Zobacz film o generale Zbigniewie Ścibor-Rylskim

Zobacz film o generale Zbigniewie Ścibor-Rylskim.

Zapraszamy w weekendy, 10-11 i 17-18 sierpnia, 24-25 sierpnia, 7 września i 10 października do obejrzenia fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o generale Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. „Motyl”, w reżyserii Małgorzaty Bramy.

Historia filmu oparta jest m.in. na relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu „Czata 49”, podkomendnego „Motyla”, żołnierzy ze Zgrupowania „Radosław” i innych oddziałów powstańczych i wojskowych oraz Jego znajomych i przyjaciół. Zbigniew Ścibor – Rylski został odznaczony m.in. dwukrotnie Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

„Motyl” był żołnierzem SGO „Polesie” walczącym pod rozkazami generała Kleeberga, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej walczącym w 27 Wołyńskiej Dywizji AK i w Powstaniu Warszawskim. W latach 2004 – 2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był również członkiem założycielem, a w latach 1989-1994 i 1997-2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Został też Honorowym Obywatelem Warszawy.

Generał zmarł 3 sierpnia 2018r. W pierwszą rocznicę Jego śmierci w kinie Wisła odbyła się premiera filmu „Generał Motyl”. Dokument powstał przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy.

Pokazy odbędą się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20, o godz. 16.00. Wstęp wolny.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.