JAJKO Drozda Joanna Rajkowska

Jajko Rajkowska

Jajko Joanny Rajkowskiej to nowa instalacja artystyczna, która pojawiła się na placu Pięciu Rogów w Warszawie.

Jajko jest dwumetrowe, niebieskie w czarne plamki i wykonane z gipsu akrylowego. Z wnętrza jajka słychać dźwięki pisklęcia drozda śpiewaka, które wykluwa się ze skorupy. Jajko reaguje na zbliżających się ludzi i zaprasza do przytulenia się i wsłuchania w bicie serca ptaka.

Rzeźba Joanny Rajkowskiej "Pisklę. Drozd śpiewak"

Instalacja ma być testem wrażliwości warszawiaków i symbolem relacji międzygatunkowych. Koszt projektu wyniósł ćwierć miliona złotych.

Ono specjalnie ma intensywny kolor, żeby mogły zadziałać warunki atmosferyczne, a faktura jajka stawała się coraz ciekawsza – mówiła dzisiaj artystka. – Jest to swojego rodzaju test wrażliwości warszawiaków, w moim zamierzeniu jest obiektem surrealnym i umieszcza nas w zupełnie innej czasoprzestrzeni, konkretnie ptasiej czasoprzestrzeni. Projekt powstał w 2018 roku w pracowni Michała Kempińskiego – wspominała Joanna Rajkowska.

Zarząd Dróg Miejskich zlecił wykonanie projektu rzeźby na placu w 2019 r. Realizacja poprzedzona była uzgodnieniami z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik