Zbiórka orzechów i żołędzi dla zwierząt z Warszawskiego ZOO

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Zbiórka orzechów i żołędzi dla zwierząt z Warszawskiego ZOO.

Warszawskie ZOO jak co roku prowadzi zbiórkę żołędzi i orzechów dla zwierząt. Taką akcję stołeczne zoo prowadzi każdej jesieni od ponad 40 lat. Zbierane są żołędzie i orzechy włoskie oraz orzechy laskowe. Kasztany nie są przyjmowane.  Co roku akcja trwa tak długo, aż ZOO uzyska ilość zapewniającą zapasy na całą zimę. A nie jest tego wcale mało – ok. tony żołędzi i drugiej orzechów!

Które z mieszkających w ZOO zwierząt cieszą się najbardziej z darów jesieni? Orzechy są przysmakiem papug i małp, szczególnie pawianów i szympansów. Żołędzie jedzą niemal wszystkie kopytne: lubią je żubry i bizony, ale podjadają też antylopy, jelenie sika, daniele, a nawet żyrafy. Niedźwiedzie nie pogardzą ani żołędziami ani orzechami. Część zbiorów trafia do Ptasiego Azylu, gdzie są leczone i rehabilitowane krajowe ptaki. A nie wszyscy też wiedzą, że żołędzie są świetnym lekarstwem dla zwierząt w razie zaburzeń trawiennych.

Zbiórka zaczyna się 10.09.2018 r. a kończy 16.11.2018 r. albo wcześniej – po uzbieraniu 1000 kg żołędzi oraz 1000 kg orzechów włoskich i laskowych.

O postępach akcji będzie można czytać na profilu Warszawskiego ZOO na Facebooku. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybko uzbiera się potrzebna ilość darów, zatem trzeba się liczyć z tym, że akcja zostanie zakończona przed 16 listopada, nawet wiele dni wcześniej.

W ramach podziękowania za przyniesione orzechy i żołędzie będzie można zwiedzić Warszawskie ZOO. Każdy kto przyniesie 10 l żołędzi lub 5 l orzechów dostanie wejściówkę uprawniającą do zwiedzania ZOO przez 1 osobę. Wejściówkę będzie można wykorzystać od razu lub w wybrany dzień do końca 2018 r. Szczegółowy regulamin akcji zbierania żołędzi – poniżej.

Co: Zbiórka orzechów i żołędzi dla zwierząt z Warszawskiego ZOO
Gdzie: Brama północna i południowa Warszawskiego ZOO
Kiedy: od 10 września do uzbierania zapasów na całą zimę dla zwierząt

Opiekunowie zwierząt apelują aby zwracać uwagę na stan i jakość przekazywanych orzechów i żołędzi. Powinny być suche, zdrowe i bez owadów. A orzechy włoskie bez zielonych łupin. ZOO nie przyjmuje spleśniałych czy zgniłych nasion – mogłyby zaszkodzić zwierzętom i zepsuć resztę zbiorów!

Zbiórka jesiennych darów ma zawsze pozytywny odzew wśród mieszkańców Warszawy i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie należy jednak zapominać, że zwierzęta w ZOO mają zapewniony pokarm przez cały rok, a ofiarowane żołędzie i orzechy są dla nich choć wspaniałym – jednak tylko urozmaiceniem. Natomiast żyjące w naszych lasach i parkach zwierzęta muszą organizować sobie żywność same. Nie zapominajmy o nich! Zbierając żołędzie i orzechy dla zwierząt w ZOO zostawmy ich część pod drzewami dla dzikich mieszkańców okolicy. Żołędzie są przysmakiem sójek. Wiewiórki też nimi nie gardzą, a dla jeleni, dzików i saren jesienny wysyp żołędzi to czas uczty. Nie zbierajmy więc do ostatniego żołędzia!

Jeżeli ktoś uzbiera żołędzie czy orzechy dla ZOO, a w tym czasie akcja się zakończy, to niech nie marnuje tych zbiorów, tylko odniesie w takie miejsce, gdzie będą mogły skorzystać z nich dzikie zwierzęta. W lasach i w parkach na pewno znajdą się na nie amatorzy! Można też przetrzymać zebrane żołędzie na później, kiedy skończy się ich jesienna obfitość i zacząć wykładać zwierzętom zimą, kiedy pokarmu zaczyna brakować. To świetny sposób na prowadzenie obserwacji przyrody – wiadomo, gdzie przyjdą zwierzęta.

