Laureaci 26. MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKATU

Laureaci 26. MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKATU.

W dniu 9 czerwca 2018 roku po dwudniowych obradach, Jury 26. Międzynarodowego Biennale Plakatu, w składzie Zdzisław Schubert (Polska, przewodniczący Jury), Jianping He (Niemcy), Anna Naumova (Rosja), Jerzy Skakun (Polska) oraz Catherine Zask (Francja) podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród w tegorocznej edycji konkursu głównego:
 
Złoty medal oraz nagroda 20 000 PLN:
ELMO: Thomas Couderc i Clément Vauchez (Francja), za plakat pt. „Jazzdor / Strasbourg Jazz Festival”, 2017
 
Srebrny medal oraz nagroda 15 000 PLN: 
Vladimir Chaika (Rosja), za plakat pt. „Swarovski”, 2017
 
Brązowy medal oraz nagroda 10 000 PLN:
Kazunari Hattori (Japonia) za plakat pt. „A Cup of Sake”, 2016
 
W uzasadnieniu swojej decyzji członkowie Jury poinformowali, że pierwsza nagroda została przyznana za „rytm liternictwa i elementów graficznych oddających ducha jazzu.” Zwycięski plakat jest „grą z tym, co widoczne i zasłonięte”. Drugą nagrodę przyznano za „sarkastyczne spojrzenie na rewolucję oraz to, co się z nią stało”, z kolei plakat nagrodzony trzecim miejscem został wyróżniony za „siłę japońskiej estetyki wyrażoną subtelnymi środkami.”
 
Jury przyznało również nagrodę honorową im. Józefa Mroszczaka. Jej laureatem został Łukasz Luka Rayski za plakat pt. „Konstytucja” z 2016 r. Wyróżniona praca została nagrodzona za „inteligentne skojarzenie liter występujących w słowie “Konstytucja” wydobywające ukryte wyrazy i znaczenia.”
 
Na wystawę konkursu głównego przyjęto 245 prac 158 artystów z 30 krajów. Zgodnie z regulaminem prace zostały dopuszczone do udziału w 26 edycji MBP.
 
Natomiast w konkursie tematycznym pt. Niepodległa, zorganizowanym z okazji przypadających w 2018 roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz analogicznych rocznic w innych krajach regionu, spośród 848 zgłoszeń – zgodnie z regulaminem, po preselekcji – do konkursy dopuszczone zostały 84 prace 78 artystów z 18 krajów. Jury przyznało w nim następujące nagrody:
 
Złoty medal oraz nagroda 25 000 PLN:
Tu Shen (Chiny), za plakat pt. „The Cost of Safety”, 2014
Srebrny medal oraz nagroda 15 000 PLN:
Wojciech Domagalski (Polska), za plakat pt. „Polska”, 2018

Brązowy medal oraz nagroda 10 000 PLN: 
Mingliang Li (Chiny), za plakat pt. „Poland 100th, 2018

 
Pierwszą nagrodę przyznano za interpretację „masowej kontroli społeczeństw oraz zagrożeń z tym związanych”. Druga nagroda została przyznana za „przeniesienie idei konkursu na arenę cyrkową”, w której „podium jest elementem radości, a jednocześnie pustki”, a trzecia za „swobodne i ekspresyjne skojarzenia chińskiego artysty na temat Polski.”
 
Biennale potrwa do 15 lipca. Wystawę konkursu głównego obejrzeć można w galerii Salon Akademii, przy ul. Krakowskie Przedmieście 5, na terenie Akademii Sztuk Pięknych (wejście od ul. Traugutta).
 
źródło: materiały prasowe
Program 26. Biennale Plakatu tu – klik
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.