadomie sięgnęła po kolaż, tworząc pełen humoru, współczesny dialog z dorobkiem Stanisława Ignacego Witkacego – mówi kuratorka wystawy Iwona Wojnarowicz.

Prace będzie można oglądać do 31 marca 2025 roku.

Pokaz WITKACY (NIE)ZNANY” i wystawa Peyotlowe sensacje i dziwniejsze wizje. Kolaże Weroniki Ziarek” dostępne są bezpłatnie w godzinach otwarcia Fundacji Common Arts.

Common Arts Foundation
ul. Sienna 83 lok. 802
00-125 Warszawa

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek:   galeria nieczynna
wtorek:               10.00–16.00
środa:                 10.00–16.00
czwartek:           10.00–18.00
piątek:                10.00–16.00
sobota:               galeria nieczynna
niedziela:           galeria nieczynna

/Materiały prasowe/


Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj naszą działalność: https://buycoffee.to/warsawnow

Przeczytaj też:

muzeum narodowe w warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik