Kto dzwonił? – sprawdzanie nieznanego numeru telefonu

Prawie wszyscy korzystamy dziś z telefonów komórkowych i internetu. Jedno jest zresztą ściśle powiązane z drugim – nowoczesne smartfony bez trudu bowiem łączą się z siecią i zapewniają nam możliwość korzystania ze wszystkich jej możliwości. Nic więc dziwnego, że niesie to za sobą także pewnego rodzaju zagrożenia. Mowa tu zarówno o internetowych naciągaczach, jak i telefonicznych oszustwach. Te ostatnie mogą zacząć się niewinnie – na przykład od nieznanego numeru na wyświetlaczu naszego urządzenia.

Co oznacza nieznany numer?

Nieznany numer na wyświetlaczu naszego telefonu to nic innego, jak połączenie, którego adresata nie mamy zapisanego w liście naszych kontaktów. W wielu osobach budzi ono stres lub nawet panikę i odruchowo odrzucają oni tego rodzaju próbę kontaktu. Kojarzy im się ona bowiem z próbami oszustw czy naciągnięć. Nie jest to bynajmniej reakcja pozbawiona sensu – wielu nieuczciwych sprzedawców czy naciągaczy żeruje bowiem na naszej naiwności, łatwowierności czy niewiedzy. Okazuje się jednak, że nie każdego tego rodzaju połączenie musi wiązać się pośrednim lub bezpośrednim niebezpieczeństwem. Nieznany numer może być przecież powiązany ze znaną i bliską nam osobą, która utraciła dostęp do swojego identyfikatora (na przykład w wyniku zagubienia lub kradzieży urządzenia). Z nieznanego numeru może próbować się z nami skontaktować również nasz bank czy operator sieci komórkowej. Z tego rodzaju połączeniem może mieć również coś wspólnego instytucja państwowa, firma czy osoba, która posiada istotne dla nas informacje. Nic więc dziwnego, że spora część użytkowników stara się odnaleźć nadawcę połączenia w sieci i wykorzystuje do tego celu na przykład wyszukiwarkę internetową. 

Gdzie sprawdzić właściciela nieznanego numeru?

Internet jest obecnie największą bazą danych, w której znajdziemy także sporo informacji dotyczących nieznanych numerów. Już z poziomu wyszukiwarki uda nam się namierzyć telefony, które powiązane są z jakąś firmą lub instytucją. Z pomocą może przyjść nam także serwis https://infonumer.pl, który jest swoistą bazą opinii o numerach, z której codziennie korzystają użytkownicy sieci. Dzięki serwisowi możemy rozpoznać zarówno potencjalne zagrożenie, jak i przydatne numery, które w przyszłości mogą się z nami kontaktować (wyjątkowo często wyszukiwanym numerem jest na przykład 222703770). Pamiętać należy, że poznanie właściciela danego numeru nie zawsze jest możliwe. Większość tego rodzaju serwisów działa także w oparciu o płatny model – przed skorzystaniem z ich usług warto więc zapoznać się z ich regulaminem czy cennikiem. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.