ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury oraz trzy stacje metra nominowane do Nagrody im. Miesa van der Rohe

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury oraz trzy stacje wolskiego odcinka metra są nominowane do prestiżowej Nagrody im. Miesa van der Rohego. ZODIAK oraz stacje metra są dwoma z czterech obiektów w Warszawie ubiegających się o tytuł najlepszego budynku Europy.

Pawilon otworzyliśmy w 2018 r. w Pasażu Wiecha, w miejscu kwiaciarni i dawnego tarasu. Dziś jest miejscem spotkań oraz wystaw o architekturze i rozwoju gospodarczym. To również przestrzeń dyskusji i wymiany wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się architekturą, są aktywni w przestrzeni miejskiej, działają na rzecz przedsiębiorczości czy innowacyjności.

ZODIAK to inwestycja miejska, którą realizowaliśmy we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP. Projekt budynku powstał w pracowni Kalata Architekci (Szymon Kalata, Eliza Kalata) oraz Mateusza Świętorzeckiego we współpracy z firmą WSP Polska.

Najnowszy spot o ZODIAKU można obejrzeć tutaj.

Wśród nominowanych są stacje metra

Pawilon to nie jedyny warszawski obiekt nominowany w 22 edycji konkursu. Wyróżniono też trzy stacje metra na warszawskiej Woli (BP Metroprojekt, Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, Archinauci), Elektrownię Powiśle (APA Wojciechowski Architekci) oraz kompleks biurowo-hotelowy P4 na Służewcu (JEMS Architekci).

Stacje Ks. Janusza, Młynów i Płocka – każda z nich została zaprojektowana tak, aby nawiązywała do historii miejsca oraz współczesnego otoczenia. Wszystkie trzy stacje zostały otwarte 4 kwietnia 2020 roku.

Zielona „Ks. Janusza”

Według autorów koncepcji, dobór kolorów z dominującą zielenią nawiązuje do przeszłości okolicy; w pobliżu funkcjonował przed wojną zakład ogrodniczy rodziny Ulrichów. Użytkownik wędrując wzdłuż peronu i spoglądając na sufit, odnosi wrażenie przenikania promieni słonecznych poprzez gęsty układ drzew i gałęzi ponad nim.

Rekreacyjna „Młynów”

W sąsiedztwie stacji znajduje się Park Moczydło, zrealizowany w latach 60. XX wieku, z czterema stawami i obszernymi terenami zielonymi. Motywem przewodnim w dekoracji stacji są nawiązania do żywiołów, wody i powietrza; utrzymane w kolorach bieli i niebieskiego detale dekoracji kojarzyć się mają właśnie z wodą, bąblami powietrza pod taflą lodu zamarzniętego zbiornika wodnego.

Przemysłowa „Płocka”

Stację Płocka zlokalizowano wzdłuż ulicy Płockiej – północna głowica znajduje się na skrzyżowaniu z ulicą Wolską, natomiast południowa głowica usytuowana jest wzdłuż ulicy Płockiej. Teren ten był w latach powojennych jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych stolicy. W tak zwanej Zachodniej Dzielnicy Przemysłowej działały Zakłady im. Marcina Kasprzaka, im. Róży Luksemburg, im. Ludwika Waryńskiego, Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Zakłady Budowy Maszyn Lampowych i inne. Projekt nawiązuje do lokalnej przemysłowej tradycji. Wystrój stacji ma wywoływać skojarzenia z wnętrzem starego urządzenia. Efekt ten osiągnięty ma być poprzez graficzne odwzorowanie schematów układów scalonych w stropie nad peronem w formie paneli szklanych z naniesionymi układami graficznymi.

Nagroda im. Miesa van der Rohego

W sumie w tym roku nominacje zdobyło 449 obiektów z 279 miast w 41 krajach Europy.

Fundatorem nagrody jest Komisja Europejska oraz Fundacja im. Miesa van der Rohego. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane co dwa lata od 1988 roku. W tej edycji w związku z pandemią COVID-19 odbędzie się kilka etapów selekcji, a sam finał zaplanowano na wiosnę 2022 roku. Docenione zostaną realizacje, które w szczególnie trafny sposób odpowiadają na wyzwania współczesnego świata oraz przykładają się do rozwoju europejskiej architektury i urbanistyki.

W poprzednich edycjach nagrody nominowanych było 116 budynków z Polski, ale zwycięski tytuł otrzymała dotychczas jedynie Filharmonia Szczecińska (2015 r.).

Harmonogram 22 edycji EU Mies Award:

  • styczeń 2021 – ogłoszenie prac nominowanych w I fazie
  • wrzesień 2021 – ogłoszenie prac nominowanych w II fazie
  • styczeń 2022 – ogłoszenie prac zakwalifikowanych do konkursu
  • luty 2022 – ogłoszenie 5 finalistów
  • kwiecień 2022 – ogłoszenie zwycięzców
  • maj 2022 – ceremonia w Pawilonie Miesa van der Rohego w Barcelonie

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.