17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida”

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida” odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Helios Polska, JCC Warszawa, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Czary i Mindspace Warszawa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl. Tegoroczny festiwal został dedykowany urodzonemu w Łodzi światowej sławy producentowi filmowemu Arturowi Braunerowi. Podczas ceremonii otwarcia festiwalu widzowie obejrzą polską premierę filmu „Crescendo #makemusicnotwar” w reżyserii Dror Zahavi, który wyprodukowała córka laureata Honorowej Kamery Dawida Alice Brauner. To historia wybitnego dyrygenta, który tworzy palestyńsko-izraelską orkiestrę i musi pogodzić rodzące się w niej napięcia. W programie tegorocznego festiwalu znalazło się ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z Polski i całego świata. Zobaczymy między innymi filmy z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady, UK, Niemiec, Królestwa Niderlandów, Francji, Szwajcarii czy Węgier.


18.11, PONIEDZIAŁEK, Muzeum POLIN, godz. 14:00

Pokaz w ramach retrospektywy filmów Artura Braunera – laureata Honorowej Kamery Dawida 2019 

 

Cudowne dzieci (Wunderkinder), reż. Marcus Rosenmüller, producent Artur Brauner, Niemcy 2011, 96 min, od lat 12, dramat

 

Czy w czasie drugiej wojny światowej była możliwa przyjaźń pomiędzy Niemcami i Żydami? Dwójka utalentowanych muzycznie żydowskich dzieci zaprzyjaźnia się z niemiecką dziewczynką. Czy ta przyjaźń przetrwa próbę tragicznych wydarzeń wojny? Film dedykowany pamięci ponad 1,5 miliona żydowskich dzieci zamordowanych podczas II wojny światowej. 

 

NAGRODY, FESTIWALE: LA JFF 2011, Toronto JFF 2011, Washington JFF 2011, Jerusalem IFF 2011, San Diego JFF 2012, Warsaw JFF 2012, UK JFF 2012, Miami JFF 2013, Zagreb JFF 2013.

Język: niemiecki. Napisy: polskie i angielskie.

 

 

18.11, PONIEDZIAŁEK, Muzeum POLIN, godz. 16:45 

PREMIERA POLSKA

 

Ganz: jak odebrali mi Garbusa, reż. Suzanne Raes, Holandia 2019, 55 min, dokument

 

„Ganz” to frapująca, nigdy wcześniej nieopowiedziana historia żydowskiego inżyniera, którego pionierskie projekty przyniosły spełnienie marzenia Adolfa Hitlera o „samochodzie dla ludu”, Volkswagenie Beetle, czyli Garbusie. Reichskanzler Hitler podzielał entuzjazm Josefa Ganza dla rozwoju motoryzacji, ale uznawał, że samochodowa rewolucja musi dokonać się bez udziału Żydów. Po kampanii oszczerstw i intryg, ekscentryczny inżynier, który olśnił Niemców prototypem swojego auta już w 1932 roku, musiał uciekać z Niemiec, utraciwszy wszystko oprócz życia.  

Język: niderlandzki, niemiecki, angielski. Napisy: polskie i angielskie. 

 

18.11, PONIEDZIAŁEK, Muzeum POLIN, godz. 19:30 

CEREMONIA OTWARCIA FESTIWALU 

PREMIERA POLSKA

 

Crescendo #makemusicnotwar, reż. Dror Zahavi, prod. Alice Brauner, Niemcy 2019, 102 min, dramat

 

Wybitny dyrygent tworzy młodzieżową, izraelsko-palestyńską orkiestrę. Obie grupy utalentowanych muzyków pod wodzą wyemancypowanej Palestynki Layli i przystojnego Żyda Rona darzą się jednak głęboką nieufnością. Czy młodzi ludzie, doświadczeni przez zamachy i okupację, zapomną podczas tygodni prób w górach Tyrolu o wzajemnej nienawiści? A może większą nadzieję na porozumienie daje nie muzyka, ale nieoczekiwana miłość? „Crescendo” wieńczy pełen napięcia, poruszający finał.

Spotkanie z autorami filmu. 

 

NAGRODY, FESTIWALE: Munich IFF 2019, Berlin JFF 2019

 

Język: niemiecki, hebrajski, arabski, angielski. Napisy: polskie i angielskie. 

