Zwycięskie projekty Budżet Obywatelski 2023

warszawa buw

Już po raz dziewiąty warszawiacy i warszawianki zdecydowali, na co przeznaczyć część pieniędzy z budżetu miasta. Do realizacji na 2023 r. wybrano łącznie 326 projektów. Warszawa wyda na ten cel ponad 101 mln zł.

Głosowanie na pomysły zgłoszone w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego trwało od 15 do 30 czerwca. Mieszkańcy mogli wybierać spośród 1327 propozycji: 1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Zwycięskie projekty zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 lipca 2022 r. w Pałacu Kultury i Nauki. Wyniki zaprezentowali koordynatorzy ds. budżetu obywatelskiego oraz autorzy projektów z tegorocznej i poprzednich edycji.

Zwycięskie projekty

W tym roku, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji budżetu, zdecydowana większość zagłosowała na pomysły związane z miejską zielenią. Wśród najczęściej wybieranych przez mieszkańców znalazły się także pomysły dotyczące infrastruktury rowerowej. To również w tej kategorii znalazł się ogólnomiejski projekt z najwyższym szacunkowym kosztem realizacji. Na zadanie Rowerem dwukierunkowo po całej Warszawie zostanie przeznaczonych 6 mln zł. Najdroższy projekt dzielnicowy to Nowe drzewa, ławki i chodniki na Pradze-Południe za 1,4 mln zł.

Wśród 326 zwycięskich propozycji znalazły się m.in. Wymiana sprzętu na warszawskich SOR-ach i „Izbach Przyjęć”; Wygodna i bezpieczna infrastruktura pieszo-rowerowa nad Kanałem Żerańskim; Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży na Żoliborzu czy Zielone przystanki autobusowe na Targówku.

Najwięcej projektów przeszło do realizacji w dzielnicach Bemowo (31), Mokotów i Włochy (po 24).

Średni koszt realizacji projektu dzielnicowego to 232 697 zł, natomiast ogólnomiejskiego – 1 378 940 zł.

Statystyki głosowania

Łącznie udział w głosowaniu wzięło 88 861 osób. Aż 99 proc. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną. Prawie 30 proc. wszystkich głosów elektronicznych oddano w ostatnim dniu głosowania.

Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Podobnie jak w poprzednich latach, zagłosowało więcej kobiet (62 proc.) niż mężczyzn (38 proc.). 

Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w Ursusie, gdzie na 1000 mieszkańców dzielnicy zagłosowały 73 osoby. Podobną frekwencją może pochwalić się Białołęka (71 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy). 

Pełne wyniki głosowania są dostępne na stronie bo.um.warszawa.pl(otwiera się w nowej karcie).

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.