ZOOedukacja w ramach #ZOOstańwdomu – ZOObaczonline

ZOOedukacja w ramach #ZOOstańwdomu – ZOObaczonline

Warszawskie ZOO, od czasu jego zamknięcia dla zwiedzających, zamieszcza w sieci mnóstwo materiałów dostępnych dla każdego, kto chciał odwiedzić ZOO, ale z powodu pandemii nie może. Dzięki filmom, zdjęciom i opisom publikowanym codziennie można na bieżąco śledzić ze swojego domu co dzieje się w ZOO. To jednak nie wszystko.

Jedną z głównych funkcji Warszawskiego ZOO, zapisaną w misji, jest edukacja. W czasie pandemii Warszawskie ZOO, obok filmów pokazujących codzienne życie w ogrodzie, zamieszcza w sieci także prezentacje i filmy edukacyjne, które świetnie się sprawdzą jako uzupełnienie lekcji lub wsparcie dla rodziców w domowym nauczaniu.

W każdy wtorek, o godz. 12.00 na profilu edukacyjnym Warszawskiego ZOO (https://www.facebook.com/ZOOedukacjaWarszawskieZOO/ ) pojawiają się takie lekcje dla dzieci, a w czwartki o tej samej porze – dla dorosłych.

Tematem pierwszej serii dla dzieci była „ZOOgeografia w pigułce”, czyli cykl lekcji o zwierzętach z różnych kontynentów. Mali odbiorcy mogą się z nich dowiedzieć, że są ssaki, które składają jaja, kangurza torba jest pełna tajemnic, koala nie jest misiem, a także kim jest bolita, kto ma pólmetrowy język i wiele innych ciekawostek. Każdy odcinek kończymy krótkim quizem. Następna seria poświęcona jest ekologii.

Natomiast w cylu ZOO dla dorosłych poruszane są zupełnie inne, dorosłe zagadnienia, z którymi mierzy się świat zwierząt, np. odnajdywanie partnera (co nie zawsze kończy się happy endem), czynności fizjologiczne, a także szukanie wzorców jak przetrwać w czasie pandemii.

Wszystkie lekcje, które do tej pory się ukazały są dostępne na FB oraz tu:
1) na kanale YT: https://www.youtube.com/channel/UCnQxP9rBJU7voXNKCYEOLww na dwóch playlistach: ZOO tylko dla dorosłych i ZOOgeografia w pigułce
2) na WWW: https://zoo.waw.pl/edukacja/oferta-edukacyjna

To nie koniec aktywności edukacyjnej Warszawskiego ZOO. Co czwartek, od 10.00 do 16.00, można zadawać pytania o zwierzęta mieszkające w Warszawskim ZOO i te żyjące w naturze. Odpowiedzi na pytania odzielane są na bieżąco, a najciekawsze zagadnienia ukazują się w formie postów na fb. Wystarczy napisać w komentarzu swoje pytanie.

Zaś w każdą środę – również na edukacyjnym profilu Warszawskiego ZOO – można poznać „Najdziwniejsze Zwierzęta Świata”. Pojawiają się posty o zwierzętach niezwykłych, dziwnie wyglądających, rzadkich, charakterystycznych, tajemniczych lub posiadających niezwykłe właściwości. Utworzyliśmy dla czytelników blog o zwierzakach, można go przeczytać na naszej stronie www: https://zoo.waw.pl/blog

Warszawskie ZOO, w normalnym trybie, w ramach działań edukacyjnych prowadzi lekcje, spotkania, oprowadzenia. Podczas licznych eventów edukacyjnych odbywających się w ciągu roku w ZOO – poprzez zabawę i konkursy pracownicy Działu Dydaktyczno – Popularyzatorskiego uczą uczestników spotkań o biologii zwierząt mieszkających w ZOO i problemach zagrożonych gatunków w naturze. Szczególną uwagę skupiają na bieżących bolączkach współczesnego świata, takich jak nadmiar śmieci ze szczególnym uwzględnieniem plastiku, problemy klimatyczne i jej skutki czy wymieranie gatunków. ZOO bierze też udział w wielu imprezach poza ogrodem zoologicznym, m.in. w Festiwalu Nauki i Pikniku Naukowym na Stadionie Narodowym. Od dwóch lat ZOO organizuje własny konkurs wiedzy przyrodniczej dla szkół IRBIS.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.