 

19.11.2019, WTOREK, Kino CZARY, godz. 18:00 

Warszawa: miasto podzielone, reż. Eric Bednarski, Polska 2019, 70 min, dokument

 

Rok 1941. Młody Polak, ryzykując życiem, kręci amatorski film ukazujący rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. Odkryta po latach taśma staje się pretekstem dla reżysera filmu Erica Bednarskiego, by zadać pytanie, czym dla miasta wtedy i dzisiaj, jest odgrodzenie jego części, eksterminacja mieszkańców i destrukcja.

Spotkanie z autorem filmu. 

 

Język: polski, angielski. Napisy: polskie, angielskie.

 

19.11.2019, WTOREK, Kino CZARY, godz. 20:00 

Pokaz w ramach retrospektywy filmów Artura Braunera – laureata Honorowej Kamery Dawida 2019 

 

Za życie! (Auf das Leben!), reż. Uwe Janson, Niemcy 2014, 95 min, dramat

Scenariusz Thorsten Wettcke, Artur Brauner (idea), prod. Alice Brauner

PREMIERA POLSKA

 

Los nie obchodził się łaskawie ze starzejącą się piosenkarką kabaretową Ruth i ciężko chorym Jonasem. Jednak pomimo wielkiej różnicy wieku i kompletnie odmiennych doświadczeń życiowych, łączy ich głęboka więź. Stają się dla siebie nawzajem celem dalszego istnienia. To opowieść o przedziwnej parze, którą stworzyli wielka dama niemieckiego kina, Hannelore Elsner, oraz przedstawiciel młodszego pokolenia niemieckich gwiazd, Max Riemelt. Spotkanie z producentką Alice Brauner.

 

NAGRODY, FESTIWALE: Montreal FF 2014, Haifa IFF 2014, Sao Paulo IFF 2014, Cleveland JFF 2015, LA JFF 2014

 

Język: niemiecki. Napisy: polskie i angielskie

 

19.11, WTOREK, JCC Warszawa, godz. 17:00 

 

Kamera Dawida przedstawia krótkie formy, 76 min i 58 min

 

Krótkie filmy dokumentalne i fabularne z różnych stron świata, reprezentujące różne gatunki, style i tematy. W programie znalazło się 8 filmów, wyświetlanych z krótką przerwą, w dwóch blokach filmowych.

 

Napisy: polskie i angielskie.

 

19.11, WTOREK, JCC Warszawa, godz. 19:45

 

Army of Lovers w Ziemi Świętej (BeEretz HaKodesh), reż. Asaf Galay

Izrael 2018, 61 min, dokument, LGBTQ

PREMIERA POLSKA

Szwedzki zespół Army of Lovers, łączący styl glamour i swobodę obyczajów kultury gejowskiej i drag queen z elementami kultury żydowskiej, ponad trzy dekady temu wyrósł na międzynarodową gwiazdę pop. Ale niewiele osób wie, że jego pochodzący z Algierii lider Jean-Pierre Barda w 2015 roku zdecydował się emigrować do Izraela. Pełen absurdalnego humoru film śledzi jego drogę od sztokholmskiej sceny gejowskiej, przez okres największej sławy, aż do aliji i poszukiwania nowego siebie w Tel Awiwie. 

Nagrody, festiwale: Haifa IFF 2018 – Najlepszy Dokument, Berlin JFF 2019.

 

Język: angielski, szwedzki, hebrajski. Napisy: polskie i angielskie. 

 

20.11.2019, ŚRODA, KINO HELIOS, godz. 18:00

 

Henri Dauman: Patrząc w górę, reż. Peter Kenneth Jones, USA 2018, 86 min, dokument

PREMIERA POLSKA 

 

Stał się jednym z najwybitniejszych fotoreporterów XX wieku. Pośród miliona negatywów w jego przepastnym archiwum są relacje z wielkich wydarzeń i intymne portrety sław, takich jak Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Andy Warhol, Elvis, JFK i Jean-Luc Godard. Perfekcjonista-samouk, Henri Dauman po raz pierwszy sam staje przed obiektywem, by opowiedzieć, jak przetrwał Holocaust i kolejne osobiste tragedie oraz jak, bez pieniędzy i języka, odnalazł nowe życie w Ameryce.

 

FESTIWALE, NAGRODY: San Francisco JFF 2019, LA JFF 2019 – Nagroda Publiczności, UK JFF 2019

 

Język: angielski, francuski. Napisy: polskie i angielskie. 

