
15 najlepszych muzeów i galerii sztuki w Warszawie
Poniżej prezentuję subiektywny ranking najlepszych warszawskich muzeów i galerii sztuki. Na liście znalazły się państwowe muzea i prywatne galerie sztuki, które musicie odwiedzić w Stolicy.
1. Park – Łazienki Królewskie
Założone w XVIII wieku Łazienki Królewskie są miejscem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym i rozrywkowym, a także jednym z ulubionych miejsc spacerów warszawiaków i gości stolicy.
W każdy piątek wstęp wolny do budynków zlokalizowanych w parku.

2. Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich
Ekspozycja multimedialna jak również inne obiekty z wystawy stałej otwartej w 2014 roku, zlokalizowane w muzeum ukazują 1000 lat współistnienia narodów polskiego i żydowskiego.
Dodatkowo w gmachu Muzeum odbywają się rozmaite spotkania, koncerty, spektakle oraz inne wydarzenia.
W każdy czwartek wstęp wolny
3. Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3
Muzeum posiada bogaty zbiór eksponatów pochodzących ze wszystkich epok, od starożytności po współczesność. Muzeum prezentuje prace artystów z całego świata podczas licznych wystaw czasowych.
W każdy wtorek wstęp wolny na wystawę stałą
4. Galeria Opera, plac Teatralny 1
Galeria „Opera” to wspólny projekt Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Galeria w dwumiesięcznych cyklach prezentuje dorobek polskich artystów, reprezentantów sztuki współczesnej XX wieku.
Wstęp 1 zł
5. Zachęta – Galeria Sztuki Narodowej, plac Małachowskiego 3
Zachęta jest jednym z najstarszych salonów wystawowych w Polsce. Budynek wzniesiony został w latach 1898-1900 według projektu Stefana Szyllera.
W Galerii mają miejsce także odczyty, sesje naukowe, promocje książek, spotkania z artystami, pokazy kinowe, koncerty.
W każdy czwartek wstęp wolny
6. Spectra Art Space, ul. Bobrowiecka 6
Przestrzeń Spectra Art Space wypełniają w większości obrazy, które stanowią wspaniały przykład polskiej sztuki współczesnej drugiej połowy XX wieku, oraz rzeźby artystów znanych na całym świecie takich jak Igor Mitoraj, Xawery Dunikowski czy Magdalena Abakanowicz.
Wstęp wolny
7. Muzeum im. Bolesława Biegasa, Al. Jerozolimskie 51
Otwarta w tym roku stała wystawa malarstwa i rzeźby jest największą na świecie ekspozycją prezentująca prace tego wybitnego artysty. Ekspozycja została uruchomiona dzięki kooperacji Fundacji im. Bolesława Biegasa, Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz prywatnych kolekcjonerów.
Wstęp wolny
8. Pałac w Wilanowie
Letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego a następnie Augusta II oraz najznakomitszych rodów magnackich. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku i świadectwem świetności Rzeczypospolitej. Przy pałacu jest wspaniały, dwupoziomowy barokowy ogród włoski i romantyczny park w stylu angielskim. W dawnej ujeżdżalni znajduje się Muzeum Plakatu.
W każdy czwartek wstęp wolny
9. Zamek Królewski, plac Zamkowy 3
Barokowo-klasyczystyczny zamek królewski, pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).
W każdą środę wstęp wolny
10. Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79
Muzeum otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk powstańczych, mieści się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej. Nad gmachem góruje wieża, z symbolem Polski Walczącej, na szczycie której znajduje się taras widokowy. Warto zajrzeć też do piwnicy muzeum, gdzie znajduję się odtworzony kanał kanalizacyjny jakim przemieszczali się powstańcy.
W każdy poniedziałek wstęp wolny
10. Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Jazdów 2
CSW zajmuje się tworzeniem, wystawianiem i dokumentowaniem współczesnej sztuki polskiej oraz zagranicznej.
W każdy czwartek wstęp wolny
11. Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, ul. Puławska 113a
W Muzeum organizowane są wystawy czasowe, koncerty, spektakle, spotkania, konferencje, pokazy filmowe i imprezy plenerowe.
W otaczającym pałac zabytkowym parku znajduje się Park Rzeźby, w którym prezentowane są wybrane prace z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wstęp wolny
12.Mauzoleum Walki i Męczeństwa, al. Szucha 25
Muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25, filia Muzeum Więzienia Pawiak będącego oddziałem Muzeum Niepodległości.
W każdy czwartek wstęp wolny
Przeczytaj też:
Kino plenerowe w Warszawie – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Reklama
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.