83-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze

83-latka uwierzyła oszustom i straciła pieniądze.

Policjanci ponownie przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Właśnie tak stało się wczoraj na Ursusie. 83-letnia kobieta wysłuchała poleceń rzekomego policjanta z Centralnego Biura Śledczego Policji i dalej zgodnie z przekazywaną jej na bieżąco instrukcją – przekazała pieniądze mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania.

Policjanci z komisariatu w Ursusie przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Wczoraj na terenie Ursusa doszło do takiego zdarzenia. Do 83-latki zatelefonował mężczyzna podając się za policjanta z Centralnego Biura Śledczego Policji. Wmówił pokrzywdzonej, że jej pieniądze w banku są zagrożone i polecił wypłacić wszystkie oszczędności. 83-latka udała się do banku, gdzie wypłaciła pieniądze. Następnie po powrocie do mieszkania oczekiwała na dalsze instrukcje. Po pewnym czasie przyszedł do niej mężczyzna, który podał się za policjanta CBŚ. Kobieta oddała fałszywemu funkcjonariuszowi pieniądze i straciła 35 000 złotych.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą. Dlatego tez prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 22 603 93 50, 22 603 93 51.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeniec czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”.

Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

źródło: http://policja.waw.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.