Zieleń wróciła na plac Trzech Krzyży

Plac Trzech Krzyży przejezdny i zielony

Plac Trzech Krzyży wypiękniał jest już w pełni przejezdny, dzięki czemu korzystać mogą z niego zarówno kierowcy, jak i rowerzyści. Nie zapomniano o wygodnych chodnikach i przejściach dla pieszych. Przybyło zieleni – na placu pojawiły się okazałe drzewa, sadzone są też krzewy i byliny.

Po blisko stu latach zieleń wróciła na plac Trzech Krzyży. Jesteśmy w trakcie sadzenia 24 nowych, sporych już drzew – to lipy, grusze i głogi. Do tego mnóstwo nowych bylin, krzewów i trawników. Łącznie utworzymy tu ponad 2700 m kw. terenów zielonych. A oprócz tego plac jest już w pełni przejezdny i dostępny dla wszystkich użytkowników – kierowców, rowerzystów i pieszych – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Gdzie pojawią się drzewa? Na wschodniej ścianie placu będzie ich 7, a na wyspie – po północnej stronie kościoła św. Aleksandra – posadzonych zostanie 17. Razem 24 nowe drzewa. Po zakończeniu prac będzie ich jednak 28, ponieważ już wcześniej, przy północnej krawędzi placu (wzdłuż ulic Żurawiej i Książęcej), posadzone zostały 4 grusze.

Każde z drzew na placu będzie miało swojego patrona. Aż 22 drzewami opiekować się będą dzieci ze śródmiejskich szkół i przedszkoli, które pomagały w ich sadzeniu. Jednemu z drzew patronować będzie prezydent Warszawy, a kolejne opatrzone zostanie tabliczką pobliskiego Instytutu Głuchoniemych.

Plac Trzech Krzyży przejezdny i zielony

Plac dla wszystkich
Od 20 października plac Trzech Krzyży jest już w całości przejezdny. Do dyspozycji kierowców, pieszych i rowerzystów są już skrzyżowania w rejonie ulic Mokotowskiej i Hożej oraz na przedłużeniu ulic Brackiej i Żurawiej.

Kierowcy i rowerzyści mogą więc m.in. skręcić z ulicy Hożej w Mokotowską lub na plac Trzech Krzyży oraz przejechać dalej Alejami Ujazdowskimi. Dostępne są też wszystkie relacje w północno-zachodnim narożniku placu. Można więc pojechać z ulicy Żurawiej lub Brackiej przez plac na południe w kierunku Alej Ujazdowskich albo na wschód – w kierunku ulicy Książęcej. Dzięki zakończeniu prac na skrzyżowaniach oddany do użytku został też pas dla rowerzystów na zachodniej jezdni.

Prace na placu Trzech Krzyży rozpoczęły się w sierpniu ub.r. i przez cały czas toczyły się bez całkowitego zamykania go dla aut, rowerów czy komunikacji miejskiej. Dwukierunkowo udostępniane były na przemian jezdnia wschodnia i zachodnia. Po wakacjach utrudnienia te zmniejszyły się znacznie – oddana została wtedy wyremontowana jezdnia zachodnia, dzięki czemu wrócił ruch jednokierunkowy na obu nitkach i możliwość poruszania się po całym obwodzie placu.

Odkrycia archeologiczne
Podczas prac na placu odkryty został dobrze zachowany bruk oraz dawne szyny tramwajowe na wysokości Instytutu Głuchoniemych przy ul. Wiejskiej. Cześć tej zabytkowej zabudowy placu została oczyszczona i wyeksponowana. Bruk po zachodniej stronie placu był w gorszym stanie, ale jego część została usunięta spod jezdni i wyeksponowana na fragmencie przedłużenia ulicy Brackiej w obrębie placu.

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama