
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2025 odbędzie się w Warszawie w dniach 23–26 kwietnia 2025. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Szlakiem Domów Tańca” i jak co roku będzie świętem muzyki tradycyjnej, tańca, rzemiosła i wspólnoty.
Cztery dni koncertów, warsztatów, potańcówek, benefis warszawskiego Domu Tańca, Targowisko Instrumentów, nauka tańca, zajęcia dla dzieci – to tylko niektóre atrkacje 16. Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
W tym roku koncerty festiwalowe będą opowieścią o idei domów tańca – ruchu, który zrodził się na Węgrzech w latach 70. zeszłego wieku, a w latach 90. dotarł do Polski i Słowacji. Powstał on z inicjatywy młodych ludzi zafascynowanych tradycyjną muzyką wiejską, do której tańczono kiedyś na weselach i potańcówkach. W wielu krajach powstały liczne inicjatywy i miejsca, gdzie do tańca zaczęły grać tradycyjne kapele i gdzie wracano do korzeni.
Festiwalowe wydarzenia
Pierwszy dzień festiwalu 23 kwietnia to, jak co roku, koncert laureatów konkursu Stara Tradycja. Dzień później zaplanowano benefis „30 lat Domu Tańca w Polsce”, który będzie świętem stowarzyszenia Dom Tańca. To inicjatywa, która w Polsce zainspirowała setki młodych ludzi do nauki tańca i gry u wiejskich muzykantów, do organizowania potańcówek, letnich taborów i różnych działań wokół muzyki i kultury tradycyjnej.
W tytułowym koncercie „Szlakiem domów tańca”, zaplanowanym na 25 kwietnia przedstawione zostaną utwory nawiązujące do muzycznych korzeni czterech krajów: Węgier, Francji (Bretanii), Słowacji i Polski.
Taniec na zakończenie
Ostatni dzień festiwalu to Targowisko Instrumentów, z pokazami pracy przy budowie instrumentów, mini koncertami oraz Małymi Mazurkami przygotowanymi do dzieci. Na zakończenie festiwalu zaplanowano 10-godzinną Noc Tańca. W warszawskiej Fortecy przy ul. Zakroczymskiej, zagrają kapele wiejskie i miejskie m. in. Warszawska Orkiestra Sentymentalna, HrayBery (Ukraina), Kapela Zastawnych, Gracze z Łęgu, goście z Węgier, Bretanii, Słowacji, Tęgie Chłopy, Janusz Prusinowski Kompania.
Festiwal odbywać się będzie w Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2, Terminalu Kultury Gocław, ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 oraz w Fortecy Kręgliccy, ul. Zakroczymska 12.
Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu.
źródło: UM Warszawa
Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj naszą działalność: https://buycoffee.to/warsawnow
Przeczytaj też:
