Zwiedzanie Pienin – propozycja tras i atrakcji dla uczniów

zwiedzanie-pienin-propozycja-tras-i-atrakcji-dla-uczniow-orlica-szczawnica-pieniny

Dla uczniów, którzy pragną odkryć piękno przyrody i bogactwo kulturowe malowniczego, górskiego regionu, wyjście na szlak pieniński będzie na pewno ciekawą propozycją. Pieniny, położone na pograniczu Polski i Słowacji, zachwycają wąwozami, potokami i górskimi panoramami, a młodym podróżnikom oferują wiele fascynujących tras do bezpiecznych wędrówek.

Planując wyjazd w Pieniny z grupą uczniów, możesz wybrać szlaki, które będą odpowiednie dla dzieci i młodzieży. Propozycje tras w Pieninach są zawsze ciekawe i dostosowane do różnego stopnia zaawansowania wędrowców, a poza nimi można korzystać także z edukacyjnych zajęć.

Łatwe szlaki w Pieninach

Wycieczka w Pieniny to nie tylko doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury, ale również do poszerzenia horyzontów i zdobycia nowej wiedzy. Bez względu na wybraną trasę uczniowie z pewnością przeżyją niezapomniane chwile, które wzbogacą ich doświadczenia i rozbudzą pasję odkrywania świata.

Droga pienińska

Jeśli chcesz odkryć piękno Pienin w pełni, rozważ spacer po Drodze Pienińskiej. Ten szlak nie jest technicznie trudny, ale pokonanie go wymaga pewnej wytrzymałości. Droga Pienińska przebiega wzdłuż rzeki, prowadząc od Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Długość trasy to aż 9 kilometrów w jedną stronę, dlatego nie polecamy jej rodzinom z małymi dziećmi, ale z uczniami podstawówki czy liceum można przejść nią w kilka godzin, uwzględniając w planie przynajmniej kilka przystanków. Trasa jest doskonale przygotowana pod względem turystycznym. Są tutaj tablice informacyjne, ławki i wiaty dla turystów, jest dostęp do źródełek z czystą wodą pitną. Dodatkowym atutem jest możliwość odwiedzenia pawilonu Pienińskiego Parku Narodowego.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole jest jednym z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszym miejscem w Pieninach. To doskonałe miejsce na wycieczkę zwłaszcza dla miłośników fotografii. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, jest wyciąg, plac zabaw, restauracja. Dodatkowo można zejść ze szlaku inną ścieżką.

Wejście na zielony szlak przez Wąwóz Homole znajduje się w miejscowości Jaworki. Przez około 800 metrów trasa prowadzi w górę, w stronę wapiennych skał wysokich na 120 metrów. Prawdziwym skarbem tego miejsca są widoki i przyroda. Wąwóz Homole jest odpowiedni nawet na rodzinny spacer z małymi dziećmi. Ze starszymi można pokusić się o dalszą wędrówkę na Wysoką — najwyższą górę w Pieninach.

Trzy korony

Trzy Korony są najwyższym szczytem w Pieninach Środkowych, ale wznoszą się na wysokość 982 metrów n.p.m., więc jego zdobycie nie powinno stanowić problemu nawet dla dzieci z podstawówki.

Czas potrzebny na dotarcie na Trzy Korony zależy od wybranej trasy, zwykle wynosi od 2 do 3,5 godziny, a w trakcie spaceru można podziwiać widoki na przełom Dunajca i inne pasma górskie. Z wierzchołka widać m.in. Tatry i Beskidy z Babią Górą. Jedna z tras prowadzących na Trzy Korony rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych.  Prowadzą tutaj żółte znaki przez Wąwóz Szopczański. Już po godzinie marszu widać szczyt Trzech Koron! Na Przełęczy Szopka znajduje się skrzyżowanie szlaków. W tym miejscu trzeba wybrać ścieżkę oznaczoną niebieskimi znakami.

Palenica

Na Palenicy znajduje się atrakcyjna trasa narciarska. Jest też czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, który umożliwia podróż na szczyt Palenicy (722 m n.p.m.) przez cały rok. Jadąc podniebną koleją, można nacieszyć oczy zapierającymi dech w piersiach widokami na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych widoczne są nawet Tatry.

Palenica może być punktem wyjściowym do wędrówek pieszych, zachęcić młodzież do spróbowania swoich sił w górach. Ze szczytu rozchodzą się liczne, dobrze oznakowane szlaki górskie, prowadzące między innymi na Wysoką (najwyższy szczyt Pienin), do Szczawnicy Niżnej na Sokolicę oraz Trzy Korony.

profesjonalna-obsluga-orlica-szczawnica-pieniny

Profesjonalna organizacja pobytu w Pieninach

Jeśli nie masz doświadczenia górskiego, a chcesz, by Twoi uczniowie spędzili wyjazd klasowy czy kolonie w górach, możesz polegać na profesjonalizmie pracowników górskiego schroniska Orlica.

Przez lata przyjęli wiele grup, dlatego wiedzą, jak zaangażować młodych ludzi i zainteresować górami uczestników wyjazdu z różnych grup wiekowych. Doświadczenie przewodników można wykorzystać także dobierając odpowiednie szlaki na wędrówki.

Schronisko zapewnia też różnorodne programy rozrywkowe dla dzieci i młodzieży. Są to Zielone Szkoły w Pieninach, które łączą naukę zespołowej pracy, budowania relacji i rozwijania różnorodnych umiejętności. Miłośnikom zimowych sportów Orlica proponuje Białe Szkoły, zimowiska i biwaki.

Orlica organizuje wycieczki szkolne w Pieninach dla dzieci i młodzieży, zapewniając noclegi z wyżywieniem i mnóstwo atrakcji, dostosowanych do różnorodnych zainteresowań młodych gości.

Wśród propozycji edukacyjnych i rekreacyjnych są spotkania z astronomem, zajęcia dotyczące góralskiej mody, szkolenia ze wspinaczki, pierwszej pomocy i zagrożeń lawinowych, zajęcia artystyczne, takie jak nauka malarstwa na szkle, metaloplastyka, rzeźba w drewnie i warsztaty lepienia z gliny.

Pobyt obejmuje noclegi z wyżywieniem w Schronisku Orlica w górach, pomoc w ustaleniu programu pobytu, rezerwację autokaru i opiekę doświadczonego przewodnika.

/artykuł sponsorowany/

Reklama