 

 

20.11.2019, ŚRODA, KINO HELIOS, godz. 20:00

 

MALOWANY PTAK (Nabarvené ptáče)

reż. Václav Marhoul, Czechy, Słowacja, Ukraina 2019, 169 min, dramat 

 

Dramatyczna historia sześcioletniego żydowskiego chłopca w czasie II wojny światowej, który doświadcza niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony mieszkańców anonimowej wsi gdzieś w Europie Wschodniej. Czarno-biała ekranizacja bestsellerowej powieści Jerzego Kosińskiego. Scenariusz filmu otrzymał wyróżnienie podczas 7 edycji ScripTeast w 2013 roku. Film pokazany w konkursie festiwalu w Wenecji oraz na festiwalu w Toronto i na Warszawskim FF 2019!

 

Festiwale, Nagrody:

Venice IFF 2019, Toronto IFF 2019, Warsaw IFF 2019, Camerimage 2019

 

Język: czeski, niemiecki, rosyjski. Napisy: polskie i angielskie.

 

 

21.11, CZWARTEK, MINDSPACE, godz. 17:30

 

Army of Lovers w Ziemi Świętej (BeEretz HaKodesh), reż. Asaf Galay

Izrael 2018, 61 min,  dokument, LGBTQ

PREMIERA POLSKA

Dyskotekowe hity „Crucified” i „Obsession” wywarły wpływ na europejską muzykę pop lat 90. Trudno zapomnieć ich krzykliwych, kiczowatych teledysków. Szwedzki zespół Army of Lovers, łączący styl glamour i swobodę obyczajów kultury gejowskiej i drag queen z elementami kultury żydowskiej, ponad trzy dekady temu wyrósł na międzynarodową gwiazdę pop. Ale niewiele osób wie, że jego pochodzący z Algierii lider Jean-Pierre Barda w 2015 roku zdecydował się emigrować do Izraela. Dokumentalista Asaf Galay w pełnym absurdalnego humoru filmie śledzi jego drogę od sztokholmskiej sceny gejowskiej, przez okres największej sławy aż do aliji i poszukiwania nowego siebie w Tel Avivie. 

 

Nagrody, festiwale: Haifa IFF 2018 – Najlepszy Dokument, Berlin JFF 2019.

Język: angielski, szwedzki, hebrajski. Napisy: polskie i angielskie. 

 

21.11.2019, CZWARTEK, KINO HELIOS, godz. 18:00

 

Ci, którzy pozostali (Akik maradtak), reż. Barnabás Tóth, Węgry 2019, 83 min, dramat

PREMIERA POLSKA 

Węgierski kandydat do Oscarów 2020! 

 

Ocalały z obozu koncentracyjnego, 42-letni lekarz Aldo żyje samotnie w Budapeszcie. 16-letnia Klára buntuje się przeciwko swojej ciotce, wciąż pełna nadziei, że jej rodzice powrócą. Poznaje Aldo i wkrótce oboje odnajdują w sobie nawzajem coś, co od dawna było w ich życiu nieobecne. Liryczna opowieść o sile miłości, zwyciężającej nad konfliktami, poczuciem straty i traumą. „Ci, którzy pozostali” ukazuje historię uzdrowienia tych, którzy przetrwali Holocaust, oczami małej dziewczynki na powojennych Węgrzech.

 

FESTIWALE, NAGRODY: Telluride FF 2019, UK JFF 2019

Język: węgierski. Napisy: polskie i angielskie.

 

21.11.2019, CZWARTEK, KINO HELIOS, godz. 20:00

 

Złota, reż. Tomasz Knittel, Polska 2019, 84 min, dokument

 

Dom na Złotej przytulony jest do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Oddany został potomkom żydowskich przodków w ramach reprywatyzacji. „Złota” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce i we współczesnym świecie, bolesne studium związku w kryzysie tożsamości i o tym, czy i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć…

 

FESTIWALE, NAGRODY: Docs Against Gravity 2019, Krakowski FF 2019

Język: polski. Napisy: angielskie. 

 

 

Dziś, jutro… wczoraj, reż. Krzysztof Kadłubowski, Diana Kadłubowska, Polska 2019, 52 min, dokument

 

Film pt. „Dziś, jutro…wczoraj” to opowieść o rodzinie i trudnych relacjach z wojną i Holocaustem w tle. Babcia, matka i wnuczka. Trzy pokolenia, trzy kobiety, trzy różne światy, wszystkie połączone tą samą historią.