Regulamin Akcji
„ZBIERAMY ŻOŁĘDZIE I ORZECHY DLA ZWIERZAKÓW Z WARSZAWSKIEGO ZOO”

Akcja „ZBIERAMY ŻOŁĘDZIE I ORZECHY DLA ZWIERZAKÓW Z WARSZAWSKIEGO ZOO” skierowana jest do grup zorganizowanych oraz gości indywidualnych.

Celem Akcji jest edukacja dotycząca żywienia zwierząt, chęć rozwijania zachowań proekologicznych, wrażliwości na los zwierząt oraz nauka wykorzystywania zasobów przyrody.

Akcja trwa od 10 września do 16 listopada lub do uzbierania 1 tony żołędzi oraz 1 tony orzechów włoskich i laskowych.
Warszawskie ZOO zastrzega sobie prawo do zakończenia akcji w każdej chwili, w przypadku uzbierania wystarczającej ilości żołędzi i orzechów.

Warszawskie ZOO zastrzega sobie prawo do wstrzymania i wznowienia akcji z uwagi na utrudnione warunki przetrzymywania żołędzi i orzechów i możliwości konsumpcyjne zwierząt.

Kasztany nie będą przyjmowane.

W podziękowaniu za zgromadzone żołędzie i orzechy będzie można otrzymać wejściówkę na bezpłatne, jednorazowe zwiedzanie do Warszawskiego ZOO do wykorzystania w dowolny dzień do dnia 31.12.2018 r. bez możliwości przedłużenia. Żołędzie i orzechy nie są wymieniane na bilet wstępu.

Wejściówki będą sprawdzane przez ochronę w dniu wizyty w zoo.

Wejściówkę na bezpłatne, jednorazowe zwiedzanie Warszawskiego ZOO możne otrzymać osoba, która dostarczy:
5 litrów, czyli ½ wiaderka 10-litrowego – orzechów laskowych, co jest równoważnością 1 wejściówki
5 litrów, czyli ½ wiaderka 10-litrowego – orzechów włoskich, co jest równoważnością 1 wejściówki
10 litrów, czyli 1 wiaderko 10-litrowe – żołędzi, co jest równoważnością 1 wejściówki.
Ilość dostarczonych żołędzi i orzechów będzie mierzona przez dostarczającego w obecności pracownika ochrony przed wejściem na teren Warszawskiego ZOO poprzez przesypanie ich do wiadra.
Ilość dostarczonych żołędzi i orzechów zostanie przeliczona na liczbę wejściówek do wydania.

W przypadku dostarczenia niewystarczającej ilości żołędzi i orzechów wejściówki nie będą wydawane.
Żołędzie i orzechy można dostarczać do Warszawskiego ZOO:
– CODZIENNIE od poniedziałku do niedzieli
– w godzinach otwarcia ogrodu (szczegóły na https://zoo.waw.pl/wizyta-w-zoo/godziny-otwarcia )
– przy wejściach od strony ul. Ratuszowej i Mostu Gdańskiego
UWAGA! Ze względów organizacyjnych żołędzie i orzechy nie będą przyjmowane przy wejściu od ul. Jagiellońskiej.
Przyjmowane będą tylko żołędzie i orzechy (orzechy włoskie bez zielonych łupin) zdrowe, suche, bez wyraźnych zanieczyszczeń. Zanieczyszczone, mokre, zepsute, spleśniałe, przegniłe żołędzie i orzechy nie będą przyjmowane, gdyż mogą być zagrożeniem dla zdrowia zwierząt.
Żołędzie i orzechy powinny być dostarczane na własny koszt, własnym środkiem transportu oraz w opakowaniach, zabezpieczających je przed rozsypaniem i zepsuciem.

Wszystkie zebrane żołędzie i orzechy przekazane zostaną do Działu Żywienia Zwierząt Warszawskiego ZOO, jako urozmaicenie pokarmu m.in. dla danieli, żubrów, bizonów, jeleni sika, antylop, małp i ptaków.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.