Zastosowanie rur ze stali w przemyśle i budownictwie

Zastosowanie rur ze stali w przemyśle i budownictwie
Konstrukcje przemysłowe, instalacje przesyłowe, podpory mostów czy maszyny górnicze. Co je łączy? Ich kluczowymi elementami budulcowymi są rury stalowe. Metodologia ich produkcji warunkuje właściwości a przez to ich zastosowanie. Sprawdź, gdzie najczęściej stosowane są rury stalowe i w jakich wariantach!

Rury stalowe jako elementy konstrukcyjne

Jednym z podstawowych typów rur stalowych są rodzaje ze szwami i bezszwowe. Stosuje się je głównie jako budulec konstrukcji przenoszących spore obciążenia. Najczęściej rury tego typu są używane w:

  • podporach;
  • zaporach rzecznych i morskich;
  • ścianach oporowych;
  • konstrukcjach wewnętrznych budynków przemysłowych i mieszkalnych;
  • instalacjach sieci przemysłowych.

Charakteryzują się wysoką wytrzymałością termiczną, obciążeniową i chemiczną, a także niską ceną (zwłaszcza wariant ze szwem).

Rury stalowe dwudzielne

Inną grupą produktów są rury osłonowe dwudzielne. Ich konstrukcja bazuje na dwóch częściach składowych odcinka rury, które są ze sobą skręcane. Każda kolejna rura jest również mocowana do następnej z nią sąsiadującej. Co ważne, rury osłonowe dwudzielne mogą być wytwarzane w wariancie surowym oraz zabezpieczonym metodami natryskowymi lub cynkowaniem ogniowym. Dzięki temu zapewniają najwyższą ochronę instalacji teletechnicznych, elektroenergetycznych czy rurociągów zapewniających przesył mediów płynnych. Rury dwudzielne znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w instalacjach podziemnych i dzięki swojej budowie zapewniają szybki sposób usuwania awarii, obniżając koszty serwisowania instalacji.

Rury ocynkowane w budownictwie i przemyśle

Inny typ rur stalowych wykorzystywanych w przemyśle i budownictwie są rury cynkowane ogniowo. Ich konstrukcja jest standardowa i bazuje np. na produktach bezszwowych. Cynkowanie ogniowe w procesie galwanizacji w temperaturze ok. 450°C zapewnia powstanie powierzchni odpornej na działanie czynników żrących oraz wpływ warunków atmosferycznych. Dlatego rury ocynkowane stosuje się zwykle na zewnątrz budynków w odsłoniętych przestrzeniach oraz w środowisku negatywnie oddziałującym na niezabezpieczoną stal.

Rury w izolacji zewnętrznej

W warunkach wysokoniekorzystnych dla rur stalowych stosuje się dodatkowe zabezpieczenia izolacyjne na zewnątrz. Dzięki temu stały wpływ wilgoci, wody i środków żrących nie wyrządza szkody elementom budulcowym instalacji przemysłowych. Rury w izolacji wykonuje się tradycyjnymi metodami, a do ich powlekania stosuje się powłoki:

  • epoksydowe;
  • polipropylenowe;
  • polietylenowe;
  • bitumiczne;
  • poliuretanowe;
  • cementowe;
  • epoksydowe.

Tak wykonane rury stalowe wykazują się najwyższym poziomem odporności na uderzenia mechaniczne, wpływ substancji chemicznych czy przebicia elektryczne.

Zastosowanie rur stalowych w przemyśle i budownictwie – wnioski

Przesył mediów, konstrukcje instalacji teletechnicznych czy wznoszenie obiektów wymaga zastosowania rur stalowych. Ich odmienne konstrukcje oraz właściwości sprawiają, że przed wykorzystaniem należy dokładnie upewnić się o ich jakości. Kluczem do realizacji inwestycji przy pomocy rur stalowych jest współpraca z najlepszymi producentami elementów stalowych.

/ artykuł sponsorowany/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.