 

FESTIWALE, NAGRODY: Krakowski FF 2019

Język: polski. Napisy: angielskie. 

 

 

22.11.2019, PIĄTEK, KINO HELIOS, godz. 18:00

 

Podróż poślubna (Lune de miel), reż. Élise Otzenberger, Francja 2018, 88 min, komediodramat

PREMIERA POLSKA

 

Młodzi paryżanie, Anna i Adam, wyruszają w spóźnioną podróż poślubną do egzotycznej dla nich Polski. Ona chce lepiej poznać żydowskie korzenie rodziny, on liczy po prostu na beztroskie wakacje we dwoje. Czeka na nich kraj pełen absurdów, serdeczności, piękna i smutku. Debiut Élise Otzenberger to komedia o odkrywaniu żydowskiej tożsamości, podnosząca na duchu, ale momentami nieoczekiwanie rozdzierająca serce.  

 

FESTIWALE, NAGRODY: Moscow IFF 2019, LA JFF 2019, Washington JFF 2019, SF JFF 2019, UK JFF 2019

 

Język: francuski. Napisy: polskie i angielskie.

 

22.11.2019, PIĄTEK, KINO HELIOS, godz. 20:00

 

Skin. Gniew pod skórą , reż. Guy Nattiv, USA 2018, 118 min, dramat

PREMIERA POLSKA

 

Bryon Widner (poruszająca rola Jamiego Bella), członek neonazistowskiego gangu, usiłuje uciec od trudnej przeszłości i zbudować nowe życie. Nie wie, czy kiedykolwiek zdoła naprawić zło, które wyrządził. Odrzucenie nienawiści i przemocy wymaga przejścia bolesnych, kosztownych operacji, które pozwolą usunąć tatuaże symbolizujące mroczną przeszłość Bryona. Twórcą tej opartej na prawdziwej historii opowieści o odkupieniu jest izraelski reżyser i scenarzysta Guy Nattiv, który otrzymał Oscara za krótkometrażową wersję tego filmu.

 

Występują: Jamie Bell, Danielle Macdonald, Bill Camp, Vera Farmiga

NAGRODY, FESTIWALE: LA JFF – Nagroda Publiczności 2019, San Francisco JFF 2019, UK JFF 2019

Język: angielski. Napisy: polskie.

 

 

23.11.2019, SOBOTA, Muzeum POLIN, godz. 11:00 

Pokaz w ramach retrospektywy filmów Artura Braunera – laureata Honorowej Kamery Dawida 2019 

 

Marina, Mabuse i Morituri, reż. Kathrin Anderson, Oliver Schwehm, producentka Alice Brauner, Niemcy 2017, 52 min, dokument

 

W 1946 roku w całkowicie zniszczonym Berlinie 28-letni wówczas Artur Brauner zajął się produkcją filmową. Chciał opowiedzieć o cierpieniach, jakie nazistowski reżim zadał europejskim Żydom. Z biegiem lat stał się największym niemieckim producentem. W „Marina, Mabuse i Morituri” znakomitości branży filmowej oddają hołd osiągnięciom Artura Braunera.

Język: niemiecki. Napisy: polskie i angielskie.

 

Film poprzedzony projekcją krótkiego dokumentu:

Cenzor z Norymbergii, reż. Tim Raycroft, David Bussan, USA 2019, 14 min

 

 

23.11.2019, SOBOTA, Muzeum POLIN, godz. 12:00, SALA A

 

WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA „LOSJE”

 

Warsztaty pisania krótkich tekstów Loesje odbywają się w trakcie kreatywnego procesu w grupie. Uczestnicy wyrażają swoje myśli w postaci krótkich, niekonwencjonalnych haseł. Tym razem inspiracją będą: kultura żydowska, historia, przeszłość i teraźniejszość, film i język jidysz.

Projekt realizowany we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów.

 

Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: mediawjff@wjff.pl

 

Język: polski.

 

23.11, SOBOTA, Muzeum POLIN, godz. 13:00

 

Ziemia nieobiecana, reż. Raphael Bondy, Szwajcaria 2019, 52 min, dokument

 

„Ziemia nieobiecana” to opowieść o czworgu młodych Żydów etiopskiego pochodzenia przechodzących kryzys tożsamości, gdy ich społeczność spotyka się w wymarzonej ojczyźnie z rasizmem i wykluczeniem.

