Dlaczego warto chronić swoją prywatność w Internecie?

Dlaczego warto chronić swoją prywatność w Internecie

Internet jest nieodłączną częścią współczesnego życia. Z połączenia sieciowego pośrednio korzystają niemalże wszyscy. Coraz więcej usług w przestrzeni publicznej jest zorientowanych na działanie drogą online. Przez sieć można dokonać zakupów, opłacać rachunki czy nawiązywać nowe kontakty. Wciaż przestrzeń ta jest bagatelizowana pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Przestępcy wykorzystują sieć do nielegalnych działań. Zagrożeń płynących z utraty prywatności w sieci jest bardzo dużo. Wskazujemy, dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo naszych danych w sieci.

Silne hasło to nie wszystko

Tworząc konto w banku czy kreując nowy profil w mediach społecznościowych jesteśmy zobligowani do utworzenia unikatowego, silnego hasła. Wiele portali stosuje podwójną weryfikację, czyli tzw. dwuetapowy proces logowania. Wszystko to w zamyśle ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszych danych na wypadek ataku hakerskiego. Plaga utraty kont zmusiła potentatów do wdrożenia coraz to bardziej skomplikowanych metod logowania. Niestety, ustanowienie oryginalnego i trudnego hasła to nie wszystko, co możemy zrobić w kontekście ochrony naszych danych. Wiele wrażliwych informacji udostępniamy bowiem… całkowicie dobrowolnie, pobieżnie zaznaczając zgody marketingowe i nie wnikając w treść regulaminów witryn. Kiedy firmy pośredniczące zdobędą nasz adres e-mail lub numer telefonu – możemy być niemalże pewni, że już niedługo rozdzwonią się do nas telemarketerzy oferujący szereg „interesujących” ofert. Wszystko to przez zbyt pochopne i nierozsądne udostępnianie swoich danych.

  • Rozważnie czytaj regulaminy przed utworzeniem nowego konta,
  • Jeśli nie jest to konieczne, to nie podawaj numeru telefonu lub adresu zamieszkania na stronie,
  • Chroń swoją tożsamość ustawiając widoczność profilu na tryb prywatny.

Przestępcy obserwują co robisz

Znane są przypadki włamań do mieszkań i rabunków, w momencie kiedy właściciele posesji udali się na wakacje. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że okradzeni mieszkańcy zamieszczają na portalach społecznościowych zdjęcia z wakacji, chwalą się długością pobytu i wskazują, kiedy wrócą do domu. Dzielenie się swoją radością nie tylko z gronem bliskich znajomych, ale również z publiczną rzeszą niezweryfikowanych obserwatorów, grozi wzrostem zainteresowania ze strony nieuczciwych osób. Ci, korzystając z okazji, mogą zdecydować się na obrabowanie domu. Odnalezienie adresu zamieszkania, nawet jeśli nie udostępnialiśmy go w sieci, nie jest specjalnie trudne. Możemy być bowiem na celowniku złodziei, którzy upatrują swojej okazji i tylko czekają, aż na dłuższą chwilę opuścimy swoją posiadłość. Część informacji dotyczących m.in. miejsca prowadzenia swojej działalności gospodarczej dostępna jest w internetowym rejestrze – dla każdego, bez wyjątku. Wnikliwy złodziej z pewnością nie będzie miał problemów z ustaleniem naszego miejsca zamieszkania.

  • Udostępniaj zdjęcia tylko swoim znajomym.
  • Jeśli wstawiasz zdjęcia, rób to z kilkudniowym opóźnieniem.
  • Zabezpiecz dom i poleć bliskiej osobie doglądanie mieszkania w czasie twojej nieobecności.

Prywatność na sprzedaż

Przeglądanie stron internetowych wiąże się z pozostawianiem po sobie trwałego śladu. O tym fakcie dowiadujemy się często z mediów, gdy na komputerze przestępcy znaleziono informacje o przeglądanych przez niego stronach czy aktywności w sieci. Nawet po wyczyszczeniu historii przeglądarki różnego rodzaju dane są przechowywane i wysyłane do dostawcy internetowego. Granica między prywatnością a możliwością uzyskania o nas wielu informacji została nieco zatarta. Osobną historią są tzw. ciasteczka, czyli niewielkie pliki zbierające informacje o naszych preferencjach. Cały pakiet ciasteczek pozwala firmom marketingowym na określenie niemalże dokładnie naszych preferencji zakupowych. To dlatego otrzymywane reklamy są bliskie naszym zainteresowaniom. Możemy jednak chronić swoją prywatność korzystając m.in. z prywatnych trybów przeglądarki czy nie wyrażając zgody na zbieranie informacji o naszych działaniach. Część opcji jesteśmy w stanie zmienić z poziomu ustawień przeglądarki, gdzie często domyślnie już zaznaczono, że zgadzamy się na zbieranie danych marketingowych.

  • Jeśli nie chcesz aby zbierano o tobie dane, wyłącz tryb zgód marketingowych na danej witrynie.
  • Rozważ skorzystanie z sieci VPN do ukrycia swojego prawdziwego IP. Żeby wybrać odpowiednią usługę, możesz skorzystać w tym celu z rankingu VPN.
  • Możesz także korzystać z prywatnego trybu przeglądania sieci, wówczas mniej udostępniamy o sobie mniej danych.
  • Dbaj o prywatność w sieci – zmniejszasz ryzyko zwrócenia na siebie uwagi i zabezpieczasz swoje interesy.
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.