Zbigniew Warpechowski. Performans w MNW

Zbigniew Warpechowski. Performans w MNW.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performans Zbigniewa Warpechowskiego, który odbędzię się 21 stycznia 2019 roku na Muzeum na Pańskiej.

21 stycznia 2019, godz. 18:00

Wstęp wolny

FB-klik

Wystąpienie Zbigniewa Warpechowskiego będzie miało formę wykładu na temat architektury klasycznej. Będzie to dokładne powtórzenie pierwszego wykładu profesora Mściwujewskiego z roku 1956, w którym artysta uczestniczył jako student, na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej, z przedmiotu historii architektury powszechnej. Ponieważ wtedy jeszcze nie było slajdów, profesor rysował wszystko kredą na tablicy. Punktem wyjścia do występu Warpechowskiego będzie właśnie ta czynność rysowania połączona z improwizacją muzyczną.

Zbigniew Warpechowski urodził się 10 października 1938 roku w Płoskach na Wołyniu. Jest performerem, malarzem, poetą, autorem licznych publikacji o teorii performance i sztuce współczesnej. W latach 1956-1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a w latach 1964-65 był studentem na Wydziale Form Przemysłowych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1985 roku jest członkiem Grupy Krakowskiej. Jest jednym z uczestników międzynarodowej grupy The Black Market. Jego twórczość odznacza się procesualnością, interaktywną formą oraz naciskiem na cielesność jako medium. Warpechowski jest jednym z pionierów i najwybitniejszych przedstawicieli sztuki performans w Polsce. Do dziś wykonał ich około 320. Od 1992 roku współpracuje z galerią Zderzak w Krakowie. Brał udział w Documenta 8 w Kassel (1987). Jest autorem 7 książek z zakresu filozofii sztuki. W 2009 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka i pracuje w Sandomierzu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.