Nagrody, festiwale: Berlin JFF 2019

Język: hebrajski. Napisy: polskie i angielskie.

 

 

23.11, SOBOTA, Centrum Kultury Jidysz, godz. 14:00

Droga młodych (Mir Kumen On), reż. Aleksander Ford, Polska 1936, 60 min 

Zrekonstruowany w 2016 roku mało znany film Aleksandra Forda z 1936 roku „Mir Kumen On” (Droga młodych).

 

OPIS POD zdejciem do filmu:

Kadr z filmu ,,Mir kumen on”, reż. A. Ford, 1936, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

 

Język: jidysz. Napisy: polskie.

Partner pokazu: LOGO FINA

 

23.11, SOBOTA, Muzeum POLIN, godz. 14:45

 

Ziva Postec. Montażystka „Shoah”, reż. Catherine Hébert, Kanada 2018, 92 min, dokument

PREMIERA POLSKA

 

Choć pozostaje w cieniu Claude’a Lanzmanna, Ziva Postec była niezastąpiona przy powstawaniu monumentalnego dokumentu na temat Zagłady. Poświęciła 6 lat na montaż 9-godzinnego filmu z 350 godzin wywiadów ze świadkami i uczestnikami Holocaustu. W poruszającej relacji opowiada, jakie piętno odcisnęła na jej życiu ta podróż do jądra ciemności.

 

FESTIWALE, NAGRODY: Jerusalem FF 2019, Berlin JFF 2019, UK JFF 2019

Język: angielski, francuski, hebrajski. Napisy: polskie, angielskie.

LOGO KANADY

 

 

23.11, SOBOTA, Muzeum POLIN, 17:00

 

Czarny miód, Życie i poezja Abrahama Suckewera, reż. Uri Barbash, producent Yair Qedar, Izrael 2018, 76 min, dokument

 

Niewiarygodna historia Abrahama Suckewera, największego poety tworzącego w jidysz, który z rąk nazistów uratował żydowskie rękopisy, przeżył II wojnę światową dzięki specjalnemu planowi ratunkowemu Stalina, zeznawał w procesach norymberskich, po czym zmarł nikomu nieznany w Tel Awiwie. Ten film jest częścią wyjątkowego projektu – Hebrajczycy, poświęconego poetom żydowskim, który na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hajfie w 2018 roku zdobył wyróżnienie w sekcji „Pomiędzy izraelską a żydowską tożsamością”.

 

Spotkanie z poducentem Yairem Qedarem. Prowadzanie Lihi Nagler z udziałem Anny Rozenfeld.

FESTIWALE, NAGRODY: Washington JFF 2019, Toronto JFF 2019, LA IFF 2018, Jerusalem IFF 2018

 

Język: hebrajski, jidysz. Napisy: polskie i angielskie.

 

Film poprzedzony projekcją krótkiej animacji:

Milczenie Profesora Tosly (Dos shvaign fun Professor Tosla), reż. Ilan Stavans, Meksyk 2019, 23 min

Język: jidysz. Napisy: polskie i angielskie.

23.11, SOBOTA, Muzeum POLIN, 20:00

 

GEULA, reż. Yossi Madmoni, Boaz Yehonatan Yaacov, Izrael 2018, 104 min, dramat

PREMIERA POLSKA

 

Menachem, były wokalista rockowego zespołu, jest religijnym żydem i samotnym ojcem 6-letniej Geuli. Kiedy u jego córki lekarze diagnozują nowotwór, musi znaleźć sposób, by opłacić kosztowną terapię. Chcąc ocalić życie Geuli, skrzykuje dawnych kolegów z zespołu i wyrusza z nimi w ostatnią trasę, w czasie której przywoła bolesną przeszłość, by w ten sposób ocalić także siebie.

FESTIWALE, NAGRODY: Jerusalem IFF 2018 , Karlovy Vary IFF 2018 – Najlepszy Aktor, Toronto IFF 2018, 3 Nominacje do Izraelskiej AkademiI Filmu i TV 2019: Najlepszy Aktor, Najlepsza Muzyka, Najlepszy Scenariusz

 

 

Język: hebrajski. Napisy: polskie i angielskie.

