Belweder otwarty dla zwiedzających 15 sierpnia 2020

W sobotę 15 sierpnia 2020 roku w godz. 11.00-17.00 z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej udostępnia dla zwiedzających Rezydencję Prezydenta RP Belweder.

Podczas zwiedzania goście będą mogli obejrzeć: gabinet Józefa Piłsudskiego z wieloma autentycznymi pamiątkami po Marszałku, a także Salę Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa, otwartą przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 24 lipca 2020 roku. W sali prezentowane są dokumenty związane z Rządem Obrony Narodowej, m.in.: akt nominacji Wincentego Witosa na Prezydenta Ministrów, akty nominacji ministrów, protokoły z posiedzeń Rady Ministrów oraz Rady Obrony Państwa, a także rządowe ulotki i odezwy do narodu. Wystrój Sali dopełniają plakaty propagandowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Dodatkową atrakcją dla gości odwiedzających Rezydencję Belweder będzie ekspozycja przygotowana przez Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, na której zaprezentowane zostaną wybrane oryginalne dokumenty polskiego radiowywiadu z 1920 roku wpisane na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.

Materiały polskiego wywiadu radiowego z okresu Bitwy Warszawskiej stanowią jedno z pierwszych świadectw wykorzystania nasłuchu radiowego i rozszyfrowania kodów przeciwnika. Ich szczególne znaczenie polega na tym, że nasłuch radiowy i zastosowane podczas Bitwy Warszawskiej nowe techniki dekryptażu po raz pierwszy w historii odegrały przesądzającą rolę dla wyniku bitwy i całej wojny.

Wejście do Belwederu od strony pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa sanitarnego obowiązuje regulamin zwiedzania, z którym można będzie zapoznać się przed wejściem do obiektu.

UWAGA: Każdy zwiedzający musi mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem.

źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1902,belweder-otwarty-dla-zwiedzajacych.html

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.