 

24.11.2019, NIEDZIELA, Muzeum POLIN, godz. 11:00

 

Kamera Dawida przedstawia krótkie formy, 71 min

Krótkie filmy dokumentalne i fabularne z różnych stron świata, reprezentujące różne gatunki, style i tematy. W programie znalazło się 5 filmów.

Napisy: polskie i angielskie.

 

24.11, NIEDZIELA, Muzeum POLIN, godz. 12:00 

 

Warsztaty z dubbingu dla dzieci 7-10 lat

Trampolina do Kina

24.11, NIEDZIELA, Muzeum POLIN, godz. 12:00 

Warsztaty z dubbingu dla dzieci 7-10 lat

Trampolina do Kina 

Zapraszamy na warsztaty dubbingowe, na których wspólnie obejrzymy film animowany i zainspirowani nim spróbujemy popracować z naszym głosem i mikrofonem. Warsztat organizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy we współpracy ze studiem Film Factory Studio, odpowiedzialnym za dubbing wielu filmów dla dzieci. 

Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracjiLiczba miejsc ograniczonaZgłoszenia: trampolina@ckf.waw.pl

Język: polski.

PARTNER: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – logo CKF 

 

Zapraszamy na warsztaty dubbingowe, na których wspólnie obejrzymy filmy animowane i zainspirowani spróbujemy popracować z naszym głosem i mikrofonem. 

Warsztat realizowany ze studiem Film Factory Studio, odpowiedzialnym za dubbing wielu filmów dla dzieci.

 

Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia: trampolina@ckf.waw.pl

Język: polski.

logo CKF 

 

24.11.2019, NIEDZIELA, Muzeum POLIN, godz. 13:00

 

93Queen. Chasydki na ratunek!, reż. Paula Eiselt, USA 2018, 86 min, dokument PREMIERA POLSKA 

 

„93Queen” to historia Rachel „Ruchie” Freier, chasydzkiej prawniczki i matki sześciorga dzieci, która w zdominowanej przez mężczyzn religijnej społeczności na Brooklynie postanawia stworzyć kobiece pogotowie ratunkowe.

FESTIWALE, NAGRODY: Atlanta JFF 2019, Boston JFF 2019, HotDocs 2019, Jerusalem FF 2019, San Francisco JFF 2019,  UK JFF 2019, Zagreb JFF 2019

 

 

Język: angielski. Napisy: polskie.

 

Pokaz poprzedzony krótkim metrażem:

Syn mojego ojca, reż. Hillel Rate, Izrael 2018, 32 min, dokument

 

24.11, NIEDZIELA, Centrum Kultury Jidysz, godz. 14:00 

 

Kruk – Ze’ev Żabotyński, reż. Ayelet Ofarim, producent Yair Qedar, Izrael 2015, 60 min, dokument biograficzny

 

Portret jednej z najbardziej spornych postaci w historii Izraela. Urodzony w Odessie Żabotyński, często upamiętniany jako ojciec-założyciel izraelskiej skrajnej prawicy, w uzupełnionym efektownymi animacjami filmie Ayelet Ofarim jawi się jako pełen sprzeczności bohater walki o państwo żydowskie.

 

Spotkanie z producentem Yairem Qedarem.  Prowadzenie Lihi Nagler.

 

Język: hebrajski, angielski. Napisy: polskie i angielskie.

 

24.11, NIEDZIELA, Muzeum POLIN, 16:00  

 

Zelda: Prosta kobieta, reż. Yair Qedar, Izrael 2015, 55 min, dokument, biografia

 

Opublikowała swój pierwszy zbiór wierszy w wieku 53 lat, stając się znaczącą postacią w literaturze hebrajskiej. Z niepokazywanych dotychczas materiałów archiwalnych i spotkań z jej przyjaciółmi i ukochanymi (Amos Oz, Chava Alberstein) powstaje łagodny filmowy portret pierwszej religijnej poetki Zeldy Mishḳovsḳi.

 

Spotkanie z reżyserem Yairem Qedarem. Prowadzanie Lihi Nagler.

Język: hebrajski, angielski. Napisy: polskie i angielskie. 

 

24.11, NIEDZIELA, Muzeum POLIN, godz. 19:00

WIECZÓR ZAMKNIĘCIA

 

Mam na imię Sara (My Name Is Sara), reż. Steven Oritt, USA, Polska 2019, 111 min, dramat

PREMIERA WARSZAWSKA

 

Oparta na faktach historia 13-letniej polskiej Żydówki, której całą rodzinę naziści wymordowali we wrześniu 1942 roku. Po dramatycznej ucieczce na wieś Sara przejmuje tożsamość szkolnej przyjaciółki i znajduje schronienie u ukraińskiego chłopa i jego młodej żony. Wkrótce pozna mroczne sekrety małżeństwa, sama rozpaczliwie chroniąc własną tajemnicę.

 

Występują: Zuzanna Surowy, Michalina Olszańska, Eryk Lubos, Paweł Królikowski, Konrad Cichoń

Po filmie spotkanie z reżyserem i aktorami.

 

Język: angielski i polski. Napisy: polskie. 


PROGRAM: www.wjff.pl

WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY BEZPŁATNY. OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI. Na galę otwarcia i zamknięcia wejściówki wydajemy w Muzeum Polin na 2 godziny przed pokazami. Na pozostałe seanse wejściówki można odbierać w dniu pokazów, tylko w miejscach, w których te pokazy się odbywają (w godzinach otwarcia) – np. na seans w kinie Helios odbieramy wejściówki tylko danego dnia i tylko w kasach kina Helios. Zasady korzystania z wejściówek: prosimy o pojawienie się przed salą kinową z wejściówkami na wybrany seans na minimum 10 minut przed rozpoczęciem projekcji. Później do sali będą wpuszczane osoby, które nie odebrały wcześniej bezpłatnych biletów i nie możemy zagwarantować wolnych miejsc. Jedna osoba może pobrać jednorazowo do czterech wejściówek na wybrany film.
————————
17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, 18-24 listopada 2019 r.
Muzeum POLIN (ul.Anielewicza 6), Kino Helios Blue City (al. Jerozolimskie 179), Centrum Kultury Jidysz (ul. Andersa 15), JCC Warszawa (ul.Chmielna 9A), Kino Czary (ul. Chłodna 31), Mindspace Warszawa (ul. Koszykowa 61).
Projekt współfinansowany przez: Biuro Kultury m. st. Warszawy, Samorząd Woj. Mazowieckiego, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie ŻiH.

PROGRAM: www.wjff.pl
Organizator: Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl


The 17th Warsaw Jewish Film Festival will take place from the 18th to the 24th of November, 2019 at the POLIN Museum of the History of Polish Jews, Helios Cinema, JCC Warsaw and the Center for Yiddish Culture, Czary Cinema, Mindspace Warsaw. The event is held under the honorary patronage of the Mayor of Warsaw Rafał Trzaskowski and the Marshal of the Mazowieckie Voivodeship Adam Struzik. The festival is organized by the Camera of David WJFF.pl Foundation. This year’s festival is dedicated to the world-renowned film producer Artur Brauner, born in Łódź. The opening ceremony will feature the Polish premiere of the film “Cresendo # makemusicnotwar”, directed by Dror Zahavi and produced by the daughter of the Honorary Camera of David Award winner, Alice Brauner. It is the story of an outstanding conductor who creates a Palestinian-Israeli orchestra. The screening will be followed by a Q&A with the film creators. The program of the 17th Warsaw Jewish Film Festival will include over 30 new Jewish films from Poland, Israel, Canada, Germany, France, Hungary, the Netherlands, the United States and Great Britain.
————————
ADMISSION TO ALL SCREENINGS IS FREE. Free tickets for the opening and closing ceremony can be picked up at the Polin Museum 2 hours before the screenings. For all other screenings, on each day, tickets will be issued for the screenings held on this day. At the box office of a given cinema, tickets will be available only for screenings to be held at that cinema. Terms of use of free tickets: we kindly ask all ticket holders to arrive at the cinema at least 10 minutes prior to the screening of the film. After this time, people who have not picked up their free tickets at an earlier time will be admitted and we cannot guarantee the availability of seats. One person is entitled to pick up four free tickets for a given film.
————————
17th Warsaw Jewish Film Festival, November 18-24, 2019
POLIN Museum (6 Anielewicza Street), Helios Cinema (179 Aleje Jerozolimskie Street) JCC Warsaw (9A Chmielna Street), Center for Yiddish Culture (15 Andersa Street), Czary Cinema (ul. Chłodna 3), Mindspace Warsaw (ul. Koszykowa 61).
Website: www.wjff.pl/en
Organizer: Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.